Domů
Emise CO2
Cena emisních povolenek v EU vystoupila na rekordních více než 70 eur za tunu

Cena emisních povolenek v EU vystoupila na rekordních více než 70 eur za tunu

Cena emisních povolenek dnes poprvé překročila hranici 70 eur (zhruba 1780 Kč) za tunu, ukazují grafy. Systém obchodování s povolenkami byl v Evropské unii zaveden v roce 2005 a růst cen z posledních měsíců je jedním z faktorů, které přispívají i k růstu cen energií.

Cena se dopoledne vyšplhala až na 70,43 eura za tunu, později mírně klesla a kolem poledne se pohybovala v blízkosti 69,90 eura za tunu. Za poslední rok cena vzrostla přibližně o 60 procent, nad 60 eur za tunu se poprvé dostala koncem srpna.

Do cen se nyní promítlo chladné počasí a také nižší výkon větrných elektráren. Tím stoupla výroba energií pomocí fosilních paliv a následně se zvýšila poptávka po povolenkách, řekla agentuře Reuters analytička společnosti Refinitiv Ingvild Sorhusová.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se cena povolenek zvyšuje, roste i motivace firem snažit se omezovat emise.

Evropská komise (EK) v květnu uvedla, že počet povolenek v oběhu se loni zvýšil, protože pandemie covidu-19 vedla k poklesu emisí. Na konci loňského roku bylo podle komise v oběhu zhruba 1,579 miliardy povolenek, o 14 procent více než před rokem. Komise proto rozhodla, že z budoucích aukcí stáhne 378,9 milionu povolenek a umístí je do rezervy pro stabilizaci trhu.

Na rekordní cenu emisních povolenek se objevují i reakce na twitteru. „Emisní povolenka právě zdolala hranici 70 eur. Nebude to dlouho trvat a brzy se opět dozvíme, že za zdražování elektřiny může trh,“ uvedla na svém twitterovém účtu společnost Sev.en Energy. Ekonom Michal Šnobr, který patří k menšinovým akcionářům ČEZ a který je poradcem investiční skupiny J&T, označil překonání hranice 70 eur jako „trochu úlet“.

„Touto rychlostí se v určitém okamžiku odchod od uhlí může vymknout kontrole,“ napsal Šnobr na twitteru.

Komentáře

(10)

Emil

22. listopad 2021, 13:44

Řetězec příčin a následků je v tomto případě celkem jasný: odklad spuštění Nordstream 2 => růst ceny plynu => pokles poptávky po plynu => růst spotřeby uhlí => bude potřeba více povolenek => roste cena povolenek. Jestli se tu něco vymkne kontrole, tak to budou/jsou spíš ceny elektřiny než odchod od uhlí, který se při tomto trendu vymkne kontrole spíš v tom smyslu, že bude pomalejší.

Josef

22. listopad 2021, 21:55

Ano samozřejmě a bude to mít pokračování drahé energie = inflace a pokles hospodářství, tím poklesne spotřeba energie i povolenek a tím i jejich cena a EU zareguje tak že stáhne další povolenky z trhu aby zvýšila jejich cenu a tím i daně a na konci toho všeho snažení bude HDP EU vztažené k paritě kupní síly na hlavu stejné v má Číně a to možná už okolo roku 2030. Přitom veškerá ušetřená fosilní paliva se spálí v Asii....

Nefi

23. listopad 2021, 00:14

Emile, NS2 s tím vůbec nesouvisí, to je zcela jiný příběh. Dále ve svém popisu děláte základní chybu posun křivky vs. posun po křivce.

Emil

23. listopad 2021, 06:59

Forbes: "Přerušené schvalování Nord Stream 2 přináší růst cen plynu v Evropě"

CNN: "Nord Stream 2: Gas prices soar as Germany suspends approval"

Bloomberg: "Nord Stream 2 Delays Send European Natural Gas Price Soaring"

Nefi: "NS2 s tím vůbec nesouvisí"

Nefi

23. listopad 2021, 08:54

Ano, pokud Putin všechny přesvědčil, že za vysoké ceny plynu může neochota schválit NS2, tak je to bohužel smutné.

Josef

23. listopad 2021, 10:08

Ale jo , hlavním důvodem zvýšení cen plynu je samozřejmě růst jeho spotřeby, NS2 je jen jeden z faktorů....

Emil

23. listopad 2021, 11:22

Na rozhodnutí německých úřadů pozastavit certifikaci NS2 zareagoval trh růstem ceny plynu, takže s růstem ceny plynu NS2 evidentně souvisí, což potvrzují i světová média. Tahat do toho Putina je úplně zbytečné, na rozhodnutí německých úřadů ani na následné reakci trhu se evidentně nijak nepodílel.

Ivan Novák

23. listopad 2021, 11:35

Neboli, ani po zprovoznění NS2 tu ceny už asi citelně neklesnou. Nejvýznamnější příčinou je naše globálně relativní chudnutí v důsledku dlouhodobé deekonomizace priorit EU. Covidový pokles a oživení umožnily, aby se to projevilo rychleji, než když se ohřívá žába v hrnci. Zbytek světa akceptuje vývoj na energetickém trhu bez údivu.

Josef

23. listopad 2021, 13:12

Co se týče zbytku světa, pak většina světa je energeticky samostatnější než my. (USA například ze 100%) Takže pokud se u nich zdraží energie tak je to sice negativní , ale ve výsledku na tom někdo vydělá a ten někdo ty peníze zase vrací do ekonomiky, protože má vyšší zisk jenže EU většinu energie dováží, takže ty zisky končí jinde, takže my jako region chudneme , kdežto USA kde nárůst cen nebyl tak vysoký je poškození ekonomiky mnohem menší. Jinak u nás klesl díky růstu cen energií hospodářský růst o 25% ....

Ivan Novák

23. listopad 2021, 17:16

Měl jsem na mysli, že energetická dovozní závislost třeba Japonska nebo Číny je významná, ale umějí s ní pracovat a nezhoršují si to revolučním exhibicionismem. Nevede tam k takovým celkovým otřesům, jaké prožíváme my.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.