Domů
Rychlé zprávy
MŽP: Investice do dekarbonizace do roku 2030 vyjdou v Česku na 3,5 bilionu Kč
emise

MŽP: Investice do dekarbonizace do roku 2030 vyjdou v Česku na 3,5 bilionu Kč

Investice do dekarbonizace, tedy snižování uhlíkové stopy tuzemského průmyslu, vyjdou do roku 2030 přibližně na 3,5 bilionu korun. Většinu peněz by měli zajistit soukromí investoři, stát proto musí pro ně rychle zajistit stabilní investiční prostředí. Při dnešní odborné debatě o vývoji energetiky v ČR to uvedl vrchní ředitel sekce ochrany klimatu ministerstva životního prostředí (MŽP) Petr Holub. Spolu s dalšími experty se shodl na tom, že dekarbonizace je nevratný proces, který nezastaví ani případné politické změny.

S bilionovými investicemi počítají i státní strategické plány v čele s Národním energeticko-klimatickým plánem (NKEP). Zhruba dva biliony korun by podle Holuba měli zajistit soukromí investoři, zbylou část by měla pokrýt veřejná podpora. Holub v této souvislosti zdůraznil potřebu vytvořit pro investory stabilní prostředí. S tím souhlasil i programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák. Podle něj nejsou hlavním problémem ani tak peníze, ale právě legislativní bariéry, které brzdí další rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE).

Jedním z klíčových cílů dekarbonizace je postupné navyšování podílu obnovitelných zdrojů energie. Stát při loňské aktualizaci NKEP stanovil pro rok 2030 navýšení podílu ze současných přibližně 19 procent na 30 procent. Evropská komise následně při vyhodnocování plánu doporučila zvýšení podílu až na 33 procent.

Vrchní ředitel sekce energetiky a jaderných zdrojů ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla k tomu dnes řekl, že důležitý je především samotný trend, kdy podíl obnovitelných zdrojů stoupá. Cíl podílu OZE ve výši 30 procent je podle něj minimálním závazkem a neznamená, že se nebude stát snažit dosáhnout vyššího čísla. Navíc připustil, že se se konečná podoba NKEP ještě může změnit.

Ilustrační foto

Podle vedoucího energetického programu Hnutí Duha Jiřího Koželouha je v zájmu ČR podíl OZE navýšit až k 33 procentům. Vedle ekologických benefitů připomněl i posílení energetické soběstačnosti obcí a domácností.

Účastníci dnešní panelové debaty se také shodli na tom, že ekologizace tuzemského hospodářství je nezvratný proces, který nezastaví ani případné politické změny po volbách. Neděla v této souvislosti upozornil, že jde o celosvětový trend a Česko nemůže zůstat pozadu.

Hlavním strategickým dokumentem pro další pokračování dekarbonizace v ČR bude Národní energeticko-klimatický plán. Dokument má definovat cestu Česka k dekarbonizované a moderní energetice. Loňský návrh NKEP počítal s tím, že růst podílu obnovitelných zdrojů by měla táhnout zejména solární a větrná energetika. Plán také potvrdil odklon ČR od spalování uhlí do roku 2033. Upravený plán by měl být hotový do léta.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Pravoslav Motyčka
21. únor 2024, 18:40

190 000 každý rok na 4 člennou rodinu. Prý to nezvrátí ani politické změny tomu říkám demagogie.

Milan Vaněček
21. únor 2024, 20:09

Technický pokrok se nakonec prosadí, ať tomu říkáme dekarbonizace nebo zábránění klimatickému rozvratu nebo si vymyslíme jiný, zbytečný název a falešný narativ.

Ale stačí selská úvaha: když pojedou v ČR tak rychle podle toho svého nesmyslného plánu, tak to bude stát ty statisíce ročně každou rodinu s 2 dětmi. Když ale zpomalí a místo roku 2030 tam dají rok 2040, tak už to bude stát "jen třetinu". OZE investice budou stále levnější. A když to zcela nechají na trhu a technickém pokroku, tak na tom každá rodina může ještě vydělat, každý si přece zvolí to nejlevnější a nejvíce mu vyhovující řešení, podle svých osobních potřeb.

Na současné hysterii a násilném prosazování nesmyslných příkazů a zákazů v EU zbohatnou jen spekulanti a ti, kterým stát zaručí, cituji "stát proto musí pro ně /soukromé investory/ rychle zajistit stabilní investiční prostředí", jako tomu bylo u nás v letech 2009-10 s fotovoltaikou. (nyní se to chystá, ve větším rozsahu, s novým jádrem).

Obnovitelné zdroje se prosadí na celém světě, někde dřív a jinde později, nyní i bez dotací (podívejte se na Čínu), nebo stačí to co dělají v USA (IRA-daňové úlevy).

Baton David
22. únor 2024, 07:06

pokrok ale vypadá trochu jinak, výzkum v oblasti množivých reaktorů, transmutorů s externími zdroji, vysokoteplotní reaktory, teplárny na použité palivo, veškerá snaha zvýšit využití jaderného paliva, recyklace, uzavírání palivového cyklu, celkové snížení radioaktivního materiálu který považujeme již za nevyužitelný, pak tu máme odvětví jaderné fúze, projekt iter přinese spoustu odpovědí, a určitě přijde i s dalšími otázkami, další odvětví je dlouhodobá akumulace, pravděpodobně je nezchůdnější cesta výroba syntetických paliv, nezvítězí vodík ale spíše metan nebo metanol a podobné jednoduché uhlovodíky. Elektromobilita na baterie je slepou cestou dokud se nepodaří vyvinout baterie ekonomicky i ekologicky přijatelné. A oze ve formě vrtulky na tyči a plochého pn přechodu za sklem to ne, to není pokrok ale cesta zpět na stromy, větrný pohon je záležitost středověku, a využívání fotovoltaického jevu pro energetické účely je dobré tam kde jsou na to příznivé podmínky stabilního celodenního oslunění a energie není potřeba v noci nebo je možnost noční potřebu akumulovat. Závěr: veškeré investice do tohoto vašeho zeleného pokroku jsou vyhozené peníze

Jiří Švarc
21. únor 2024, 23:39

Hmm, takže čtvrt bilionu na každý jeden procentní bod OZE a potřebujeme ještě 81, tedy přes 20 bilionů. Plus opakovat každé čtvrtstoletí (životnost FVE a VTE) do nekonečna.

Myslím, že za to bychom měli výzkum a vývoj fúze s výsledkem minimálně 20 funkčních fúzních reaktorů a možná by zbylo i na nějaký vesmírný program letu lidské posádky na Mars.

Richard Vacek
22. únor 2024, 05:31

Vypadá to na vítězství ideologie nad ekonomií, ale nakonec stejně zvítězí ekonomika a ideologie prohraje.

Aleš Vanga
22. únor 2024, 12:49

KSČ na svých sjezdech taky vyhlašovala, že vybudování komunismu je nevratný proces.

A pak přišel rok 1989...

Jenyk
22. únor 2024, 22:52

Naprosto nesmyslně vyhozené peníze. A ty naklady obětovaných příležitostí! My jsme fakt nejpitomější generace. Žádná jiná se v minulosti nenechala tak okrádat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se