Domů
Emise CO2
Fond pro spravedlivou transformaci má zajistit až 50 miliard eur na snížení emisí CO2
European Parliament - Evropsky parlament - EU - Zdroj: Flickr, Guilhem Vellut
Zdroj: Guilhem Vellut / Creative Commons / CC BY 2.0

Fond pro spravedlivou transformaci má zajistit až 50 miliard eur na snížení emisí CO2

Evropská komise zveřejnila detaily k novému Fondu pro spravedlivou transformaci (Just Transition Fund). Díky tomuto fondu má být zajištěno až 50 miliard eur na pomoc naplnění uhlíkové neutrality EU do roku 2050. Hlavními příjemci budou regiony závislé na konvenční energetice či težkém průmyslu.

Evropská komise v úterý po dlouhém očekávání odhalila detaily připravovaného Mechanismu pro spravedlivou transformaci, který má pomoci Evropě dosáhnout uhlíkové neutrality v roce 2050. Součástí tohoto mechanismu je i nový Fond pro spravedlivou transformaci.

Součást většího celku

Fond pro spravedlivou transformaci by mohl zprostředkovat až 50 miliard eur veřejných financí, které by měly pomoci těžkému průmyslu a ocelářskému průmyslu omezit emise CO2. Na finančí pomoc z fondu by si mohly sáhnout i některé elektrárny, ale šanci mají pouze takové, které spadají do EU ETS systému a jsou v zemi EU, která má více než dvojnásobnou uhlíkovou intenzitu Evropské Unie.

Navrhovaný fond je srdcem většího plánu nazvaného Mechanismus pro spravedlivou transformaci, který má za úkol zajistit 100 miliard eur v letech 2021 až 2027. Tyto finance mají pomoct regionům, které jsou vysoce závislé na průmyslu produkujícím velké množství uhlíkových emisí. Mechanismus pro spravedlivou transformaci je v souladu s připravovaným Zeleným údělem Evropské komise a cílem Evropské unie být uhlíkově neutrální do roku 2050.

Vlády jednotlivých zemí si budou muset nejprve vytyčit plány, jak chtějí finance z fondu využít pro jednotlivé regiony. Tyto plány se poté předloží Evropské komisi, která che být „velice vybíravá“ na zvolené regiony.

Různé způsoby, jak finance využít

Hlavním cílem fondu jsou regiony, kde mnoho lidí pracuje v sektoru s černým či hnědým uhlím, břidlicové ropy a těžby rašeliny nebo v sektoru těžkého průmyslu produkujícím velké množství emisí CO2, jako je například ocelářský průmysl. Zvlášť ocelářský průmysl se v Evropě potýká s velkými problémy kvůli rostoucí ceně emisních povolenek.

Jakákoliv finanční podpora instalací, které spadají pod systém EU ETS, aby se zlepšily (z pohledu vyprodukovaných emisí) procesy, bude muset být odůvodněna záchranou pracovních míst v regionu.

Evropská komise chce získat potřebné finance přímo z rozpočtu EU, z Evropského fondu pro regionální rozvoj, Evropského sociálního fondu plus a od jednotlivých členských států.

Autor úvodní forografie: Guilhem Vellut

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Richard Vacek
17. leden 2020, 21:20

Fond pro spravedlivou transformaci?

Mechanismus pro spravedlivou transformaci?

Zelený úděl?

Copak nestačí dosavadní dotační rozkrádačky, zneužívání, vynakládání prostředků na nesmysly všeho druhu?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se