Domů
Elektřina
Výroba elektřiny v ČR loni klesla o 0,7 pct, spotřebu omezily nejvíc domácnosti
Paroplynová elektrárna Počerady, ČEZ

Výroba elektřiny v ČR loni klesla o 0,7 pct, spotřebu omezily nejvíc domácnosti

Elektřina
4 komentáře
16. únor 2023, 13:06
ČTK

Výroba elektřiny v Česku loni klesla meziročně o 0,7 procenta na 78,8 terawatthodiny (TWh). I přesto převládal export elektřiny do zahraničí. Spolu s tím klesla i spotřeba elektřiny. Nejvíce omezily její využití domácnosti, a to meziročně o devět procent. Z firem více šetřily velké společnosti. Celkově spotřeba elektřiny klesla o 3,9 procenta. Dnes to oznámil Energetický regulační úřad (ERÚ).

Nejvíce se na poklesu výroby elektřiny se podle dat úřadu podílely paroplynové elektrárny, jejichž produkce meziročně klesla zhruba o více než polovinu. Méně elektrické energie vyrobily také přečerpávací (pokles o 18,3 procenta) a vodní elektrárny (pokles o 13,1 procenta). Naopak nárůst zaznamenala výroba ze solárních (nárůst o 6,7 procenta) a větrných zdrojů energie (nárůst o 6,6 procenta) a také z parních elektráren, tj. uhelných elektráren (zvýšení o 6,3 procenta). Plynové a spalovací elektrárny (o 0,7 procenta méně) a jaderné elektrárny (o 0,9 procenta více) prakticky zopakovaly výsledek z předchozího roku.

„I přesto, že množství vyrobené elektřiny se mírně snížilo, převládal také v loňském roce export energie nad jejím importem, a to poměrně výrazně. Roční hodnota salda, tedy rozdílu mezi exportem a importem, se zvýšila o 22,2 procenta, celkově na 13,5 TWh,“ řekl dnes předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Výrazněji loni klesala spotřeba elektřiny. Čistá spotřeba, která je očištěná o vlastní spotřebu na výrobu elektřiny, ztráty a spotřebu elektřiny na přečerpávání klesla o 3,9 procenta na 60,4 TWh. Obdobný pokles byl také u hrubé spotřeby.

Nejvýrazněji šetřily domácnosti, meziročně snížily spotřebu o devět procent. Největší meziroční úsporu úřad u domácností zaznamenal v červnu, a to o téměř 18 procent. Velkoodběratelé na hladině velmi vysokého napětí loni omezili spotřebu meziročně o 5,5 procenta, na hladině vysokého napětí byla hodnota nižší o 1,5 procenta. V případě podnikatelů na hladině nízkého napětí se spotřeba snížila o 0,1 procenta.

„Z našich předběžných statistik je zřejmé, že lidé v domácnostech s elektřinou loni bezprecedentně šetřili. Meziroční devítiprocentní pokles spotřeby byl nejvyšší za 20 let, kdy ERÚ vydává zprávy o provozu elektrizační soustavy,“ podotkl Trávníček.

sip rdo

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Pravoslav Motyčka
16. únor 2023, 22:06

Stát tady říká , že nejsme v recesi , přitom spotřeba elektřiny klesla téměř o 4% a lidem se snížila životní úroveň nejvíce v moderní historii. To jsou skutečně povídačky papírově nejsme v recesi , protože stát nepřiznal skutečnou inflaci ,která tady je, tím pádem HDP reálně neklesl i když to ve skutečnosti není pravda. Nekrachují firmy ,protože lidé si nevymohli zvýšení mezd , kdyby mzdy stouply o inflaci , pak by došlo k prudkému růstu nezaměstnanosti. Ale také k růstu produktivity práce , takto došlo k jejímu propadu a s nižšími mzdami nemají firmy důvod investovat do inovací a o eráru ani nemluvě. Tam je horší produktivita práce než před 20ti lety.

Karásek
17. únor 2023, 13:41

Pozitivní na té špatné ekonomické situaci je to, že klesají a zřejmě ještě dlouho budou klesat ceny nemovitostí. To už je ale z jiného soudku.

Petr Dolák
17. únor 2023, 12:31

recese+inflace=stagflace.

Pany ministry tímto prosím, aby se laskavě nevyjadřoval polovičatě. Děkuji.

Karásek
17. únor 2023, 13:38

Ten vývoz se sníží po tom, co budou po několika desítkách let od zahájení výstavby snad přece

jen konečně pracovat třetí a čtvrtý blok JE Mochovce. Zarážející je také velmi nízká výroba z větru v ČR i když o tom se v článku nepsalo. V ČR nedosahuje ani jednoho procenta spotřeby EE přičemž ve větrnostně srovnatelném Rakousku je to přes jedenáct procent EE. Tady máme co dohánět.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se