Domů
Elektromobilita
Nezačne-li Evropa s produkcí baterií, přijde o práci kvůli asijské konkurenci

Nezačne-li Evropa s produkcí baterií, přijde o práci kvůli asijské konkurenci

Evropa by se se zákazem spalovacích motorů neměla příliš unáhlovat. Před tímto výrazným zásahem do automobilového průmyslu musí začít s vlastní velkovýrobou baterií, aby byla schopna měřit krok s Čínou, v opačném případě nebude Evropa konkurenceschopná a ztratí tuto do budoucna významnou oblast na trhu. Ve hře je i myšlenka vzájemné výpomoci.

Zákaz spalovacích motorů je dnes v Německu s přibližujícími se volbami žhavým tématem. Schválení relativně brzkého zákazu prodeje automobilů se spalovacím motorem za účelem snížení míry znečištění ovzduší ve Velké Británii a Francii by mohlo tento trend nastolit i ve zbytku západní Evropy.

Přechod by se neměl uspěchat

Roberto Vavassori, prezident Evropské asociace dodavatelů pro automobilový průmysl, varuje před překotným přechodem k elektromobilům. Trh s dodavateli by mohly ovládnout Čína, Jižní Korea a Japonsko, jelikož právě tyto státy v produkci baterií pro elektromobily dominují.

Z tohoto důvodu je třeba délku doby přechodu od spalovacích motorů k elektromotorům nastavit velmi uvážlivě a nijak se neunáhlovat, v opačném případě by dodavatelský trh ovládla právě Čína. Pro lepší představu – za každou v Číně vyrobenou baterii by Evropa zaplatila mezi 4 a 7 tisíci eur. Při plánované produkci by tedy došlo ke značnému odlivu kapitálu.

Vavassori volá po aktivnějším zapojení Evropy do vývoje baterií nové generace. Zároveň však zdůrazňuje, že výrobci automobilů a představitelé států by měli zvažovat i jiné cesty, pomocí kterých by se daly emise snížit, ať už by šlo o další snižování emisí automobilů nebo výrobu syntetických paliv.

Německý Daimler a Volkswagen již oznámily své plány ohledně urychlení vývoje jejich elektromobilů. Sám Volkswagen přišel s myšlenkou propojení evropského průmyslu tak, aby Evropa měla svého regionálního dodavatele.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.