Domů
Emise CO2
NationalGrid: Letošní léto bylo "nejzelenější" v historii Spojeného království
Zdroj: National Grid

NationalGrid: Letošní léto bylo "nejzelenější" v historii Spojeného království

V období od 21. června do 22. září bylo ve Velké Británii vyrobeno téměř 52 % elektřiny z nízkouhlíkových zdrojů. Ještě před 4 lety se v létě při tom podíl těchto zdrojů pohyboval pouze na úrovni 35 %. Letošní podíl výroby obnovitelných zdrojů a jádra na produkci elektřiny na Britských ostrovech zveřejnil tamní provozovatel přenosové soustavy National Grid. V Británii byl také vyvinut software na předpovídání uhlíkové náročnosti výroby elektřiny, který má pomoci s omezováním emisí CO2.

Podrobnější statistická data přináší server Independent, podle kterého se obnovitelné zdroje (OZE) na letní výrobě elektřiny podílely z 24 %. OZE si tak meziročně polepšily o 4,5 %, zatímco v roce 2013 byl podíl OZE pouhých 9 %.

Dalším parametrem, který dokazuje proměnu britského energetického mixu během posledních čtyř let, je uhlíková náročnost výroby elektřiny. Ještě před 4 roky byly průměrné britské letní emise na vyrobenou kilowatthodinu 491 gramů CO2. Letošní hodnota 216 g CO2/kWh je tedy o více než 56 % nižší ve srovnání s létem 2013.

V Británii začnou kromě počasí předpovídat i uhlíkovou náročnost výroby elektřiny

National Grid také oznámil, že společně s neziskovými organizacemi Environmental Defense Fund a WWF vyvinul software, který předpovídá uhlíkovou náročnost výroby elektřiny na následujících 48 hodin. Software má umožnit odběratelům plánovat spotřebu elektřiny i s ohledem na emise CO2.

Potřebujete být v obraze ohledně emisí?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti emisí a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Europoslanci odhlasovali rozšíření emisních povolenek. Konečné vyjednávání zajistí Česko
22. červen 2022, 17:31
Elektroauta, emisní povolenky i na vytápění budov. Europoslanci hlasují o „zeleném“ balíčku
7. červen 2022, 18:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se