Domů
Elektřina
Ukládání energie do vodíku zkoumají v ramci projektu pro letiště v Kodani čeští vědci

Ukládání energie do vodíku zkoumají v ramci projektu pro letiště v Kodani čeští vědci

Jak se obejít bez fosilních paliv a nahradit je „zelenou“ energií, chtějí vědci a firmy z Evropy vyzkoušet na kodaňském letišti Kastrup. Založili proto konsorcium Energy-X, do kterého byli přizváni i vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR. Čeští vědci budou mít na starosti řešení, jak uchovat energii z obnovitelných zdrojů díky elektrolýze vody a následnému získání vodíku. Technologie použitelná pro letiště má vzniknout do deseti let. Uvedl to ústav Heyrovského v dnešní tiskové zprávě.

Obnovitelné zdroje nahrazují energii z fosilních paliv již dnes, mají ale jednu podstatnou nevýhodu.

„Ekologické varianty jsou sice všudypřítomné a relativně dostupné, energie z nich je však využitelná buď okamžitě, nebo vůbec,“ uvádí zpráva ústavu.

Uchování energie pro pozdější využití je proto pro rozvoj „zelené“ energetiky zásadní.

„Česká ekonomika ročně spotřebuje přes 400 terawatthodin energie, to je ekvivalent asi dvacetinásobku výkonu Temelína. Tato spotřeba je kryta fosilními palivy až ze 70 procent, vyřešit ukládání elektrické energie z obnovitelných zdrojů je tedy nutností pro změnu energetické bilance,“ uvedl vedoucí českého vědeckého týmu Petr Krtil z Ústavu fyzikální chemie J.

Heyrovského. Jeho tým k uchování energie používá elektrolýzu vody. Při ní se získává vodík, který se dá následně použít pro výrobu elektřiny nebo tepla.

K tomu, aby se metoda mohla využít v širším měřítku, musejí vědci najít vhodný katalyzátor – tedy látku, která urychlí chemickou reakci, ale přitom se sama nezmění.

„V současné době se výzkum zaměřuje na nalezení dostatečně stabilního katalyzátoru, který bude zároveň ekonomicky smysluplný,“ uvedli vědci ve zprávě.

Elektrochemickou přeměnou obnovitelné elektrické energie na vodík se odborníci z ústavu Heyrovského zabývají dlouhodobě, koordinují dokonce celoevropský projekt ELCOREL, který se na tento výzkum zaměřuje.

„V české historii se jedná o projekt ojedinělý, žádný vědecký ústav zatím projekt s tak velkým mezinárodním přesahem neřídil,“ stojí ve zprávě ústavu.

Právě díky své roli v ELCOREL byli vědci vybráni i do konsorcia ke kodaňskému letišti.

Letiště Kastrup nebylo podle Krtila vybráno náhodou.

„Skandinávské země jsou známé svým vysokým využíváním „zelené

“ energie, kterou lze snadno využít k demonstraci životaschopnosti vyvíjených technologií v průmyslovém měřítku,“

sdělil vědec.

Do deseti let má vzniknout technologické řešení, které by bylo použitelné jak pro letiště, tak například pro velké firmy.

O použití energie z vodíku se mluví v automobilovém průmyslu, podle Krtila je současný projekt širší.

„Nejde o to, co spotřebuje jednotlivec, ale celá ekonomika,“ řekl.

Nový směr energetiky je podle něj nutností vzhledem k tomu, jak se vyčerpávají zdroje z fosilních paliv.

Komentáře

(1)

Petr

6. březen 2018, 13:15

Jasně, vyčerpávají se zdroje :)

Nafty je na 50 let, plynu na víc jak 100 a uhlí hodně přez 200.

Projekt hledání ultimativního katalizátoru zajímavý, ale nemá cenu se na něj multimiliardově upínat.

Dnes stačí EU zavádět prioritně na městská sídliště kogenerační teplárny na plyn s elektrokotly, a jestli to náhodou nebude stačit tak za těch deset let okopírovat čínské vysokoteplotní jaderky na výrobu vodíku teplotním rozkladem.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.