Domů
Elektřina
Kazachstán, Uzbekistán a Kyrgyzstán zasáhl blackout
blackout

Kazachstán, Uzbekistán a Kyrgyzstán zasáhl blackout

Elektřina
29 komentářů
25. leden 2022, 18:03
ČTK

V Kazachstánu, Uzbekistánu a Kyrgyzstánu se potýkají s rozsáhlými výpadky proudu. Bez elektřiny je podle agentury Interfax většina obyvatel největšího kazachstánského města Almaty, které má asi dva miliony obyvatel. Výpadek nastal po odpojení hlavního elektrického vedení v Kazachstánu, informují s odkazem na sdělení úřadů tiskové agentury. Sítě tří bývalých sovětských republik jsou propojeny z časů Sovětského svazu a přes Kazachstán napojeny na ruskou elektrickou síť, kterou mohou využít k pokrytí neočekávaných nedostatků.

Bez elektřiny je i velká část obyvatel hlavního města Uzbekistánu Taškentu a kyrgyzské metropole Biškeku. Podle kazachstánského zpravodajského serveru Orda.kz výpadky nastaly také v jižní oblasti Turkestán, zejména ve městě Šymkent a také ve městě Taraz v sousední Žambylské oblasti.

Agentura Intefax s odkazem na tamní ministerstvo energetiky a místního dodavatele elektřiny napsala, že v Kyrgyzstánu je kromě hlavního města zasažena i Čujská oblast na severu. V Taškentu výpadek zastavil provoz metra. Podle zpráv médií taškentské letiště dočasně přestalo přijímat lety.

Severojižní elektrické vedení v Kazachstánu, které spojuje hustě obydlený jižní Kazachstán a jeho dva sousedy s hlavními elektrárnami v severním Kazachstánu a ruskou sítí, bylo podle provozovatelské společnosti KEGOC dnes ráno odpojeno kvůli „nouzové nerovnováze“ ve středoasijské části sítě. Úřady v Uzbekistánu a v Kyrgyzstánu podle agentury Reuters uvedly, že po nouzových odstávkách znovu spouštějí elektrárny a zpočátku zůstanou od středoasijské sítě odpojeny.

Operátor KEGOG od dodávek elektřiny na týden odpojil kazachstánské společnosti zabývající se těžbou kryptoměn, uvedl na svém webu ruský list Vedomosti s odvoláním na místní média. Připomněl, že loni v srpnu se Kazachstán v těžbě kryptoměn dostal na druhou příčku na světě, za Spojené státy a před Rusko, a to i kvůli zákazu této činnosti v Číně. Prezident odvětvového sdružení Alan Dordžijev prohlásil, že výpadek v dodávkách elektřiny nezpůsobili těžaři kryptoměn, ti jsou podle něj pouze obětními beránky, ale vysoká míra opotřebení energetické infrastruktury v zemi. To je podle něj výsledek nedostatečného financování, protože vláda udržuje ceny elektřiny dlouhodobě nízko.

List Vedomosti také připomíná, že výpadek elektřiny provázelo vypnutí dodávek tepla v Biškeku. Tam rovněž přestaly fungovat bankomaty a mnoha uživatelům také internet, místy ani netekla voda.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(29)
Karásek
25. leden 2022, 20:19

Kdy asi nějaký troll přijde na to, že za to mohou OZE?

Milan Vaněček
25. leden 2022, 21:37

To je další důkaz jak Energiewende selhává. (pozor, je to ironie)

petr
25. leden 2022, 22:29

Střední Asie je pro nás moc vzdálený problém pane inženýre. Co je blízko je SRN, kde nefouká a nefouká, to je problém, a proto je cena silové elektřiny tak šílená... kdyby měli v provozu těch skoro 20 000 MW co měli v JE, tak by byla situace úplně jiná, ale spoléhat se na OZE, to je prostě hodně odvážné....

Petr prochaska
25. leden 2022, 23:36

Ono by bývalo také pomohlo, kdyby pustili NS2 a tak měli dostatek levného plynu. Levný plyn by způsobil více výroby z plynu a méně z uhlí tudíž nižší potřeba povolenek a následně jejich nižší cena.

Nefi
26. leden 2022, 00:44

Takhle to nefunguje. Ani NS1 nejede od 1. ledna naplno.

Vojvodik Petr
26. leden 2022, 10:52

EU sojuz šetří. To je to hlavní. Nenakoupiš, nemáš plyn.

Karásek
26. leden 2022, 08:19

A že jim to tam nezachránilo Rusko se svými věhlasnými jadernými elektrárnami?

Emil
26. leden 2022, 08:40

Nebojte, dočkáte se. Kazachstán i Uzbekistán už výstavbu "věhlasné" ruské jaderné elektrárny intenzivně připravují.

Emil
26. leden 2022, 08:49

Omlouvám se, zapomněl jsem na ten Kyrgyzstán, který výstavbu připravuje také.

Vojvodik Petr
26. leden 2022, 10:52

Rozumný přístup.

