Domů
Emise CO2
AFP: Sliby o uhlíkové neutralitě technologických firem ztrácejí důvěryhodnost
Zdroj: Vygenerováno pomocí modelu strojového učení pro generování digitálních obrazů DALL-E
Zdroj: Vygenerováno pomocí modelu strojového učení pro generování digitálních obrazů DALL-E

AFP: Sliby o uhlíkové neutralitě technologických firem ztrácejí důvěryhodnost

Emise CO2
6 komentářů
26. červen 2025, 13:36
ČTK

Sliby technologických gigantů, že se rychle stanou uhlíkově neutrální, ztrácejí na důvěryhodnosti. Podle nezávislých výzkumníků totiž firmy v honbě za rozvojem umělé inteligence (AI) a budováním datových center spotřebovávají stále více energie, a ta ne vždy pochází z obnovitelných zdrojů. Informuje o tom agentura AFP.

Firmy Apple, Google a Meta Platforms prohlásily, že do roku 2030 přestanou vypouštět oxid uhličitý (CO2) do atmosféry. Amazon si tento cíl stanovil na rok 2040. Microsoft slíbil, že do konce tohoto desetiletí dosáhne čistého negativního stavu, tedy že bude CO2 z ovzduší odebírat. Všechny tyto sliby ale byly učiněny před rozkvětem AI, který odvětví transformoval, a podle nezávislých analytiků teď začínají vypadat jako fantazie, přestože je firmy dál hlasitě prosazují.

"Cíle technologických společností u emisí skleníkových plynů zřejmě ztratily svůj význam," řekl agentuře AFP Thomas Hay, který je hlavním autorem analýzy vypracované organizacemi Carbon Market Watch a NewClimate Institute.

"Pokud bude spotřeba energie nadále nekontrolovatelně růst a nebude podléhat adekvátnímu dohledu, budou tyto cíle pravděpodobně nedosažitelné," dodal.

Podrobná analýza zhodnotila celkovou důvěryhodnost klimatických strategií společností Meta, Amazon a Microsoft jako slabou, u firem Apple a Microsoft pak jako průměrnou. Z hlediska kvality cílů na snižování emisí dopadly Amazon a Meta ještě hůř, jejich plány byly označeny jako velmi špatné, u Googlu a Microsoftu pak jako špatné. Jedinou firmou, která si v tomto ohledu vedla lépe, byl Apple.

Rozšiřující se uhlíková stopa pěti největších technologických gigantů pochází především z prudkého rozvoje umělé inteligence, jejíž vývoj a provoz vyžadují obrovské množství energie. Spotřeba elektřiny, a s ní spojené emise CO2, se u některých z těchto společností za poslední tři nebo čtyři roky zdvojnásobila, u jiných dokonce ztrojnásobila, ukázala zpráva. Totéž platí i pro celý sektor informačních technologií. Kdyby byl sektor informačních technologií zemí, byl by v objemu emisí skleníkových plynů za rok 2023 na pátém místě, a to před Brazílií.

Spotřeba elektřiny pro napájení datových center v letech 2017 až 2024 rostla v průměru tempem 12 procent ročně, uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Do roku 2030 se podle současných odhadů zdvojnásobí. Kdyby veškerá tato dodatečná elektřina pocházela ze slunce a větru, emise CO2 by nerostly.

Navzdory ambiciózním cílům na získávání elektřiny z obnovitelných zdrojů však stále není většina elektřiny pro datová centra uhlíkově neutrální. Studie upozorňuje, že zhruba polovina výpočetní kapacity datových center pochází od subdodavatelů, jejichž emise se často nezapočítávají, podobně jako emise z výrobního řetězce zařízení, který tvoří nejméně třetinu uhlíkové stopy. Investice do obnovitelných zdrojů tak zatím nedokázaly vykompenzovat rostoucí spotřebu energie v sektoru. Podle autorů navíc nelze očekávat, že by vlády rozmach umělé inteligence omezily, protože jej vnímají jako motor hospodářského růstu. Bez regulace se proto zásadní změny v přístupu firem nedají očekávat.

Zpráva také uvádí řadu způsobů, jakými může technologický sektor omezit svoji uhlíkovou stopu i při rychlém rozvoji AI. Zásadní je zajistit, aby datová centra byla napájena obnovitelnou elektřinou. Výrazně pomoci by mohlo také prodlužování životnosti zařízení a širší využívání recyklovaných součástek při výrobě hardwaru.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Richard Vacek
26. červen 2025, 15:51

Omezování své uhlíkové stopy bych nechal na dobrovolnosti jednotlivců i firem. Politici by se neměli snažit něco takového vnucovat i těm, kteří mají jiné preference.

Mex
26. červen 2025, 19:39

Sice bych s Vámi do značné míry i souhlasil. Ale přesto si neodpustím odpověď ve styly těch, co z Vámi nesouhlasí:

"Omezení rychlosti na dálnici bych nechal na dobrovolnosti jednotlivců i firem. Politici by se neměli snažit něco takového vnucovat i těm, kteří mají jiné preference."

;-)

Ivan Novák
26. červen 2025, 20:08

Ona ale objektivní souvislost mezi rychlostí a následky nehod je podstatně věrohodněji prokázaná, než mezi CO2 a klimatem, tam to upadlo do ryze mocichtivé politiky a rvačky o regulací vynucované penize.

Jiří Svoboda
26. červen 2025, 20:43

Kdo spotřebovává elektřinu , ten neemituje CO2 , to emituje výrobce elektřiny pokud jí vyrábí z fosilních paliv a za to spotřebitel té elektřiny nemůže. Podle mě velké firmy splní pokud ve svých provozech topí tepelnými čerpadly a pokud používají jako služební auta elektromobily. Ostatní je na jiných velkých firmách - výrobcích elektřiny. Tvrdit , že při spotřebě el. energie nerostou emise CO2 pokud ta či ona firma má nějaký certifikát je nesmysl , protože el. energie se vyrábí v mixu a když jeden papírově spotřebovává el. energii z bezemisních zdrojů na toho druhého zbyde tak ta fosilní, takže je to celé postavené na hlavu.

Petr Vojvo
27. červen 2025, 02:09

Jak se říká, slibem nezarmoutíš a jen blbec slibu věří. Spíš je otázka zdali AI zvýší efektivitu řízení lidské společnosti oproti vloženým nákladům a nebo je také jen vějička pro hlupáky.

Vítězslav Novák
27. červen 2025, 08:55

Moje babička pocházející z oblasti u Brna, mezi Slováckem a "Hanó", říkávala: "Sliby sa slibujó, blázní sa radujó"...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se