Domů
Elektromobilita
Nezačne-li Evropa s produkcí baterií, přijde o práci kvůli asijské konkurenci

Nezačne-li Evropa s produkcí baterií, přijde o práci kvůli asijské konkurenci

Evropa by se se zákazem spalovacích motorů neměla příliš unáhlovat. Před tímto výrazným zásahem do automobilového průmyslu musí začít s vlastní velkovýrobou baterií, aby byla schopna měřit krok s Čínou, v opačném případě nebude Evropa konkurenceschopná a ztratí tuto do budoucna významnou oblast na trhu. Ve hře je i myšlenka vzájemné výpomoci.

Zákaz spalovacích motorů je dnes v Německu s přibližujícími se volbami žhavým tématem. Schválení relativně brzkého zákazu prodeje automobilů se spalovacím motorem za účelem snížení míry znečištění ovzduší ve Velké Británii a Francii by mohlo tento trend nastolit i ve zbytku západní Evropy.

Přechod by se neměl uspěchat

Roberto Vavassori, prezident Evropské asociace dodavatelů pro automobilový průmysl, varuje před překotným přechodem k elektromobilům. Trh s dodavateli by mohly ovládnout Čína, Jižní Korea a Japonsko, jelikož právě tyto státy v produkci baterií pro elektromobily dominují.

Z tohoto důvodu je třeba délku doby přechodu od spalovacích motorů k elektromotorům nastavit velmi uvážlivě a nijak se neunáhlovat, v opačném případě by dodavatelský trh ovládla právě Čína. Pro lepší představu – za každou v Číně vyrobenou baterii by Evropa zaplatila mezi 4 a 7 tisíci eur. Při plánované produkci by tedy došlo ke značnému odlivu kapitálu.

Vavassori volá po aktivnějším zapojení Evropy do vývoje baterií nové generace. Zároveň však zdůrazňuje, že výrobci automobilů a představitelé států by měli zvažovat i jiné cesty, pomocí kterých by se daly emise snížit, ať už by šlo o další snižování emisí automobilů nebo výrobu syntetických paliv.

Německý Daimler a Volkswagen již oznámily své plány ohledně urychlení vývoje jejich elektromobilů. Sám Volkswagen přišel s myšlenkou propojení evropského průmyslu tak, aby Evropa měla svého regionálního dodavatele.

Potřebujete být v obraze ohledně elektromobility?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektromobility a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Společně za jeden kabel. Praze pomůže s nabíječkami Škoda Auto a Pražská energetika
21. červen 2022, 10:55
Až zakážeme klasická auta, hrozí nedostatek elektromobilů, říká šéf oborové asociace Petzl
17. červen 2022, 09:06
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se