Velkou Británii postihl nedostatek výkonu v síti

DomůElektřinaVelkou Británii postihl nedostatek výkonu v síti

Provozovatel přenosové soustavy ve Velké Británii se ve středu mezi 16:30 a 18:30 potýkal s nedostatkem elektrického výkonu v síti. Kvůli neplánovanému odstavení několika nejmenovaných elektráren si vyžádal dodatečných 500 MW. Podobná situace je mimořádná, nastala naposledy v únoru roku 2012 a 2009. 

Podle prohlášení provozovatele sítě NationalGrid nedošlo k přímému ohrožení soustavy nebo k hrozbě blackoutu. Přesto tato situace otevírá otázku nad stabilitou elektrické soustavy Velké Británie.

V soustavě Velké Británie je pro nadcházející zimní období přebytek 5,1 % mezi špičkovou zátěží soustavy a výrobní kapacitou elektráren. Ředitelka NationalGrid Cordi O’Hara letos v říjnu tuto situaci označila za „hraniční, ale stále zvládnutelnou“.

Přebytečná kapacity v soutavě Velké Británie
Přebytečná kapacita v soustavě Velké Británie Zdroj: CarbonBrief.org

Momentálně je odstaveno celkem 1 730 MW elektrického výkonu a nebyly ohlášeny žádné další odstávky. Uhelná elektrárna Fidler Ferry s výkonem 490 MW bude uvedena do provozu opět ve čtvrtek ráno.

Situace přišla ve chvíli, kdy se veřejně diskutuje o problému stárnoucích uhelných elektráren. Nedostatečná kapacita výroby pokrývající základní zatížení sítě je jedním z důvodů, proč se vláda Velké Británie rozhodla pro stavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C.

Británie zajistí stabilitu sítě diesel-generátory

Podle Financial Times podpoří Velká Británie výrobu elektřiny z diesel generátorů v objemu 100 milionů liber. Dotace jsou určeny pro zajištění stability sítě v dalších patnácti letech. Tento druh výroby, který je jedním z nejvíce znečišťujících, by mohl daňové poplatníky přijít až na 436 milionů liber.

„Dotace jsou tak lákavé, že i vlastníci solárních elektráren, kterým byly nedávno dotace sníženy, budují u svých elektráren diesel generátory, aby maximalizovali své zisky.“
Financial Times

Velká Británie je v poslední době kritizována za snížení podpory pro obnovitelné zdroje elektřiny. Místo toho se vláda rozhodla podpořit výstavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C, která má přislíbenou strike-price na £92,5/MWh (cca 3 500 Kč/MWh). To vše v období, kdy se objevují pochybnosti nad dosažením britských cílů v podílu obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny.