Twitter branou pro 100-300MWh bateriové úložiště Tesly na jihu Austrálie

DomůElektřinaTwitter branou pro 100-300MWh bateriové úložiště Tesly na jihu Austrálie

Austrálie plánuje vyřešit problémy s nedostatečným disponibilním výkonem na jihu země instalací baterií Tesla Powerpack. Tato část Austrálie, která je z velké části závislá na dodávkách z obnovitelných zdrojů energie, je v poslední době sužována častými výpadky dodávek. Řešení nabídla právě Muskova Tesla. Do politické sféry se informace o této nabídce dostaly kuriózně skrze diskusi na twitteru.

Vše začalo článkem s vyjádřením viceprezidenta Tesly Lyndona Rivea, který se 9. března objevil v australském deníku Financial Review. Rive se v něm zmiňoval o možnosti vyřešit problémy Jižní Austrálie za pomoci instalace 100-300 MWh v bateriích Powerpack. Rovněž zmínil, že do 100 dní od podepsání kontraktu je Tesla schopna akumulátory nainstalovat a uvést do provozu.

Článek na svém twitterovém účtu sdílel Mike Cannon Brookes spoluzakladatel australské softwarové společnosti. Pod svůj tweet připojil dotaz adresovaný přímo Muskovi, zda je Tesla schopna garantovat instalaci do 100 dní.

Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat a Musk přidal odvážné tvrzení, že pokud Tesla nenainstaluje systém do 100 dnů od podepsání kontraktu, bude tato dodávka kompletně zdarma.

O pět dní později Cannon-Brookes řekl agentuře Reuters, že publicita vyvolaná diskuzí na Twitteru vyústila v telefonní komunikaci mezi Muskem a mimo jiné australským premiérem a investory, kteří se chtěli informovat o možnosti financování projektu za 25 milionů australských dolarů (482 milionů korun).

„Nemyslím si, že bude obtížné získat finanční prostředky pro alespoň jedno, ne-li víc rozsáhlých bateriových zařízení,“ řekl Brookes agentuře Reuters.

Sebevědomí Tesly pramení z kalifornského projektu

Sebevědomí Tesly ve schopnost vyřešit výkonové nedostatky v rozvodné sítě je podpořeno jejím úspěšným dokončením podobného úkolu vJižní Kalifornii. Vloni zde společnost postavila 80 MWh baterií do 90 dnů po té, co musela být uzavřena elektrárna nedaleko Los Angeles z důvodu úniku metanu.

Akumulátory Tesla v jižní Kalifornii jsou schiopny napájet zhruba 15 000 domácností po dobu přesahující čtyři hodiny.
Zdroj: Tesla