Domů
Emise CO2
Cena emisních povolenek v EU vystoupila na rekordních více než 70 eur za tunu

Cena emisních povolenek v EU vystoupila na rekordních více než 70 eur za tunu

Emise CO2
10 komentářů
22. listopad 2021, 13:24
ČTK

Cena emisních povolenek dnes poprvé překročila hranici 70 eur (zhruba 1780 Kč) za tunu, ukazují grafy. Systém obchodování s povolenkami byl v Evropské unii zaveden v roce 2005 a růst cen z posledních měsíců je jedním z faktorů, které přispívají i k růstu cen energií.

Cena se dopoledne vyšplhala až na 70,43 eura za tunu, později mírně klesla a kolem poledne se pohybovala v blízkosti 69,90 eura za tunu. Za poslední rok cena vzrostla přibližně o 60 procent, nad 60 eur za tunu se poprvé dostala koncem srpna.

Do cen se nyní promítlo chladné počasí a také nižší výkon větrných elektráren. Tím stoupla výroba energií pomocí fosilních paliv a následně se zvýšila poptávka po povolenkách, řekla agentuře Reuters analytička společnosti Refinitiv Ingvild Sorhusová.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se cena povolenek zvyšuje, roste i motivace firem snažit se omezovat emise.

Evropská komise (EK) v květnu uvedla, že počet povolenek v oběhu se loni zvýšil, protože pandemie covidu-19 vedla k poklesu emisí. Na konci loňského roku bylo podle komise v oběhu zhruba 1,579 miliardy povolenek, o 14 procent více než před rokem. Komise proto rozhodla, že z budoucích aukcí stáhne 378,9 milionu povolenek a umístí je do rezervy pro stabilizaci trhu.

Na rekordní cenu emisních povolenek se objevují i reakce na twitteru. „Emisní povolenka právě zdolala hranici 70 eur. Nebude to dlouho trvat a brzy se opět dozvíme, že za zdražování elektřiny může trh,“ uvedla na svém twitterovém účtu společnost Sev.en Energy. Ekonom Michal Šnobr, který patří k menšinovým akcionářům ČEZ a který je poradcem investiční skupiny J&T, označil překonání hranice 70 eur jako „trochu úlet“.

„Touto rychlostí se v určitém okamžiku odchod od uhlí může vymknout kontrole,“ napsal Šnobr na twitteru.

Potřebujete být v obraze ohledně emisí?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti emisí a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Klimatický balíček Fit for 55 míří do finále. Čeká se boj o nové emisní povolenky i sociální fond, Česko by mohlo dostat stovky miliard
5. srpen 2022, 12:38
Pokud dojde plyn, Česko bez ohledu na emise nechá v provozu uhelné elektrárny
24. červen 2022, 13:12
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Emil
22. listopad 2021, 13:44

Řetězec příčin a následků je v tomto případě celkem jasný: odklad spuštění Nordstream 2 => růst ceny plynu => pokles poptávky po plynu => růst spotřeby uhlí => bude potřeba více povolenek => roste cena povolenek. Jestli se tu něco vymkne kontrole, tak to budou/jsou spíš ceny elektřiny než odchod od uhlí, který se při tomto trendu vymkne kontrole spíš v tom smyslu, že bude pomalejší.

Josef
22. listopad 2021, 21:55

Ano samozřejmě a bude to mít pokračování drahé energie = inflace a pokles hospodářství, tím poklesne spotřeba energie i povolenek a tím i jejich cena a EU zareguje tak že stáhne další povolenky z trhu aby zvýšila jejich cenu a tím i daně a na konci toho všeho snažení bude HDP EU vztažené k paritě kupní síly na hlavu stejné v má Číně a to možná už okolo roku 2030. Přitom veškerá ušetřená fosilní paliva se spálí v Asii....

Nefi
23. listopad 2021, 00:14

Emile, NS2 s tím vůbec nesouvisí, to je zcela jiný příběh. Dále ve svém popisu děláte základní chybu posun křivky vs. posun po křivce.

Emil
23. listopad 2021, 06:59

Forbes: "Přerušené schvalování Nord Stream 2 přináší růst cen plynu v Evropě"

CNN: "Nord Stream 2: Gas prices soar as Germany suspends approval"

Bloomberg: "Nord Stream 2 Delays Send European Natural Gas Price Soaring"

Nefi: "NS2 s tím vůbec nesouvisí"

Nefi
23. listopad 2021, 08:54

Ano, pokud Putin všechny přesvědčil, že za vysoké ceny plynu může neochota schválit NS2, tak je to bohužel smutné.

Josef
23. listopad 2021, 10:08

Ale jo , hlavním důvodem zvýšení cen plynu je samozřejmě růst jeho spotřeby, NS2 je jen jeden z faktorů....

Emil
23. listopad 2021, 11:22

Na rozhodnutí německých úřadů pozastavit certifikaci NS2 zareagoval trh růstem ceny plynu, takže s růstem ceny plynu NS2 evidentně souvisí, což potvrzují i světová média. Tahat do toho Putina je úplně zbytečné, na rozhodnutí německých úřadů ani na následné reakci trhu se evidentně nijak nepodílel.

Ivan Novák
23. listopad 2021, 11:35

Neboli, ani po zprovoznění NS2 tu ceny už asi citelně neklesnou. Nejvýznamnější příčinou je naše globálně relativní chudnutí v důsledku dlouhodobé deekonomizace priorit EU. Covidový pokles a oživení umožnily, aby se to projevilo rychleji, než když se ohřívá žába v hrnci. Zbytek světa akceptuje vývoj na energetickém trhu bez údivu.

Josef
23. listopad 2021, 13:12

Co se týče zbytku světa, pak většina světa je energeticky samostatnější než my. (USA například ze 100%) Takže pokud se u nich zdraží energie tak je to sice negativní , ale ve výsledku na tom někdo vydělá a ten někdo ty peníze zase vrací do ekonomiky, protože má vyšší zisk jenže EU většinu energie dováží, takže ty zisky končí jinde, takže my jako region chudneme , kdežto USA kde nárůst cen nebyl tak vysoký je poškození ekonomiky mnohem menší. Jinak u nás klesl díky růstu cen energií hospodářský růst o 25% ....

Ivan Novák
23. listopad 2021, 17:16

Měl jsem na mysli, že energetická dovozní závislost třeba Japonska nebo Číny je významná, ale umějí s ní pracovat a nezhoršují si to revolučním exhibicionismem. Nevede tam k takovým celkovým otřesům, jaké prožíváme my.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se