Domů
Emise CO2
Francie žádá EU, aby zamezila extrémně nízkým cenám fosilních paliv
Emise CO2
Zdroj: Google.com

Francie žádá EU, aby zamezila extrémně nízkým cenám fosilních paliv

Současná situace způsobená pandemií onemocnění COVID-19 má za následek značný pokles globální poptávky po energetických komoditách, což se podepisuje na jejich ceně, jež padá na historická minima. Podle Francie by EU měla využít veškerá možná opatření, aby zamezila extrémně nízkým nákladům na využívání fosilních paliv, které by mohly ohrozit dosažení klimatických cílů.

Tlak na snižování emisí a vyšší ambice v oblasti klimatické politiky v Evropské unii v posledních letech sílí, přičemž podle současných plánů by unie měla do 30 let dosáhnout uhlíkové neutrality. Současné rekordně nízké ceny fosilních paliv vyvolané globálním poklesem poptávky z důvodu šířícího se koronaviru však snižování jejich využívání příliš nenahrávají.

Před včerejší videokonferencí, na které se sešli ministři energetiky jednotlivých členských zemí, zaslala Francie účastníkům podle agentury Reuters dokument, ve kterém vyzývá EU, aby využila daně či jiné zpoplatnění, včetně současného systému pro obchodování s emisními povolenkami (EU ETS), aby zabránila „extrémně nízkým cenám“ fosilních paliv ohrozit klimatické ambice.

„Cena fosilní energie by měla odpovídat jejímu skutečnému dopadu na životní prostředí,“ stálo podle agentury v dokumentu.

Některé členské země, včetně Nizozemska a Rakouska, podle zdrojů oslovených agenturou záměr Francie podpořily. Jiné země, jako například Polsko, podpořily jiné části návrhu, včetně urychleného zavedení uhlíkových cel na dovoz do unie.

Zelená dohoda jako motor pro obnovu

Evropská komise sice plánuje revizi zpoplatnění emisí a současného systému ETS v příštím roce, Francie nicméně žádá, aby EU činila kroky bezodkladně. S možnou ekonomickou recesí by opět mohlo dojít k přebytku emisních povolenek, přičemž pokles jejich ceny by opět byl demotivační pro další významné snižování emisí.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová včera uvedla, že její plán na dekarbonizaci Evropy v rámci Zelené dohody by měl sloužit jako „motor pro obnovu“ evropské ekonomiky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Studna
29. duben 2020, 14:17

Podřezávat si pod sebou větev, v tom je EU velmistrem...

Josef
29. duben 2020, 23:15

Já myslím že euro to nepřežije a s ním i celá unie Itálie se od roku 2008 jen a jen zadlužovala to samé Španělsko - obě země závislé na turismu tohle nemohou přežít bez pomoci. Řecko patrně čeká další krach. Jenže ty ekonomiky jako celek jsou příliš velké na to, aby to za ně někdo zaplatil. Francie bude ráda že nezkrachuje sama. Takže zbývá Německo, Rakousko, Finsko a Nizozemí to prostě nevychází. Podle mého názoru Euro končí ani bych se nedivil, kdyby Německo v řádu měsíců oznámilo, že opouští eurozónu. možná už tisknou DM....

Martin Hajek
30. duben 2020, 00:27

Zatím to spíš vypadá, že se půjde cestou zuřivé monetizace dluhu. ECB se náhle přestala štítit podřadných dluhopisů, kterých se dříve nechtěla ani dotknout a v S&P ponechali rating Itálie minulý pátek beze změny se zdůvodněním, že si zatím může (od ECB) docela dobře půjčovat. Takže dokud bude ECB tisknout peníze a půjčovat je vládám, tak to bude fungovat, samozřejmě po odeznění bezprostřední krize to musí nutně vytlačit inflaci do dvouciferných hodnot. Navíc země PIGS nevykazují ani tu nejmenší ochotu se nějak uskrovnit. Německo nebude chtít evropský projekt potopit uprostřed nejhorší krize, takže letošek se nějak projede. Pak ovšem bude chtít spořivé protestantské křídlo EU vidět skutečný pot a krev rozmařilých katolíků. A tady se bude lámat chleba.

