Domů
Elektřina
Ve francouzské uhelné elektrárně Cordemais pokračuje stávka proti plánovanému uzavření

Ve francouzské uhelné elektrárně Cordemais pokračuje stávka proti plánovanému uzavření

Stávka v 1,2GW uhelné elektrárně Cordemais ve Francii byla prodloužena do odvolání. Pracovníci elektrárny, která patří francouzské energetické společnosti EDF, protestují proti plánovanému uzavření všech uhelných elektráren ve Francii do roku 2022. 

Aktuální výkon francouzské zhruba 3GW flotily uhelných elektráren se, stejně jako během většiny prosince loňského, blíží 0 MW.

Pracovníci na uhelné elektrárně Cordemais na západě Francie stávkují od začátku prosince proti plánovanému uzavření všech francouzských uhelných elektráren do konce roku 2022, které podporuje administrativa prezidenta Macrona.

EDF v minulosti modernizovala tuto uhelnou elektrárnu v rámci programu Coal 2035 a nedávno představila plány na její konverzi na biomasu v rámci projektu Ecocombust.

O vstup na francouzský trh má zájem Křetínského EPH

O koupi francouzských uhelných elektráren patřících německému Uniperu se zajímá Energetický a průmyslový holding podnikatele Daniela Křetínského, který podal prostřednictvím své dceřiné společnosti EP Power Europe závaznou nabídku na koupi veškerých francouzských aktiv německé skupiny Uniper. Holding následně od Uniperu získal exkluzivitu na jednání.

Mluvčí EPH Daniel Častvaj v prosinci uvedl, že transakce může být uzavřena až po úspěšném uzavření konzultací s orgány zastupujícími zaměstnance a splnění dalších odkládacích podmínek.

V souvislosti s plánovaným vstupem na francouzský trh uzavřel holding partnerství se společnosti Total.

„Tato spolupráce může vést k finálnímu převodu vlastnictví dvou plynových elektráren, které v současné době provozuje Uniper France, na firmu Total. Samozřejmě až po potenciálním uzavření smlouvy s Uniper SE,“ uvedl místopředseda představenstva společností EPH a EP Power Europe Jan Špringl.

Společnost Uniper France je podle něj aktuálně v nelehké situaci, kdy dvě uhelné elektrárny, které jsou základním majetkem společnosti jak z hlediska instalovaného výkonu, tak počtu zaměstnanců, mají na základě rozhodnutí francouzské vlády omezenou časovou perspektivu.

„Vzhledem k tomu, že společnost je z velké části organizována kolem těchto aktiv, jejich uzavření bude vyžadovat koncepční reorganizaci a definici nové strategie společnosti. Jsme si zároveň vědomi sociálních aspektů případného uzavření provozu uhelných elektráren,“ uvedl Špringl.

Podotkl, že případné uzavření uhelných elektráren by negativně ovlivnilo ekonomické výsledky elektráren plynových.

„Jsme přesvědčeni, že jejich konkurenceschopnost a strategická hodnota by se zvýšila jejich přičleněním do většího portfolia, které provozuje společnost Total,“dodal.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.