To navrhuje nový zákon, který je součástí kampaně prezidenta Francois Hollanda, jež prošel dolní komorou parlamentu (tzv. Národní shromáždění). Zákon navrhuje snížení závislosti na elektřině vyrobené v jaderných elektrárnách (JE) na 50 % z dnešních 75 % do roku 2025. V současné době má právě Francie ve světě největší podíl elektřiny vyrobené z jádra při roční výrobě JE 425 TWh. Celkový instalovaný výkon francouzských JE je 63 GW, což je pro srovnání přibližně trojnásobek celkového instalovaného výkonů všech elektráren v České republice.

Proti návrhu se ostře vyslovil senát, jež bude v úterý hlasovat proti. ,,Francouzská jaderná energetika je jedinečným nástrojem k poskytování levné elektřiny a k zabezpečení energetické bezpečnosti a nezávislosti. „, komentoval nový zákon senátor Ladislav Poniatowski, člen opoziční strany UMP. ,,Současný návrh zákona by znamenal uzavření 20 z 58 provozovaných jaderných reaktorů do roku 2025. To je nepřípustné.“, dodal.

Zatímco další evropská velmoc Německo se po fukušimské katastrofě v roce 2011 rozhodlo uzavřít do roku 2022 všechny jaderné elektrárny, závislost Francie na elektřině vyrobené v JE, jak je již uvedeno výše, je největší na světě. Jaderná energetika je ve Francii atraktivní také vzhledem k faktu, že se jedná o průmysl zaměstnávající více než 200 000 lidí.

Odstavený výkon JE má být nahrazený elektřinou z obnovitelných zdrojů energie (OZE). Podíl OZE na spotřebě energie ve Francii má dosáhnout 32 % do roku 2030.

Na úterním společném zasedání dolní a horní komory parlamentu bude dle slov Poniatowského předložen opoziční návrh, který je podstatně mírnější v otázce odstavování JE. „Chceme postupný přechod.“, dodal.

 

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *