Domů
Obnovitelné zdroje
IRENA: Výkon obnovitelných zdrojů energie v loňském roce celosvětově vzrostl o 10 %
Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: TAFE SA TONSLEY / Creative Commons / CC BY 2.0

IRENA: Výkon obnovitelných zdrojů energie v loňském roce celosvětově vzrostl o 10 %

Jak uvádí agentura Reuters s odkazem na data Mezinárodní agenturu pro obnovitelnou energii (IRENA), instalovaný výkon obnovitelných zdrojů (OZE) vzrostl v loňském roce o 9,6 %. V absolutním vyjádření to znamená nárůst o 295 GW. Přesto dle IRENA není ani toto tempo nárůstu výkonu OZE dostačující k tomu, aby celosvětová průměrná teplota nevzrostla o více než 1,5 °C.

Nárůst výkonu OZE

Globální instalovaný výkon OZE činil ke konci loňského roku 3 372 GW, což znamená meziroční nárůst o 295 GW. Jak udává IRENA, tak se OZE přičinily k celkovému nárůst instalovaného výkonu elektráren, tedy včetně konvenčních, 83 %.

V následujících letech lze zvláště na půdě EU očekávat snahu o podstatný nárůst instalovaného výkonu v OZE, a to zvláště pak ve fotovoltaických elektrárnách (FVE). Důvodem je geopolitická situace, nepredikovatelné objemy dodávek zemního plynu z Ruska, jenž bylo historicky největším dodatelem plynu do EU, a dále také snaha EU omezit svou závislost na dovážených fosilních palivech. EU, jelikož aktuálně nedokáže plnohodnotně nahradit jeho dodávky, sází právě na rychlý rozvoj OZE a na snížení potřeby zemního plynu v krátkodobém horizontu.

Příprava projektů FVE je přitom podstatně kratší než v případě projektů zaměřených na výstavbu větrných elektráren (VTE). Jejich příprava trvá mnohdy i podstatně déle než 5 let, alespoň v ČR. Z tohoto důvodu dopadla fiaskem první aukce na VTE v ČR z prosince 2022, kdy nebyla podána ani jediná nabídka. Aukce požadovala uvedení VTE do provozu do konce roku 2025.

EU se tedy shoduje na tom, že je potřeba OZE rychle rozvíjet. Legislativa spojená s rozvojem tomu však není doposud nakloněna.

„Roční přírůstek instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů se musí navýšit na trojnásobek současného do roku 2030, pokud chceme zůstat na cestě k omezení nárůstu globální teploty o 1,5 °C,“ uvádí Francesco La Camera, generální ředitel IRENA.

Nárůstu výkonu OZE vévodí Asie

Téměř polovina, 141 GW, nového výkonu OZE byla zprovozněna v Asii. V Evropě se výkon navýšil o 57,3 GW a v Severní Americe o 29,1 GW.

V Asii se nicméně plánuje rovněž podstatný nárůst výkonu v uhelných elektrárnách. Jen Čína se chystá v letošním roce zprovoznit 70 GW, což pro představu odpovídá například špičkovému odběru elektřiny z celé německé soustavy v posledních měsících.

Důležité je si také uvědomit, že výroba FVE a VTE je silně závislá na počasí a roční využití instalovaného výkonu bývá obvykle nižší než v případě konvenčních zdrojů. Roční využití instalovaného výkonu FVE se v podmínkách ČR pohybuje okolo 1000 h/rok, resp. 2000 h/rok v případě VTE. V případě konvenčních zdrojů lze uvažovat i několikanásobek těchto hodnot. To znamená, že stejný instalovaný výkon ve FVE a VTE běžně dodá méně energie než konvekční elektrárna.

Pro rozvoj OZE potřeba změna legislativy

Na půdě EU, jak již bylo zmíněno, naráží rozvoj OZE na přísnou legislativu. Ani Německu, které je silně orientováno na výstavbu OZE, se vytyčených cílů nedaří dosáhnout. Psali jsme zde, zde. V ČR má pak k rozvoji OZE mimo jiné přispět komunitní energetika, jež však není stále legislativně ukotvena. Za pozdní implementaci legislativy již ČR hrozí pokuta. Vstup nové související legislativy v platnost se v optimistickém scénáři očekává na počátku příštího roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se