Domů
Emise CO2
Ekonom: Cena emisních povolenek poprvé dosáhla v průměru 1 Kč na 1 kWh vyrobené elektřiny
Exhaust fumes blown into a sky.

Ekonom: Cena emisních povolenek poprvé dosáhla v průměru 1 Kč na 1 kWh vyrobené elektřiny

Emise CO2
24 komentářů
13. prosinec 2021, 12:38
ČTK
Ceny emisních povolenek podle ekonoma společnosti Natland Petra Bartoně poprvé dosáhly podílu v průměru jedné koruny na jedné vyrobené kilowatthodině (KWh) elektrické energie. Bartoň to dnes sdělil na dotaz ČTK. Na výrobu jedné průměrné megawatthodiny (MWh) v České republice si musí výrobce podle něj nakoupit 0,43 povolenky, neboť právě zhruba 0,43 tuny CO2 při výrobě vypustí do ovzduší. Cena povolenky tak může tvořit zhruba až pětinu celkové ceny elektrické energie, reálně to ale podle něj bude s ohledem na různé tarify a smlouvy méně.
„Pokud jedna celá tunová povolenka stojí 88,88 eur (asi 2260 Kč) a výrobce nakoupí euro za 26 Kč, dostáváme se tím na cenu zhruba 1 Kč na 1 kWh,“ uvedl Bartoň.

Firmy podle něj eura nakupují právě v kurzu blízko 26 korunám.

Nejčastější distribuční sazbou v ČR je D02d, jde o domácnosti, které na elektřině vaří, svítí a využívají běžné elektrospotřebiče. Průměrná celková cena za 1 kWh elektrické energie se zde pohybuje zhruba mezi pěti až šesti korunami, současná cena povolenky by zde tak tvořila až pětinu ceny. „V reálu je to však o něco menší podíl. Spousta tarifů by dnes nepokryla aktuální ceny elektřiny na burze. Ceny energie na ní totiž vzrostly více, než cena povolenky, a tak se její podíl na reálné ceně snižuje,“ uvedl Bartoň.

Podle něj není pravda, že cenu elektřiny táhnou nahoru primárně povolenky. „Neboť plyn, který měl nahradit nedostatek obnovitelných zdrojů, je dnes sám o sobě tak drahý, že je paradoxně levnější pálit levnější uhlí, i když si na něj musejí výrobci koupit více dražších povolenek,“ řekl Bartoň.

Cena emisních povolenek v Evropské unii minulou středu vystoupila na rekordních více než 90 eur (asi 2290 Kč) za tunu oxidu uhličitého vypuštěného do atmosféry. Od začátku listopadu se cena povolenek zvýšila zhruba o 50 procent. K růstu ceny emisních povolenek přispívá zdražování plynu, kvůli kterému je pro elektrárenské společnosti ekonomičtější využívat uhlí.

Velkoobchodní cena elektřiny za stejnou dobu vzrostla zhruba čtyřnásobně, a to ze zhruba 45 eur (asi 1140 Kč) za jednu megawatthodinu (MWh) na současných zhruba 190 eur (asi 4800 Kč). „Je tedy jasné, že ceny povolenek zdaleka nestačí vysvětlit nárůst ceny energií,“ řekl Bartoň. Cenu elektřiny podle něj výrazně ovlivňuje situace na trhu s plynem. „Předpovědi tužší zimy a stále nevyřešené otázky budoucnosti dopravy ruského plynu do Evropy vedou ke stoupající ceně plynu, která nyní dosahuje 100 eur za MWh,“ uvedl ekonom.

Plyn má podle něj nahrazovat evropský odchod od jádra a uhlí. Protože se však obnovitelné alternativy budují pomaleji, je potřeba víc plynu. „Protože je však plyn o tolik dražší, za uplynulý rok vzrostly ceny v EU desetinásobně, už se paradoxně začíná vyplácet v Evropě nahrazovat chybějící energii nikoli plynem, nýbrž uhlím. I když to znamená platit více na emisních povolenkách. Proto tolik dnes roste cena povolenek, proto dnes tolik roste cena elektřiny,“ dodal Bartoň.

Podle mnoha evropských energetických specialistů může cena povolenky překročit hranici 100 euro ještě letos. Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se cena povolenek zvyšuje, roste i motivace firem snažit se omezovat emise.