Lukas
25. leden 2022, 22:41

V nemecku to už druhým dňom moc nefuka a nesvieti, energiewende zlyháva keď sa ten chýbajúci výkon obcasnych zdrojov energie musí nahradzovat plynom a uhlím či dovozom.

Sypete si popol na hlavu...

miro novak
25. leden 2022, 23:04

pan Vanecek, a zem je placata, hi, hi, hi.

Slavomil Vinkler
26. leden 2022, 06:57

Jasně pane Vaněčku. Čtěte celé. Léta nic neinvestují do trvale spolehlivých zdrojů. Co nám to připomíná?

Turby
26. leden 2022, 08:05

spolehaji na import. podobne jako eu napriklad v lednu 2021 :-)

Milan Vaněček
26. leden 2022, 10:00

Pane Vinklere, připomíná mi to Francii, jistě jste už četl

e15.cz/zahranicni/francouzske-jaderne-reaktory-maji-vazne-potize-zeme-misto-exportu-elektrinu-dovazi-1387171

Výroba ve francouzských jaderných elektrárnách poklesla v roce 2022 o 100 TWh (vůči letům 2014-15). Podívejte se na graf v tom článku!! To je obrovské číslo.

Pro možný blackout v EU je to kandidát číslo 1. Havarie či další poruchy ve francouzských JE, to je to, čeho bychom se v Evropě měli obávat. Zdá se mi, že Francie nastupuje "Belgickou cestu" v jaderné energetice, nebo ji už brzy nastoupí....

ČR nesmí podcenit údržbu svých starých jaderných elektráren! Místo fantasírování o několika nových reaktorech....

Emil
26. leden 2022, 10:19

Rád bych připomněl, že z roku 2022 neuběhlo ještě ani 26 dní, takže psát o kolik "výroba ve francouzských jaderných elektrárnách poklesla v roce 2022" je porcování medvěda, který ještě běhá po lese.

Dále bych připomněl, že Francie je největším exportérem elektřiny v Evropě, takže když bude mít některý rok bilanci vyrovanou, tak to určitě nebude kandidát č. 1 na blackout - pokud už se na to tedy chceme dívat tou optikou roční statistiky.

Milan Vaněček
26. leden 2022, 10:40

Ano, rok 2022 teprve začal. Ale Emil dobře ví, že odstávky jaderných elektráren na 2022 jsou již teď, v ČR i ve Francii, na rok 2022 naplánovány. To snad nepopře, ovšem situace může být ještě horší, než se plánuje....

Francie je velkým exportérem elektřiny, podobně jako Německo. Německo, když hodně zafouká, Francie, když nemá spoustu JE zrovna odstavených a když není velká zima.

To už všichni víme, to nám Emil říkat nemusí.

Že Francie je potenciálním zdrojem blackoutu v Evropě, o tom nás poučily zkušenosti z Japonska, z roku 2011, jaký je to průser když vypadne 40-50 jaderných reaktorů v zemi....

Emil
26. leden 2022, 11:01

Je to zatím jen hrubý odhad, takže tvrdit že se něco už stalo jen na základě tohoto hrubého odhadu je typická Vaněčkova manipulace. Odstávky byly naplánované i loni a přesto loni EDF odhad v průběhu roku korigovala:

montelnews. com/news/1236341/edf-raises-annual-nuclear-output-target-to-345-365-twh

Tradiční strašení Fukušimou je neklamnou známkou, že argumenty Vaněčkovi opět došly.

Milan Vaněček
26. leden 2022, 11:56

Já nestraším, jen upozorńuji na seriozní článek v e15. Ještě z něj ocituji úvodní shrnutí:

"Tradiční vývozce elektrické energie je už třetí měsíc čistým dovozcem. Francie, jež za normálních okolností zásobuje okolní státy, čelí neplánované a protahující se odstávce části reaktorů. Pro Evropu přišla v nejméně vhodnou dobu, kdy se kontinent potýká s prudkým zdražením energií. Ve Francii se začíná hovořit o tom, že by její stárnoucí jaderné elektrárny potřebovaly něco na způsob Marshallova plánu, aby přežily."

A dodávám jednoduché počty: jestli skutečně Německo ke konci 2022 vypne své poslední JE (a jeho výroba z jádra, bývalo to ročně okolo 200 TWh?, v Evropě zmizí)

a jestli Fracie bude též minus 100 TWh,

Belgie též zavírá JE,

teď ten nátlak na rychlé uzavírání uhelných elektráren v EU

co bude EU dělat?

Nové jádro nepostaví, víme jak dlouho již Francie buduje své Flamanville 3

takže jediná logická záchrana je masivní stavba VtE a FVE a akumulace. Jedině to umíme stavět levně a rychle. A odstavit staré klasické tepelné elektrárny jen když už EXISTUJE za ně celoroční náhrada.

Samozřejmě, i plynové elektrárny a kogenerace by se měla rozvíjet a obrovský důraz klást na úspory, především v zimě.

