Domů
Německo
RWE by mohla za odstavení německých hnědouhelných elektráren získat dvě miliardy eur
Autor: glasseyes view https://www.flickr.com/photos/axelhartmann/11779265075/

RWE by mohla za odstavení německých hnědouhelných elektráren získat dvě miliardy eur

Německá energetická společnost RWE by mohla za vynucené odstavení svých hnědouhelných elektráren s celkovým instalovaným výkonem 2,5 GW do konce roku 2022 získat kompenzaci ve výši dvou miliard eur. Dalších 700 milionů eur by společnost mohla získat na odstupné pro zhruba 3000 zaměstnanců, kteří budou zasaženi odstavením těchto zdrojů. 

Informaci o dojednané výši kompenzace pro RWE přinesl v pátek zahraniční server Reuters s odkazem na nejmenované zdroje. Německé ministerstvo hospodářství a energetiky následně informaci ani nepotvrdilo, ani nevyvrátilo.

Informační portál Clean Energy Wire dále informoval, že dosažení dohody s českou energetickou skupinou EPH, která v Německu vlastní a provozuje několik hnědouhelných elektráren a dolů, je složitější vzhledem k požadavku na výrazně vyšší míru kompenzace.

Odstavení všech uhelných elektráren do roku 2038

Podle závěrů tzv. uhelné komise, které byly představeny před necelým rokem, by mělo Německo v rámci první fáze odstavování uhelných elektráren snížit instalovaný výkon hnědouhelných elektráren, stejně jako instalovaný výkon elektráren spalujících černé uhlí, na 15 GW do roku 2022.

Při zohlednění současných plánů to znamená dodatečné odstavení 3 GW hnědouhelných elektráren. Instalovaný výkon černouhelných elektráren by měl proti současné úrovni poklesnout o téměř 7 GW (při předpokladu uvedení do provozu nadkritického bloku Datteln 4 během roku 2020).

V roce 2030 by mělo být v Německu provozováno maximálně 8 GW černouhelných a 8 GW hnědouhelných elektráren. Ke kompletnímu odstavení všech německých uhelných elektráren má dojít nejpozději v roce 2038.

Aukce a následné nucené uzavírání černouhelných elektráren

Zatímco přesný mechanismus a podrobnější plány pro odstavování hnědouhelných elektráren jsou stále projednávány, v oblasti odstavování černouhelných elektráren již byly hlavní parametry představeny.

Do roku 2026 budou moci provozovatelé černouhelných elektráren v aukcích soutěžit o kompenzace za odstavení. První aukce v objemu 4 GW by měla proběhnout v červnu 2020. Provozovatelé, kteří v aukci uspějí, budou muset své elektrárny odstavit po zimě 2020/21. Druhá aukce by měla následně proběhnout v březnu 2021, tedy 22 měsíců před prvním milníkem, kterým je rok 2022.

Od roku 2027 má násladně začít nucené uzavírání černouhelných zdrojů s instalovaným výkonem nad 150 MW bez kompenzace s tím, že nejdříve budou uzavírány nejstarší zdroje.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.