Domů
Emise CO2
Německo: Pronajímatelé ponesou část nákladů na emise CO2 z vytápění. Podíl poroste s energetickou náročností budovy
Termostat, vytápění, budovy
Zdroj: Unsplash

Německo: Pronajímatelé ponesou část nákladů na emise CO2 z vytápění. Podíl poroste s energetickou náročností budovy

Německo od roku 2023 zavede systém rozdělení nákladů na emise CO2 z vytápění budov mezi pronajímatele a nájemce. V případě obytných domů bude podíl záviset na specifických emisích oxidu uhličitého, v případě špatně zateplených domů s málo účinným vytápěním tak pronajímatel ponese vyšší podíl na nákladech za CO2.

Od roku 2021 zavedlo Německo systém zpoplatnění emisí oxidu uhličitého (CO2) v oblasti vytápění a dopravy. V současné době platí cena 30 eur za tunu CO2 vypouštěného při spalování topných a motorových paliv, která se postupně zvýší až na 55 eur v roce 2025.

V sektoru budov má zpoplatnění emisí CO2 motivovat pronajímatele k podpoře energeticky účinných renovací budov a nájemce k šetrnému využívání energie. V současné době však mohou pronajímatelé přenést dodatečné náklady za emitovaný CO2 zcela na své nájemníky.

To znamená, že systém nemá požadovaný účinek na zvyšování energetické účinnosti budov. Spolková vláda to chce nyní napravit novým systémem rozdělování nákladů za emise CO2 mezi pronajímatele a nájemníky.

"Od roku 2021 nesou dodatečné náklady na cenu CO2 u ropy a plynu pouze nájemci. To se nyní změní. … zajistíme, aby cena CO2 mohla mít zamýšlený řídicí účinek v oblasti politiky ochrany klimatu ve stavebnictví. Pronajímatelé získají pobídku k investicím do energeticky účinných renovací. Nájemníci jsou i nadále motivováni ke snižování vlastní spotřeby energie," uvedla Klara Geywitzová německá ministryně pro stavebnictví.

Obytné budovy a budovy se smíšeným využitím

Ministerstva přichází pro obytné budovy s odstupňovaným modelem, zohledňujícím specifické emise CO2 pronajímané budovy, dle něhož budou náklady na CO2 rozděleny poměrně mezi nájemce a pronajímatele. Čím horší je energetická bilance příslušné budovy, tím vyšší podíl nákladů ponesou pronajímatelé.

V případě bytů s obzvláště špatnou energetickou bilancí (>=52 kg CO2/m2/rok) ponesou pronajímatelé 90 % a nájemníci 10 % nákladů na CO2. Pokud však budova splňuje alespoň velmi účinný standard (EH 55), náklady ponesou pouze nájemníci.

Odstupňování dělení nákladů na emise CO2 mezi nájemníky a pronajímatele v závislosti na specifických emisích budovy. Modře - podíl nákladů připadající na nájemce, oranžově - podíl nákladů připadající na pronajímatele. Zdroj: Německé ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu

Výjimky budou existovat, pokud pronajímatelé nemají možnost provést energeticky účinnou renovaci, například v případě památkově chráněných budov nebo v oblastech chráněných zákonem.

"Nájemce často trpí vysokými náklady na energie v důsledku špatné izolace a vytápění, aniž by byl schopen sám učinit vhodná opatření. Naopak pronajímatel, který budovu dobře zrenovoval z hlediska energetické účinnosti, může své náklady snížit. V takovém případě jsou například střecha a okna dobře izolovány, takže zejména nájemníci mohou svým chováním stále přispívat k úsporám energie a snižovat tak náklady na vytápění," tvrdí německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck.

Tento odstupňovaný model se vztahuje na všechny obytné budovy, včetně bytových domů, domovů důchodců a pečovatelských domů a budov se smíšeným využitím, v nichž se používají paliva, na něž se vztahuje německý zákon o obchodování s emisemi z paliv.

Nebytové budovy

V případě nebytových budov, jako jsou komerční prostory, platí rozdělení nákladů v poměru 50:50, které bylo jako možnost stanoveno již v koaliční smlouvě. Nájemci se s pronajímatelem mohou dohodnout na kompenzaci, například prostřednictvím ceny nájmu.

Odstupňovaný model se v budoucnu uplatní i na nebytové budovy. Vzhledem k jejich různorodosti, včetně velikosti, typů využití nebo spotřeby, v současné době stále chybí potřebná datová základna, aby bylo možné provést stanovení jednotlivých stupňů. Údaje by měly být podle ministerstev k dispozici v příštích dvou až třech letech.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Omega
5. duben 2022, 22:22

Tohle nebude fungovat. Pokud budu pronajímat nezateplenej byt tak klidně nastavím vyšší nájemné včetně energií a před státem se budu tvářit že platím 100%. A pokud nájemník nechce, může jít pochopitelně bydlet jinam, já ho přece nenutím být v mém bytě.

Co by fungovalo je dotační titul, který by mě motivoval udělat rekonstrukci bytu/domu dřív - včetně zateplení. Protože taková rekonstrukce je hodně drahá záležitost.

