Domů
Elektřina
Větrné elektrárny v USA v loňském roce výkonem předehnaly vodní elektrárny

Větrné elektrárny v USA v loňském roce výkonem předehnaly vodní elektrárny

Větrným elektrárnám se ve Spojených státech podařilo ke konci loňského roku překonat instalovaný výkon v elektrárnách vodních. V množství vyrobené elektrické energie však díky vyššímu koeficientu využití mají v zemi stále navrch vodní zdroje.

S 8,7 GW nově instalovaného výkonu v roce 2016 stoupl celkový výkon větrných elektráren v USA na hodnotu 81,3 GW, čímž překonal elektrárny vodní s bezmála 80 GW. Skutečné výkony všech vodních i větrných elektráren v USA se mohou mírně lišit, jelikož americká EIA eviduje data pro instalace s výkonem vyšším než 1 MW.

Historický vývoj instalovaného výkonu vodních a větrných elektráren ve Spojených státech. Zdroj: EIA

U výroby vodních i větrných elektráren lze v USA pozorovat jistý sezónní trend, kdy výroba vodních zdrojů dosahuje svého maxima v průběhu jara či na začátku léta, a to zejména na severozápadě a v Kalifornii, které mají na výrobě zhruba poloviční podíl.

V případě větrných elektráren dosahuje výroba maxima na většině území Spojených států na jaře, a v menší míře na podzim. Situace na západním pobřeží je typicky s jedním maximem na začátku léta trochu odlišná.

Srovnání měsíčních hodnot výroby vodních a větrných elektráren v USA. Zdroj: EIA

Ve srovnání s jinými zdroji elektrické energie, například elektrárnami jadernými, uhelnými či paroplynovými, je v USA koeficient využití instalovaného výkonu jak u větrných, tak u vodních elektráren nižší.

Srovnání průměrných koeficientů využití instalovaného výkonu vodních a větrných elektráren. Zdroj: EIA

Výroba v obou typech těchto obnovitelných zdrojů je značně závislá na počasí. Vzhledem k předpokládaným vhodným hydrologickým podmínkám na západním pobřeží USA, kde se nachází velká amerických vodních elektráren, tak výroba elektřiny ve větrných elektrárnách i přes další nárůst jejich výkonu nemusí převýšit výrobu ve vodních zdrojích ani v letošním roce.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Spotřebiče klientů budeme řídit podle aktuální ceny elektřiny i jejího dostatku v síti, říká šéf Nano Green
22. září 2022, 18:00
Ekonom ČEZ: Zimu bychom měli s plynem zvládnout, postupně se otevřou nové zdroje
22. září 2022, 10:29
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se