Domů
Evropská Unie
Evropa představuje projekt SAMOFAR - Projekt MSR
Molten salt reactor

Evropa představuje projekt SAMOFAR - Projekt MSR

Na technické univerzitě v Holandském Delftu se uskutečnilo sympózium o perspektivě thoriových reaktorů založených na technologii roztavených solí (MSR – Molten salt reactor), na kterém byl prezentován evropský MSR projekt SAMOFAR. Projekt by měl odstartovat v srpnu 2015.

Projekt ukazuje na zájem, který Evropa v MSR technologii má. Rozhodně se nejedná o národní programy, jako je tomu v Číně nebo Indii, ale zájem je jasně patrný.

Projekt SAMOFAR (Safety assessment of molten salt fast reactor) je projekt financovaný z programu Evropské Komise Horizon 2020 a má podporu od zástupců vědy i společností. K nejvýznamnějším partnerům projektu lze zařadit francouzskou Arevu a EDF.

Podle propagátorů projektu je hlavním účelem SAMOFARu prokázat inovaci v bezpečnosti rychlých reaktorů na bázi rozpuštěných solí. Pomocí experimentálních a matematických metod chtějí autoři projektu dosáhnout průlomu v jaderné bezpečnosti a optimálním zacházení s odpadem.

Technologie MSR
Schéma technologie MSR

 

MSR projekt SAMOFAR

SAMOFAR se zaměřuje na MSR jako na projekt, který produkuje své vlastní palivo z relativně levného thoria, kterého je navíc na světě dostatek. MSR by měl zároveň minimalizovat množství jaderného odpadu. Ten je náchylný k dalšímu štěpení, což je typické pro dnešní běžné reaktory.

Tento typ reaktoru může pracovat ve stavu, kdy své palivo „produkuje“ nebo jej pouze „spaluje“.  Při prvním stavu se při reakci mění Thorium na Uran(233). Použití Thorium-Uran cyklu je jedním z důležitých bodů MSR, protože tento typ reaktoru je jediný, který umožní skladování Pa-233 (Protaktinium). To se postupně rozpadá na U-233.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se