Evropské automobilky vystaví stovky rychlonabíjecích stanic

DomůElektromobilitaEvropské automobilky vystaví stovky rychlonabíjecích stanic

Čtyři světové automobilky se spojily s úmyslem investovat do stovek rychlonabíjecích stanic napříč Evropou, aby urychlily nástup elektřinou poháněných vozidel na evropském trhu. V reakci na velký úspěch americké firmy Tesla, jejíž předobjednávky na nový model 3 několikrát převyšují výrobní kapacitu, se tak němečtí konkurenti Volkswagen, Mercedes, BMW a evropská divize Ford dohodli na realizaci 400 nabíjecích stanic.

Dle automobilek je klíčové u zákazníků překonat strach z toho, že uvíznou na cestě s vybitou baterií. Pokud se to podaří, povede to k rozšíření elektromobilů, které doposud doplňují jen mezeru na trhu.

Ačkoli k dohodě došlo již před týdnem, žádná konkrétní čísla nebyla doposud zveřejněna. Jedině Mercedes před časem uvedl, že hodlá investovat 10 mld. eur do elektromobility. Německá vláda také souhlasila s podporou elektrických vozidel pomocí dotací, a proto jsou nyní výrobci nuceni urychleně vybudovat potřebnou infrastrukturu.

“Dostupnost rychlonabíjecích stanic poprvé v historii poskytne elektromobilům dlouhý dojezd, a přesvědčí tak více a více zákazníků zvolit elektrické vozidlo,” prohlásil výkonný ředitel Daimleru Dieter Zetsche.

I v ČR se chystá posílení sítě rychlonabíjecích stanic, které vybuduje v příštích letech skupina ČEZ. Díky evropskému programu CEF bude postaveno přes 40 stanic, hlavně podél velkých tahů po celé ČR. V příštích měsících se začne se stavbou prvních 10 nabíječek.

Do roku 2018 by tedy mělo být postaveno 42 stanic, jejichž rozpočet je 2,3 mil € z čehož 85 % bude financováno z EU a zbylých 15 % je spoluúčast skupiny ČEZ. Technologii dodá firma Siemens a dojde tak k rozšíření stávájících 25 rychlonabíječek na území České republiky.