Tož tak, k blackoutům.

energetik
26. leden 2022, 12:03

To není žádné strašení. Fukušima i další jaderné záměně nebo nezáměnně vyvolané škody a havárie jsou reálné události s globálním vlivem které je nutné stále připomínat aby se na ně nezapomnělo jak by si jistě přáli atomteroristé.

Emil
26. leden 2022, 13:11

Ale strašíte, Vaněčku. Článek popisuje odhad poklesu roční výroby oproti roku 2021 o 46 TWh a vy tu strašíte 40-50 reaktory, což je úplně něco jiného.

Tři měsíce po sobě byl loni čistým importérem i jiný "tradiční vývozce" Německo, předloni dokonce čtyři měsíce, takže nejde o nic mimořádného. Podstatný rozdíl je ale v tom, že zatímco Francie se momentálně žádné další stabilní zdroje zavírat nechystá a naopak se chystá stavět nové, tak Německo je bude zavírat ve velkém. Francie pouze omezuje svůj vývoz elektřiny ale Německo se netají tím, že hodlá být deficitní.

Náhradou stabilních zdrojů elektřiny rozhodně nejsou nestabilní zdroje elektřiny, ať jsou v jakémkoliv množství, což názorně vidíme právě v Německu, které za 20 let intenzivního budování nestabilních zdrojů neomezilo instalovaný výkon stabilních zdrojů prakticky nijak, přestože vedle svojí energetiky do každého počasí vybudovalo paralelně druhou jen do počasí dobrého. Akumulace, která by to mohla jakkoliv změnit, je zatím pouze v oblasti zbožných přání.

hlpb
26. leden 2022, 10:55

Problémy EDF se každý další měsíc zvětšují. Nově byly objeveny podobné koroze reaktoru, které na konci roku donutily odstavit 4 reaktory 1450 MW, také na reaktoru v Penly 1 o výkonu 1300 MW, těchto reaktorů má Francie 11. Tyto reaktory budou muset být, také zkontrolovány. EDF a s ní Francie je v obrovských energetických problémech, které se mohou ještě zvýšit, jestli se potvrdí chybná konstrukce reaktoru v Taishanu, to by znamenalo obrovské problémy pro Flamaville, HP C a Sizewell C.

https://www.reuters.com/business/energy/edfs-penly-nuclear-reactor-suffering-corrosion-problems-bfm-2022-01-13/

JVr
26. leden 2022, 14:36

Pánové přívrženci FVE a VtE, kteří tady strašíte Fukušimou, z toho co tu píšete mne vyplynula jedna podstatná otázka..!

Jak je to s dimenzováním FVE a VtE na moři a přípřežních FVE a VtE s reakcí na Tsunami velikosti té, která postihla Fukušimu, jak je to s reakcí VtE na pavnině na zamětřesení? Zbyde z nich něco nebo z toho také bude blackout?

hlpb
26. leden 2022, 14:57

Z VTE a FVE samozřejmě nezbyde nic, ale nezanechá po sobě jadernou spoušť ala Černobyl, Fukušima. Vzhledem k přestárlým evropským JE a jejich nebezpečnému prodlužování životnosti (např. Dukovany byly plánovány a stavěny na 30 let) roste riziko havárie. Na obrovských problémech EDF ve Francii vidíme, že problémy nejsou náhodné, ale jde o běžnou věc.

Emil
26. leden 2022, 15:26

Jaderná bezpečnost musí být splněna stále stejně jako musela být splněna při uvedení do provozu, kvůli řadě opatření ke zvýšení bezpečnosti dokonce ještě více. Takže žádné riziko neroste ale naopak klesá, Bláho.

hlpb
26. leden 2022, 15:41

Děkuji Emile, za tvůj soukromý názor, který samozřejmě neodpovídá skutečnosti. Je to stejné jako by jsi tvrdil, že u novostavby a 40 let starého domu je kvalita rozvodů, těsnost oken, střešní krytina, omítky stěn, vybavení domu srovnatelné. Tak to ani náhodou.

A obrovské problémy přestárlých JE ve Francii nám to aktuálně jednoznačně dokazují, už u 15 reaktorů je podezření na jejich korozi a budou muset být postupně odstaveny a zkontrolovány. Myslím, že rok 2022 bude pro JE v Evropě velice krizový, EDF neví co má hasit za problém dřív.

Emil
26. leden 2022, 17:31

Bláho, není to žádný soukromý názor ale holý fakt. Vaše hloupé přirovnávání jaderné bezpečnosti k omítkám apod. na něm vůbec nic nemění. Že jste opět úplně mimo dokazuje i fakt, že problém s korozí se objevuje naopak u těch nejmladších francouzských bloků. Že si vy něco myslíte je obvykle docela dobrou kontraindikací skutečného stavu.

hellokitty
29. leden 2022, 11:46

ja som tam cital ze neinvestuju do infrastruktury, nie do zdrojov, hm asi nejaka jazykova bariera

De Carbon
25. leden 2022, 21:52

Soudruzi nam to tady porad tak preji az se jim to tam pototento. Meli by se vic starat o svuj hnojnik.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se