Domů
Emise CO2
Cena emisních povolenek v EU vystoupila na rekord, blíží se ke 100 eurům za tunu
emise

Cena emisních povolenek v EU vystoupila na rekord, blíží se ke 100 eurům za tunu

Emise CO2
5 komentářů
19. srpen 2022, 17:24
ČTK

Cena emisních povolenek v Evropské unii se dnes vyšplhala na rekordních 99,22 eura (zhruba 2450 Kč) za tunu. Informovala o tom agentura Bloomberg. Upozornila přitom, že elektrárny a továrny v EU nyní v důsledku omezených dodávek zemního plynu více využívají uhlí a ropu.

Krátce před 17:00 SELČ se cena povolenek pohybovala v těsné blízkosti 98 eur za tunu. Proti čtvrtku tak vykazovala nárůst zhruba o dvě procenta.

Produkce elektřiny z uhlí vytváří dvojnásobné množství emisí oxidu uhličitého než produkce z plynu, takže vyžaduje více emisních povolenek. Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh ve čtvrtek uzavřela na rekordních 241 eurech za megawatthodinu. Situace na trhu s plynem se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu, na což Evropská unie reagovala sérií protiruských sankcí.

Na další maxima se tento týden v Evropě vyšplhaly také ceny elektřiny. Na trhu kvůli omezeným dodávkám plynu panují obavy, zda Evropa dokáže v zimě vyrobit dostatek elektrické energie. Růst cen energií tlačí v evropských zemích vzhůru inflaci a zvyšuje náklady domácností i podniků.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se cena povolenek zvyšuje, roste i motivace firem snažit se omezovat emise.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Ivan Novák
19. srpen 2022, 18:12

Při nynějších cenách plynu, uhlí a elektřiny slouží povolenka EU ETS pouze jako cenný papír v bilanci finančních domů + mírně ovlivňuje hospodářský výsledek výrobců. S regulací emisí nemá už nic společného. Bohužel, obdobně jako u spotřební daně na paliva, i kdyby se ten systém nyní zrušil, vysoké ceny a marže, když už jich obchodníci jako celek úspěšně dosáhli, by neklesaly nijak rychle - na rozrušeném trhu zůstanou tak dlouho, dokud budeme schopni a ochotni je platit.

Michal K.
19. srpen 2022, 22:01

ked mi mame taku neodolatelnu tuzbu po sebazniceni

ta3 .com/relacia/24905/analytik-zapad-sa-znici-sam-energeticky-aj-ekonomicky-nepotrebuje-k-tomu-ani-hrozbu-z-ruska

Rejpal
20. srpen 2022, 22:24

Ivane Ivane ty palice medvědí - z 1 kg uhlí lze vyrobit asi 1,7kWh el. energie a spálení

toho kg znamená vypuštění asi 2kg CO2 při ceně 100 EUR/t tedy jen daň z 1 kWh vyrobené z uhlí jsou cca 3kč. Pro srovnání v polovině roku 2021 stála el. energie se všemi daněmi , DPH , distribucí a poplatku za OZE v topné sazbě 2kč. Ten Váš Fiala dělá že za ty drahé energie nemůže a vy mu to žerete....

Anton Meško
20. srpen 2022, 10:45

Neviem, kde ČTK nabrala, že 19.8. bola cena emisných povoleniek 99.22 €/tonu. Oficálny údaj na pražskej burze EEX 19.8. bol 98,01 €/tonu, ale to nie je podstatné. Bol prekonaný doterajší rekord z 8.02.2022 a to 96,23 €/tonu.

Vzhľadom na vývoj cien energií, najmä na nízke dodávky plynu z Ruska, je nutné výrobu elektriny vo vyššom objeme zabezpečovať výrobou z uhlia, takže je len otázkou pár dní, kedy cena emisných povoleniek prekročí magickú hranicu 100 €/tonu.

Emil
20. srpen 2022, 10:59

Na těch 99,2 €/tunu se povolenka vyšplhala v maximu někdy mezi 14.-15. hodinou, uzavřela obchodování lehce nad 98 €/tunu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se