Domů
Evropská Unie
Vyšší objemy emisních povolenek v aukcích tlačí dolů cenu a snižují očekáné výnosy
Úspěšnost predikcí obchodníků s elektřinou a plynem je podstatným faktorem, který ovlivňuje hospodářské výsledky těchto společností.
Zdroj: Pixabay

Vyšší objemy emisních povolenek v aukcích tlačí dolů cenu a snižují očekáné výnosy

Ceny emisních povolenek jsou tématem nejen pro evropské domácnosti a průmysl, ale také pro politiky. Právě příjmy z aukcí dodatečných povolenek pro financování programu RePowerEU jsou zatíženy nejistotou vzhledem k volatilnímu vývoji cen. Zatímco v posledních dvou letech cena povolenky atakovala i 100 eur, v letošním roce se propadla i téměř na polovinu. Zejména dodatečné objemy povolenek v posledních měsících tlačí jejich ceny dolů.

Ceny emisních povolenek jsou v letošním roce relativně volatilní, podobně jako ceny zemního plynu. Na přelomu roku ještě dosahovaly okolo 80 EUR/t, následně začaly klesat a ani nedávný pokus o zotavení cen neměl dlouhého trvání. Podle serveru Montel se tak ceny v aukcích na primárním trhu pohybují letos v průměru okolo 59 EUR/t. Evropská komise přitom počítala s průměrnou cenou na úrovni 75 EUR/t.

"Zákonodárci bedlivě sledují nižší než původně očekávané výnosy. Řekla bych, že jsou zatím ve vyčkávacím módu, kdy sledují, jestli se ceny nezotaví," uvedla podle serveru analytička společnosti LSEG Yan Qin.

Dodatečné objemy povolenek, které slouží k financování programu RePowerEU, budou nicméně vykompenzovány snížením objemu aukcí ke konci současné dekády. Tím bude zajištěno, že za celé obchodní období nedojde k uvolnění dodatečných objemů emisních povolenek do oběhu.

Silnější nabídka a slabší poptávka

Přestože v rámci dekády bude objem nezměněn, aktuálně silnější aukce tlačí cenu dolů. Naopak ke konci dekády lze očekávat silnější tlak na růst cen povolenek vzhledem k nižší nabídce. Během letošního a příštího roku by podle Mattea Melottiho z italské konzultační společnosti Fedabo mohly navýšit objem aukcí o celkových 87 milionů tun. V loňském roce již přitom bylo uvolněno 16 milionů tun.

Navýšení objemů aukcí rovněž přichází v době, kdy je poptávka po emisních povolenkách relativně slabá. Evropská průmyslová výroba se stále nevzpamatovala na předkrizové hodnoty. Podobně slábne zájem i ze strany provozovatelů fosilních zdrojů, kteří se potýkají s nižší poptávkou po elektřině a konkurencí v podobě nízkoemisních zdrojů, které je z trhu postupně vytlačují.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se