JVr
6. duben 2022, 09:07

No je to o pochopení situace, jako nájemník vím, že budu platit +/- stejně za vytápění (krom nájmu jako takového). Nehledě na to jak je budova zateplená.

Ale cena nájmu promítne zbytek (zateplení, vybavení apod.) jako nájemce chci nabídnout co nejnižší cenu a pokud tam mám promítnout 90% vytápění, tak už mi to sakra narůstá a o můj byt, který nebyl ke všemu nijak rekonstruován bude menší zájem a já zkrátka nemusím být schopen ho úspěšně pronajmout.

Jde o to jaká je situace na trhu (záje o nájemní bydlení) a kolik mě bude stát to zateplit to, aby mi klesaly ty náklady, co musím promítat do nájmu, nebo aplespoň nerostly. Je to takové zajímavé řešení, protože najednou jsou to náklady, které jako pronajímatel vidím a má smysl pro mě s nimi něco dělat.

Jan Stehlik
6. duben 2022, 10:40

Co to je za blábol , že nájemce chce nabídnout nejnižší cenu ? Je to naopak , ti chtějí největší . Když se podívám na inzeráty , tak to nemá nic společného s ekonomikou ale těžkým rejžováním . Situace na trhu realit u nás je spíše taková , že je převis poptávky a nikoliv nabídky . Nemusíte nic pronajímat , stačí pouze držet a inkasovat hodnotu v rustu ceny nemovitosti. Proto jsme na žebříčku dostupnosti bydlení až pomale na konci . Na předních příčkách jsou ty imperialistické USA , kde mají nastaveno daňově tržní prostředí (kapitál musí nést výnos) , kde mají bydlení za pár ročních platu a třikrát větší pruměrnou podlahovou plochu.

Jan Stehlik
6. duben 2022, 10:41

Omlouvám se popletlo se mě slovo nájemce a pronajímatel . Muj článek pak postrádá smysl .

mart
6. duben 2022, 11:01

Problém je, že jako nájemník relativně vím i předem jak hodlám byt využívat. Například jsem sám, pořád v práci, přijdu jen večer a teplo moc nepotřebuji, stačí mi 18°C, nezateplení bytu nevadí. Nebo naopak mám 2 malé děti a pořád někdo doma, topím na 24°C, spotřeba vysoká, potřebuji zateplený byt. Podle toho mohu sám zvažovat jaký stav bytu pro mne hraje roli. Pronajímatel tyto informace ale rozhodně při pronájmu bytu nemá.

Rejpal
5. duben 2022, 23:03

povede to k tomu, že majitel nebude chtít pronajímat byt početné rodině, protože ta má logicky mnohem větší spotřebu energie než když si byt pronajme bezdětný pár.

JVr
6. duben 2022, 09:12

To pravda by mohlo pomoct, jde pak o tom jaký je převis nabídky/poptávky v oblasti nájemního bydlení v jednotlivých lokalitách Německa.

Takový majitel by totiž mohl snadno skončit bez nájemníků ;)

A ono temperovat špatně zateplený byt také něco stojí, nehledě na to, že ta nemovitost nic nenese, když není pronajímána.

Jan Stehlik
6. duben 2022, 10:43

Proč by měl temperovat prázdný byt ? Ty se normálně nevytápí . Mám dost známých do mají sousední byty a tam se rozhodně netopí.

JVr
7. duben 2022, 08:12

Jde o to jaký druh bytu to je, ale nemovitost se zkrátka běžně temperuje alespoň na 5-7 stupňů aby nevymrzla. Protože jinak vám popraskají trubky ve stěnách/podlaze, kohouty, bojlery, a jak to roztaje máte vyplavený byt i stěny.

Samozřejmě náklady na vytápění 5-7 °C jsou někde jinde než v případě 24 °C, ale u špatně zatelených nemovitostí už to jsou nějaké ty tisícovky za rok (vím z vlastní zkušenosti ;)); pokud berete byt v paneláku tak tam samozřejmě můžete netopit a vytopí to ostatní, jenže také vám to napočítají do účtu za topení i když topit nebudete... tam je to ošetřené zákonem.

JVr
7. duben 2022, 08:12

Jde o to jaký druh bytu to je, ale nemovitost se zkrátka běžně temperuje alespoň na 5-7 stupňů aby nevymrzla. Protože jinak vám popraskají trubky ve stěnách/podlaze, kohouty, bojlery, a jak to roztaje máte vyplavený byt i stěny.

Samozřejmě náklady na vytápění 5-7 °C jsou někde jinde než v případě 24 °C, ale u špatně zatelených nemovitostí už to jsou nějaké ty tisícovky za rok (vím z vlastní zkušenosti ;)); pokud berete byt v paneláku tak tam samozřejmě můžete netopit a vytopí to ostatní, jenže také vám to napočítají do účtu za topení i když topit nebudete... tam je to ošetřené zákonem.

Petr prochaska
6. duben 2022, 11:40

Takže pronajímatel zvýší cenu nájmu a pak z této zvýšené částky bude platit za energie. Vzhledem k nedostatku bytů stejně nebude mít o nájemníky nouzi.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se