Analytik Sev.en Energy Pavel Farkač vidí jako důvod k růstu cen povolenek fatální nedostatek energetických zdrojů schopných vyrábět v zimních měsících. „Jsme na začátku prosince a elektrického výkonu pro pokrytí potřeb domácností a podniků je už nyní takový nedostatek, že ceny silové elektřiny rostou tak vysoko, až se spouští i ty nejméně efektivní zdroje, které pro svůj provoz potřebují hodně emisních povolenek. Zapínají se tak například i mazutové elektrárny, což z hlediska životního prostředí není dobře,“ řekl Farkač.

Výroba těchto neefektivních zdrojů podporuje podle něj růst ceny povolenky. „A to v kombinaci s rostoucími cenami zemního plynu, nad nimiž EU nemá kontrolu, vytváří toxický koktejl,“ uvedl Farkač. Je podle něj evidentní, že dekarbonizace v pojetí Evropské unie se zcela míjí účinkem jak z hlediska dopadů do cen elektřiny a tepla, tak z hlediska přínosů pro životní prostředí.

Podle analytika ENA Jiřího Gavora je emisní povolenka umělou komoditou, jejíž množství na trhu lze ovlivňovat na základě politických rozhodnutí v rámci pravidel systému ETS. „Nelze obviňovat finanční investory ze spekulací, když jim to stávající systém umožňuje, lze ale vinit Evropskou komisi, že tento divoký tržní vývoj se nesnaží nijak korigovat. Vývoj, který se nyní odehrává v týdnech, měl být podle původních plánů rozložen do let,“ řekl Gavor ČTK.

Současné zvyšování cen povolenek podle něj znamená jediné, a to opětovné zdražování elektřiny pro spotřebitele. „Již dnes to významně zasahuje střední třídu, což by měl být stabilizující prvek státu,“ řekl Gavor.

Negativní dopad na domácnosti zmiňuje také analytik Komerční banky Bohumil Trampota. „Cena elektřiny, která se obchoduje na burze, se doslova utrhla z řetězu. Za dva dny katapultovala ze 150 eur/MWh na 190 eur. V relativním srovnání je to asi plus 25 procent za dva dny! Těch faktorů, které za tím stojí je asi více,“ řekl Trampota. Zmiňuje například zimní období a s tím spojenou vyšší poptávku, ale i rostoucí ceny komodit obecně. „Růst elektřiny bude mít samozřejmě dopad na domácnosti, negativní. Inflace elektřiny bude znamenat, že jim prostě zůstane méně peněz na ostatní věci,“ uvedl Trampota.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(24)
josef
13. prosinec 2021, 13:14

1/5 daň z povolenky , 1/5 DPH , 1/7 daň z OZE .... pak ještě daň z elektřiny... ve výsledkem je velmi drahá elektřina , která má podle současné politiky nahradit většinu jiných forem energie, ale vývoj bude při těchto cenách opačný bude snaha el. energii nahradit jinými druhy energie.

Milan
13. prosinec 2021, 14:17

Absurdistán v přímém přenosu. Nejen ten "trh" s odpustkama, ale energetická burza kam levně dodáváme a za draho kupujeme. No neberme to, když je člensví v EU tak výhodné.

Emil
13. prosinec 2021, 14:23

Nevím koho myslíte tím my, ale na energetickou burzu nikdo levně nedodává. Dodává tam vždy za tržní cenu, která je naopak teď hodně vysoká.

Milan
13. prosinec 2021, 14:50

Narážel jsem na poměr cen mezi naši vlastní výrobou el. energie a koncovou cenou pro zákazníka. Absurditu vidím v tom, že máme energii stejně drahou jako Němci, ale příjmy jsou někde jidne. Přitom ji dokážeme vyrobit x násobně levněji. Vidím v tom další nesmyslně nastavený systém, který nezohladnuje úroveň té které země ani její možnosti.

Emil
13. prosinec 2021, 15:03

Naštěstí máme (přibližně) stejně drahou jako Němci jen silovou elektřinu. V konečných cenách pro spotřebitele jsme na tom pořád o dost lépe. V příjmech pravda hůře.

Milan Vaněček
13. prosinec 2021, 16:30

Milane, Vy si opravdu myslíte že Němci ve svých uhelných (či jaderných, stále jich mají víc než my) elektrárnách nedovedou vyrábět stejně levně jako my v uhelných či jaderných elektrárnách?

Navíc oni dokáží dodávat i zadarmo, když hodně fouká, to my neumíme.

Tady jde jen o to zda bude trh nadbytku elektřiny nebo nedostatku elektřiny=politická rozhodnutí EU a jednotlivých států

zda bude trh nadbytku čisté elektřiny či nedostatku čisté (OZE) elektřiny....=opět politické rozhodnutí

Emil
13. prosinec 2021, 18:50

Zadarmo ani kuře nehrabe, natož aby se zadarmo točil německý větrník...