Josef
30. duben 2020, 01:03

Ano mohou se tisknout peníze, jenže kdo to pak platí - ti co je mají na účtech - dnes stačí 1 klik a jsou z eura dolary nebo CNY. Takže jak začne euro klesat, tak se strhne lavina. Podle mě inflace nebude, lidi přestanou nakupovat a budou šetřit peníze nebudou si brát úvěry atd. Ono rozjet ekonomiku například inovacemi do energetických úspor nebo OZE vypadá rozumně, jenže to by to musely být návratné investice třeba s výhodnou půjčkou od státu, jenže takové investice už byly udělány - dnes zbývají jen ty nevýhodné. Jediné co by mohlo zabrat je el. mobilita , kdyby se podařilo snížit ceny el. aut natolik, aby se to vrátilo , pak by to mohl být dobrý motor ekonomického růstu - jak pro dopravní tak pro energetický sektor. V každém případě je téměř jisté, že situace s covid 19 poměrně rychle odezní. Ekonomická krize ale potrvá nejméně 2 roky.

Martin Hajek
30. duben 2020, 14:08

Nejsem takový optimista, že Covid-19 rychle odezní. Jistě, první vlna odezní, to ovšem vůbec neznamená, že na podzim nebo v zimě nepřijde další vlna. Dokud nebude vakcína nebo účinný lék, tak zdravotní krize trvá. Španělská chřipka měla svého času 3 až 4 vlny (podle místa). Elektromobilita nepomůže vůbec ničemu, protože lidé teď nebudou auta kupovat a už vůbec ne auta o 50 % dražší, když je navíc rekordně levný benzín a to se hned tak nezmění.

Carlos
30. duben 2020, 14:18

Pane Hájku,

myslím že ten virus vůbec neodejde, ale v dalších vlnách už o něm budeme mít více informací. Jak výzkumy v USA (Okres Santa Clara), tak v Dánsku ("Kodaňsko"), tak výzkum pořadu A Dost! (byť to bylo takové samo-domo a na malém vzorku, kdoví jak průkazné) ukazují mnohem více lidí s protilátkami, byť by imunita proti němu nebyla trvalá, znamená to že se s tím setkalo mnohem více lidí, Dánové uvádějí až 20x, v USA, myslím 50x, minimálně, to znamená že je nutné smrtnost tím podělit, takže jsme na desetinách až setinách procenta. To pak neznamená pro ČR stovky tisíc mrtvých, ale jen desítky tisíc v nejhorším případě.

To ale znamená že můžeme nechat ekonomiku v mnohem větším provozu jen s malými omezeními.

Richard Vacek
29. duben 2020, 16:34

Snad nikdo nebrání Francii, aby za fosilní zdroje platila dodavatelům třeba 2x tolik. Dodavatelé budou zajisté rádi. Nebo to Francie myslí jinak?

Kolemjdouci
29. duben 2020, 16:53

Prave ze, Francie to chce od EU, protoze kdyz navrhla sama doma zvyseni spotrebnich dani na PHM..., objevili se na dlouho zluti muzickove..., a vsichni vime, jak to dopadlo...

petr
29. duben 2020, 21:11

Právě naopak, nízké ceny by mohly pomoci nastartovat ekonomiku tedy přesněji vrátit některé výroby zpět do Evropy co tupci odsunuli do komunistické PRC...

a zase bude Evropa místem kde se vytváří nejvyšší přidaná hodnota a pokračuje rozvoj společnosti.

Pokud se to nepodaří tak asi brzo budeme zapadákovem ...

Jaroslav Studnička
29. duben 2020, 21:39

Souhlasím, v opačném případě to bude další hřebíček do rakve např. evropskému ocelářskému průmyslu. Jo a výrobci z Asie si budou mnout dlaně...

Pavel K
30. duben 2020, 02:35

Obavam se, ze na planovani presunu ekonomiky mezi svetadily je cena ropy az prilis volatilni a jeji cenu dokaze diktovat "par" lidi a ne obrovsky trh. Proste ropa je velke riziko na obrovske investice s presunem.

St
30. duben 2020, 09:52

Měl bych mnohem lepší nápad než zdaňovat fosilní paliva. Přestat dotovat OZE a peníze raději investovat do infrastruktury, do návratu průmyslu do Evropy. Neježe by pak vzniklo v EU spousta pracovních míst, ale hlavně by to bylo velké pozitivum pro bezpečnost. Je opravdu tristní, že když je opravdu zle se musíme spoléhat na Čínu a bez sovětských letadel bychom byli namydlení.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se