Americká společnost Tesla oficiálně zahájila provoz bateriového systému v Mira Loma v Kalifornii. Lithium-iontové úložiště má instalovaný výkon 20 MW, který dokáže při plném nabití poskytovat po dobu čtyř hodin. Systém umožní lepší začlenění obnovitelných zdrojů do sítě a také pokrytí špičkové spotřeby elektrické energie.

Zástupci společností Tesla a Southern California Edison (SCE), pro kterou Tesla projekt postavila, v pondělí oficiálně přestřihli pásku v největším bateriovém úložišti na světě. Projekt je sestaven z lithium-iontových baterií Powerpack, které jsou průmyslovou obdobou domácích baterií Powerwall. Celkem 16 tisíc bateriových článků může dodat do sítě výkon až 20 MW a má kapacitu 80 MWh – z maximálního nabití tedy dokáží baterie dodávat maximální výkon po dobu čtyř hodin.

„Zásobníky jsou dílkem, který síti chyběl již od jejího počátku, díky této technologii jsme se dostali do bodu, kdy můžeme elektřinu skladovat a využívat obnovitelné zdroje energie – jako jsou solární a větrné elektrárny – k pokrytí spotřeby během delší části dne,“ řekl JB Straubel, technický ředitel společnosti Tesla.

Tesla’s CTO JB Straubel (zdroj: theguardian, fotograf: Katie Fehrenbacher)
JB Straubel, technický ředitel Tesly, představuje bateriový systém v Mira Loma (zdroj: theguardian, fotograf: Katie Fehrenbacher)

Tesla uvedla, že úložiště má dostatek kapacity k nabití tisícovky vozů Tesla nebo dodávce elektrické energie pro 15 tisíc kalifornských domácností po dobu 4 hodin, ovšem náklady na tento projekt zveřejnit odmítla.

Slunná budoucnost bateriových systémů

Lithium-iontové baterie se stávají čím dál tím více dostupné – za poslední dva roky klesla jejich cena o 70 %. Tesla si navíc slibuje další pokles cen díky rozšíření produkce ve své Gigafactory a hledá příležitosti k výstavbě dalších bateriových systémů nejenom v USA ale i v Evropě, Austrálii či Japonsku. Spoluzakladatel a ředitel společnosti Tesla Elon Musk se nechal v minulosti slyšet, že by podnikání Tesly v oblasti ukládání energie mohlo být větší než to v automobilovém průmyslu.

Kromě Tesly staví v Kalifornii dokonce výkonově ještě větší projekt (37,5 MW) společnost AES Energy Storage, která má do roku 2020 v plánu postavit i 100MW úložiště. Rozvoj a rychlou výstavbu bateriových systému v Kalifornii způsobila zejména havárie v podzemním zásobníku plynu v Aliso Canyon, po které začaly mít problémy s dodávkou plynové zdroje, které pokrývají právě špičkové zatížení. Celkově plánuje Kalifornie mít v roce 2020 úložiště energie o výkonu 1 325 MW.

Zdroj úvodní fotografie: theguardian.com (Katie Fehrenbacher)

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *