Domů
Teplárenství
Zlatá éra uhlí je pryč, tvrdí IEA

Zlatá éra uhlí je pryč, tvrdí IEA

Uhlí, které hrálo v historii energetiky vždy velmi významnou roli, postupně ztrácí svojí úlohu na úkor jiných fosilních paliv a obnovitelných zdrojů. Mezinárodní energetická agentura vydala novou studii, ze které jasně vyplývá, že éra uhlí již má nejlepší roky za sebou.

Celosvětový růst poptávky po uhlí se v minulém roce poprvé za dvě desetiletí zastavil. Vyplývá to z nové studie Mezinárodní energetické agentury (IEA), která byla představena v pátek. Přitom největšími spotřebiteli do budoucna se stane Indie a oblast jihovýchodní Asie.

Čínské zpomalení, OZE a plyn proti uhlí

Po dlouhou dobu byl největší růst poptávky po uhlí z Číny. Ta pro svůj ekonomický růst využívala levnou energii z uhelných elektráren. Podíl uhlí v energetickém mixu Číny ovšem v současnosti klesá. Částečný podíl na tom má, dle zprávy, zpomalení čínského ekonomického růstu.

Obnovitelné zdroje energie budou do budoucna hrát čím dál významnější roli, a budou tak nahrazovat fosilní zdroje. Centra růstu poptávky po uhlí byla především v oblastech jihovýchodní Asie (sdružení ASEAN) a Indie. Tato oblast navýšila poptávku uhlí o 112 milionů tun, kdežto naopak v zemích OECD poptávka klesla o 47 milionů tun, často právě na úkor obnovitelných zdrojů, případně jiných fosilních paliv.

Uhlí je přitom v poslední době čím dál častěji nahrazováno jinými palivy, především pak plynem, jehož cena v poslední době spolu s cenou ropy klesá.

Británie končí s těžbou

Británie je zemí, odkud vzešla průmyslová revoluce, která byla založená na uhlí a znamenala dosud nevídaný rozvoj celé společnosti. Je to přitom Británie, která v pátek uzavřela poslední hlubinný důl v zemi (Kellingley v hrabství Yorkshire) a do budoucna bude převážnou část energetické potřeby pro uhelné elektrárny pokrývat importem.

„Uhelný průmysl je dnes nenáviděný, podobně jako otrokáři.“
prohlásil předseda uskupení EURACOAL, Brian Ricketts, jako příspěvek ke studii

I zde je přitom vidět meziroční pokles ve využívání uhlí jako energetického zdroje. Ještě v roce 2014 pokrývalo Spojené Království 28 % své elektřiny výrobou z uhlí. Letos to bylo již jen 20 %.

Zdroj úvodního obrázku: kingcounty.gov

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se