Domů
Evropská Unie
Evropa představuje projekt SAMOFAR - Projekt MSR

Evropa představuje projekt SAMOFAR - Projekt MSR

Na technické univerzitě v Holandském Delftu se uskutečnilo sympózium o perspektivě thoriových reaktorů založených na technologii roztavených solí (MSR – Molten salt reactor), na kterém byl prezentován evropský MSR projekt SAMOFAR. Projekt by měl odstartovat v srpnu 2015.

Projekt ukazuje na zájem, který Evropa v MSR technologii má. Rozhodně se nejedná o národní programy, jako je tomu v Číně nebo Indii, ale zájem je jasně patrný.

Projekt SAMOFAR (Safety assessment of molten salt fast reactor) je projekt financovaný z programu Evropské Komise Horizon 2020 a má podporu od zástupců vědy i společností. K nejvýznamnějším partnerům projektu lze zařadit francouzskou Arevu a EDF.

Podle propagátorů projektu je hlavním účelem SAMOFARu prokázat inovaci v bezpečnosti rychlých reaktorů na bázi rozpuštěných solí. Pomocí experimentálních a matematických metod chtějí autoři projektu dosáhnout průlomu v jaderné bezpečnosti a optimálním zacházení s odpadem.

Schéma technologie MSR

 

MSR projekt SAMOFAR

SAMOFAR se zaměřuje na MSR jako na projekt, který produkuje své vlastní palivo z relativně levného thoria, kterého je navíc na světě dostatek. MSR by měl zároveň minimalizovat množství jaderného odpadu. Ten je náchylný k dalšímu štěpení, což je typické pro dnešní běžné reaktory.

Tento typ reaktoru může pracovat ve stavu, kdy své palivo „produkuje“ nebo jej pouze „spaluje“.  Při prvním stavu se při reakci mění Thorium na Uran(233). Použití Thorium-Uran cyklu je jedním z důležitých bodů MSR, protože tento typ reaktoru je jediný, který umožní skladování Pa-233 (Protaktinium). To se postupně rozpadá na U-233.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.