Domů
Elektromobilita
Nizozemští politici chtějí do roku 2025 zakázat spalovací motory

Nizozemští politici chtějí do roku 2025 zakázat spalovací motory

Část nizozemských politiků navrhla urychlení přechodu k ekologickým vozům plošným zákazem prodeje spalovacích motorů, zákaz by chtěli uvést v platnost do roku 2025. Tito stejní politikové rovněž chtějí ve vládě prosadit významné investice do autonomních vozů za účelem vyřešení dopravních zácp, které jsou v zemi běžné.

Návrh byl podán středo-levicovou Stranou práce (PvdA) a prošel tamější dolní komorou parlamentu. Návrh volá po zákazu všech automobilů, které nejsou bezemisní. To tedy znamená, že automobilky by nemohly moci prodávat i relativně efektivní modely, jakými jsou hybridy a plug-in hybridy. Půjde-li všechno podle plánu, pak všechna nová auta v Nizozemsku budou za méně než 10 let poháněna elektřinou nebo vodíkem.

Návrh je příliš ambiciózní a nerealistický

Investice do automobilů nevyžadujících řidiče se zdá názorově přijata, problém je však se zákazem spalovacích motorů. Tento návrh vyvolává vlnu nesouhlasu napříč politickým spektrem. I koaliční partner v podobě Lidové strany pro svobodu a demokracii považuje tento návrh za příliš ambiciózní a nerealistický. Podle ministra financí bude podíl prodeje elektromobilů do roku 2025 činit pouze 15% podíl na trhu s automobily. Překročení tohoto odhadu v tak krátkém časovém intervalu by bylo nesmírně obtížné.

Zajímavostí je, že návrh je kritizován rovněž parlamentními straníky. Někteří si stěžují, že nebyli s návrhem obeznámeni a dozvěděli se o něm až z tisku, další zdůrazňují risk ztráty velké skupiny voličů.

Samotní tvůrci návrhu ovšem připouští, že se jedná zejména o směr, kterým by se země měla v budoucnu vydat. Jedná se tedy spíše o snahu odstartovat proces bezemisní budoucnosti.

Komentáře

(3)

Tomas Jirka

6. duben 2016, 10:10

Paneboze :(

Problem je spis v tom, ze auta nesmyslnym zpusobem naduzivame a ze jich jsou plna mesta, ktera by mela byt pro lidi. Svedsky pristup s congestion charge (city toll v Londyne) je mi tedy daleko blizsi. :)

Frank

6. duben 2016, 11:27

Hm tak proto mají ve Stockholmu takové problémy se znečištěním od aut a vzduch horší než v LA :)

http://www.thelocal.se/20110927/36394

Pak by mě zajímalo, v jakém obutí budou ekologicky udržitelná auta jezdit ?

http://www.thelocal.se/20110929/36430

Tomáš Jirka

6. duben 2016, 18:59

Clanky nejsou nejnovejsi, chystam se na to trochu zamerit, jaky byl vyvoj od roku 2007 od zavedeni, ale clanek nebude hned... Ve zkratce, v cem muze byt rozdil:

- naprosta nadvalada dieslu v evropskych mestech, ktere na rozdil od "straslive neekologickych a uzranych" atmosferickych benzinovych jednotek z US (ktere splnuji tamni daleko prisnejsi emisni normy, ktere nedelaji rozdily mezi dieslem a benzinem, coz povazuji v Evrope za jednu z nejvetsich volovin) produkuji ony zminovane pevne castice (PM10). Ty jsou podstatne nebezpecnejsi nez oxid uhlciity, ktereho se cela EU boji jako cert krize.

- atmosfericke vlivy: jsem jiz nejakou dobu v Goteborgu a jelikoz zde temer neustale fouka, neni sance, ze by se zde jakekoliv znecisteni ve meste udrzelo.

Ciste dle mne je daleko lepsi /ekologictejsi/ pouzivat vozidlo mene, nez stale stejne, akorat s jinym palivem, coz zakaz prodeje spalovacich automobilu (a po me zkusenosti neni sance postavit skutecny sportak bez spalovaciho motoru) nevyresi, jen to zase bude sance vymyslet vyjimky k vyjimkam... :)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.