Honda plánuje spolupráci na vývoji baterií pro elektromobily s nejvýznamnějším čínským výrobcem

DomůElektromobilitaHonda plánuje spolupráci na vývoji baterií pro elektromobily s nejvýznamnějším čínským výrobcem

Čínský producent baterií, společnost Contemporary Amperex Technology (CATL), podepsala smlouvu o dodávkách baterií do elektromobilů se společností Honda. Jedná se o spolupráci na vývoji a produkci baterií. Hlavní čínský výrobce těchto baterií tím dále upevňuje a rozšiřuje působení nejen na japonském trhu.

Obsahem smlouvy mezi CATL a Hondou je dohoda o dodávání lithiových baterií pro elektromobily o celkové kapacitě 56 gigawatthodin. Tento závazek by měl být naplněn do roku 2027. Pro snazší spolupráci by měla čínská společnost otevřít pobočku v Japonsku blízko vývojového centra společnosti Honda.

Samotná Honda nechce říci ke spolupráci více informací. O tom, pro které modely baterie budou, veřejnost zatím informovat nehodlá.

Společnost CATL ovšem uvažuje i o spolupráci s americkými výrobci.

Hlavní motivací je dlouhodobá stabilizace cen a dodávek diverzifikací dodavatelů

Důvodem a motivací k této spolupráci je průzkum využití CATL technologií ve vozech Honda. Krom jiného chce Honda rozšířit a diverzifikovat seznam svých dodavatelů za účelem stabilizace dodávek v dlouhodobém horizontu. Rovněž proběhly diskuse o dodávkách baterií se současným dodavatelem, společností Panasonic.

Honda také plánuje, v souvislosti s čínským cílem elektrifikace vozového parku, krom masové produkce baterií na čínském území i výstavbu továrny na produkci elektromobilů a hybridů.

CATL je producentem světového formátu. Mezi jeho další zákazníky patří například společnosti BMW, Volkswagen a SAIC Motor Corp. Z dalších japonských zákazníků můžeme zmínit například společnost Nissan.