Bob
13. prosinec 2021, 19:06

Ano podle p. Vaněčka: Abychom měli v zimě (i na topení) nadbytek levné elektřiny, tak politickým rozhodnutím (dotačními programy) podporujeme stavbu FVE.

Já osobně (a zaznělo to i v článku) bych raději podporoval nízkoemisní zdroje, co vyrábějí hlavně v zimě. Nejraději ty, které mají ještě nižší produkci CO2, než FVE.

josef
14. prosinec 2021, 09:43

Pane Vaněčku to zadarmo je za minimální výkupní cenu, která byla ještě donedávna vyšší než běžná cena na burze jinak ceny teď už k nule neklesají protože klasické zdroje vypínají dříve kvůli ceně povolenky.

Radomír Blažek
14. prosinec 2021, 10:12

Dobrý den,

p.Vaněček mám dotaz..máte vlastní FVE? Opravdu by mě to zajímalo. Já ano. Tím se nechlubím, jen mi to dává "právo" napsat svoje zkušenosti. V první řadě, je to živelný zdroj. Ač mám 9,24kWp, nyní jsou dny kdy to "dává" i jen 0,75kWh/den. A to potřebuji dobíjet auto i 20kWh/denně(což dělám v noci)..

To co vše píšete o OZE, je z říše snů. Já z FVE "užívím" max. domácnost a to díký akumulátoru o 12kWh, který však stál cca 150tis. Kdo na to má? Z mého okolí tak 1 člověk ze sta, možná z padesáti.

Když jsem to počítal(stavěl jsem si to sám) instalace vyšla bez akumulátoru na 225tis. + onen akumulátor(rok 2021). Ale ani takováto investice nestačí k tomu, abych si tři měsíce v roce nabil auto. Když je předpoklad životnosti(a je to výrobna, tam se může pokazit hoodně věcí..)10-15 let, tak s tou cenou přeci nemůžete mezi lidi..

A problém celého systému je v tom, že není "výhoda z množství".

Prostě, když budu chtít akumulátor o dvojnásobné velikosti, musím zaplatit 2x tolik. A to platí o všech komponentech. A mám tušení, že u měničů jdete ještě rychleji nahoru s cenou.. o takových výkonů jsem však neuvažoval.

Proč to píši..když se podíváte na výrobu z nominálně instalováného FVE/VTE v ČR, jste za toto období tak na stejném "výkonu". Čili asi 7% nominálu/oproti létu. To je uboze málo. Proto ta první a jediná otázka.. máte vy v tomto vlastní zkušenosti?

Děkuji za odpověď.

Radek

P.S... pan Tykač před cca měsícem tvrdil, že vyrobí 1kWh z jeho uhelek za 0.15Kč.

Miroslav
13. prosinec 2021, 14:28

Doporučuji nakoupit akcie ČEZu, ať z téhle párty nemají užitek jen spekulanti a americké fondy.

Jan manca
13. prosinec 2021, 14:47

Škoda že nemohou i normální lidé spekulovat na růst cen povolenek, jako třeba americké fondy. Takovej zisk... Kolik asi mld.€ odsud vycucnou spekulanti mimo EU? A my to zaplatíme...

Emil
13. prosinec 2021, 15:00

Spekulovat na růst cen povolenek může kdokoliv. Buď si je můžete přímo koupit v aplikaci, nebo podobně jako s jinými komoditami můžete koupit opci na povolenku. Akcioví brokeři takové obchodování nabízí.

Milan Vaněček
13. prosinec 2021, 14:54

Zajímalo by mě, jakou část elektřiny má můj dodavatel (PRE) předplaceno na 1 či 2 či 3 roky dopředu (a to je za normální ceny okolo 50 EUR/MWh). Ale je to asi velmi velká většina elektřiny, protože mi snížil nepatrně stálé platby, kvůli zrušení DPH v listopad-prosinec a možnému zrušení i v 2022.

Na spotové ceny dojela jen Bohemia Energy (když na nich v létech extrémně nízké ceny silové elektřiny hodně vydělávala).

A spotové ceny se používají jako zdůvodnění všech chystaných zdražení všeho možného.

Mnoho povyku pro (téměř) nic,

ale jestli opravdu se v EU začnou masivně odstavovat staré zdroje (uhlí, jádro) aniž by předem postavili mnoho nového OZE včetně rozšíření akumulace, tak to teprve začne být problém. Ale to si jistě energetici v Německu uvědomují a spočítali si to, nejsou hlupáci,

ti naši RVHP energetici ti už křičí aspoň 5 let že "to nééjde" aby OZE nahradili 20%, pak 30%, pak 40%, .... starých zdrojů. A pak vidíme, že to jde.

