MPO chce podpořit žalobu Komise kvůli emisním limitům, tvrdí ekologické organizace
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chce podpořit polskou žalobu proti limitům znečištění ovzduší, které Evropská unie schválila v loňském roce. Ve společné tiskové zprávě to dnes uvedly ekologické organizace Greenpeace, Hnutí Duha a organizace právníků Frank Bold. Greenpeace tvrdí, že česká vláda má záležitost řešit tento nebo příští týden. Lhůta k případnému připojení se k žalobě podle organizace vyprší 25. ledna. Vyjádření MPO ČTK shání.
„Děje se bohužel přesně to, čeho jsme se obávali – ministr Tomáš Hüner se v úřadě ještě ani neohřál a už provádí kroky, které mají zachovat miliardové zisky jeho nedávných zaměstnavatelů z těžebních a energetických firem. Potíž je v tom, že tak současně ohrožuje zdraví milionů Evropanů,“ uvedl vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.
Ministr Hüner (za ANO) se celou svou profesní kariéru pohybuje v energetice a průmyslu. V letech 1994 až 2002 byl generálním ředitelem a předsedou představenstva Severomoravské energetiky, v letech 2004 až 2006 byl manažerem firmy ČEZ v Bulharsku.
Na ministerstvu průmyslu působil už v letech 2006 až 2011, a to jako náměstek pro sekci průmyslu a energetiky. Mezi roky 2014 až 2015 pracoval jako předseda dozorčí rady a ředitel energetických zdrojů Vršanské uhelné finančníka Pavla Tykače. Od roku 2015 působil ve společnosti Siemens Česká republika.
Organizace uvedly, že evropské státy si nové přísnější normy pro znečištění ovzduší odhlasovaly v loňském roce, od srpna 2021 je musí začít znečišťovatelé plnit.
„Základní myšlenka je jednoduchá – vyčistit vzduch nad Evropou od jedovatých a nebezpečných látek, jinými slovy přinutit provozovatele uhelných elektráren a dalších průmyslových provozů, aby instalovali účinné filtry, nebo ty nejšpinavější provozy odstavili,“ podotkly ekologické organizace.
„Není divu, že se proti této snaze staví Polsko, které kvůli spalování uhlí v elektrárnách a domácích kotlích porušuje normy pro škodlivé látky ve vzduchu mnohonásobně, má na svém území 33 z 50 nejznečištěnějších měst Evropy a uhelným dýmem pravidelně dusí i obyvatele Moravskoslezského kraje,“ dodaly.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se