Lukas
13. prosinec 2021, 15:34

Ano, OZE na vecne veky a nikdy nijak inak!

PETR
13. prosinec 2021, 16:30

Kdyby to slo,tak Rakusaci uz jsou davno sobestacni,ale bez nasich JE se neobejdou!!!

Vinkler
13. prosinec 2021, 16:39

Ale proč uvádíte snadno vyvratitelná tvrzení. Tady se jen psalo, že je FVE investičně velmi nákladné a zejména akumulace dosud není.

Poslechněte a podívejte se na Prima zoom Konstruktéři budoucnosti a posuďte kolik práce a matriálu a vedení sežere výroba a instalace parku (tj nákladů) o výkonu 1/2 Dukovan.

Vinkler
13. prosinec 2021, 16:40

Opravuji, uťuk jsem se jde o VTE.

Tomas Urbanek
13. prosinec 2021, 23:34

Tak jasne, v "Konstruktérech budoucnosti" jsme se uz v padesatkach mohli dozvedet, ze fuze bude komercne nasaditelna do deseti let.

Co k te proste naivite dodat, ze :-)

mart0
13. prosinec 2021, 16:44

Tak situaci s (ne)dostatkem zdrojů vidíme na burze. Buď si to Němci opravdu dobře spočítali, jak myslíte Vy, pak ale nechápu ty ceny na burze a nebo ne a uvidíme to během pár let všichni. Němci v minulém století dobře ukázali jací hlupáci umí být.

Bob
13. prosinec 2021, 19:15

No tak to p. Vaněček doufejte, že ten Váš dodavatel nenakupoval moc zelené elektřiny a to hlavně FV a větrné. Protože ta se obchoduje hlavně na spotových trzích.

Němečtí energetici a hlavně obchodníci s energií s tím budou mít daleko menší problém, než naši. Energie se nakupuje na burze a tam nakoupí přednostně ten, který nabídne (může nabídnout) vyšší cenu. A to německý zákazník může. Takže němečtí obchodníci "vyssají" v případě potřeby (když nebude foukat, nebo svítit, případně obojí) všechny okolní chudší státy.

Marek Kuchejda
13. prosinec 2021, 19:23

Mnoho povyku pro (téměř) nic,

To bych moc netvrdil. Ceny můžou klesnout, pokud bude dostatek levných a hlavně dostupných zdrojů. Takže otázka zní! Máme tyto zdroje? Odpověď zní, NEMÁME!. Ba naopak, zdrojů po odstavení jádra v Německu ještě výrazně ubude. Nemusím pak vysvětlovat kam to povede. Všichni jsme tady vystudovali matematiku základní školy, takže nám to je všem jasné!

Ano, většina ceny na příští a menší část na přespříští rok je již nakoupena výrazně levněji než je dnes spotová, nebo zbytky pro rok 2022. Jenže pro další roky bude startovací cena daleko vyšší, než měly roky 2022 a 2023. Ti co mají fixaci ještě za levno, těm to zůstane. Ale každému nakonec ta fixace skončí. Pak už se pojede za výrazně vyšší ceny.

A proč to tak je, jak to je? Protože jsme si tady sami pokřivili trh s energiemi. Tento stav jen zviditelňuje absolutní neschopnost vládnoucích elit chápat realitu. Příčina - Následek. Normální člověk by šel po příčinách, které změní a tím i změní následky. Bohužel dnes nikdo příčiny nechce vidět a snaží se řešit následek. Je až fascinující sledovat elity EU v jakém klidu jsou. EU se potápí jako Titanik a oni tančí veselé dál.

PetrV
13. prosinec 2021, 16:10

Zrušit tento podvod.

Karel Š
14. prosinec 2021, 12:12

to Radomír Blažek - 10:12

Pane Blažku můj palec nahoru pro Váš příspěvek - beru ho jako objektivní, protože mám prakticky stejné, reálné zkušenosti. Pochybuji, že Vám p. Vaněček odpoví - sám jsem ho zkoušel do podobné technickoekonomické diskuze dostat dvakrát, vždy bez výsledku - PR kecy nepovažuji za odpověď.

A tvrzení p. Tykače s výrobou kWh za 0,15 Kč - to je možná cena holých palivových nákladů, zcela určitě bez povolenky - uhelka potřebuje cca 1 povolenku na 1 MWh, takže při ceně 80€ za povolenku jsme na ceně 2 Kč/kWh jen z titulu povolenky...

Hezký den

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516