Domů
Emise CO2
Odborníci na energetiku se neshodnou na otázce rychlosti dekarbonizace
Poslko emise CO2

Odborníci na energetiku se neshodnou na otázce rychlosti dekarbonizace

Emise CO2
16 komentářů
21. září 2022, 16:14
ČTK

Odborníci na energetiku se neshodnou na otázce rychlosti dekarbonizace. Někteří míní, že se tempo odchodu od uhlí zpomalí, jiní očekávají plnění cílů tzv. Zelené dohody (Green Dealu). Podle Michala Macenauera z poradenské firmy pro energetiku EGÚ Brno přeměna energetiky z fosilní na udržitelnou bude delší, než si EU naplánovala. Od plánu rychlé dekarbonizace se ustoupí kvůli sociálním dopadům, řekl na brněnské konferenci Energetika 2022. Oponoval mu ekonom společnosti ČEZ Pavel Řežábek a připomněl, že žádná významná politická síla nevystoupila proti cílům uhlíkové neutrality a proměny energetiky.

Macenauer dekarbonizaci nezpochybnil, nicméně pronesl, že Green Deal je mrtvý v otázce termínů procesu. „Všichni bychom si měli přát přestat spalovat fosilie, ale bude to trvat. Od plánu rychlé dekarbonizace se ustoupí postupně, protože nás k tomu donutí sociální situace a sociální dopady, což nebude krátkodobá záležitost. Z revoluční změny se stane změna sociálně akceptovatelná,“ míní Macenauer.

Svoji tezi podpořil statistikou, která ukazuje, že za posledních deset let se podíl energie vyrobené z fosilních paliv v Česku a Německu nesnížil natolik, aby bylo možné si myslet, že se to do roku 2030 podaří měnit výrazně rychleji. Evropa podle něj letos vystřízlivěla ze sna o rychlé dekarbonizaci energetiky.

Podle Řežábka dekarbonizace přesáhla rámec EU, hlásí se k ní víc a víc států. „Cíl klimatické neutrality vyhlásilo 136 států, které vytvářejí 88 procent globálních emisí. Je otázka, jak to kdo myslí vážně, ale závazek tu je. A státy ležící u moře řeší otázku globálního oteplování víc než my. Není to bruselská pitomost a neřeší ji dávno jen aktivisté. Ideu, že je s dekarbonizací potřeba něco udělat, koupil globální průmysl,“ řekl. Firmy, které se nebudou chtít změnit, podle Řežábka vyhynou.

Řežábek také uvedl, že obnovitelné zdroje berou někteří jako náboženství a nikdy jim neuvěří. „V roce 2010 jsem jim také nevěřil. Ale jednotka elektřiny se nyní pomocí fotovoltaických panelů vyrábí osmkrát levněji než tehdy. To je úžasný pokrok, který bude pokračovat. Účinnost je dnes 22 procent a účinnost by se mohla posunout o dalších deset procentních bodů,“ řekl Řežábek. Situaci přirovnával ke 40. letům 20. století, kdy se vyčerpávala známá ropná naleziště a ještě chyběl čas do objevení nových na Arabském poloostrově a v jeho okolí, které nastartovalo obrovský globální ekonomický růst.

Podle Macenauera bude plyn ještě nejméně 20 až 30 let potřeba, ne sice k přímému spalování, ale pro výrobu elektřiny. Všichni řečníci se shodli na tom, že odklonem od fosilních paliv se bude postupně zvyšovat celková spotřeba elektřiny v závislosti na proměně konečné spotřeby. Souvisí to například s tím, že řada domů se bude vytápět tepelnými čerpadly, stále více se elektrifikuje doprava a zřejmé je, že více elektřiny bude spotřebovávat i průmysl. „Je potřeba zajistit flexibilitu energetické soustavy,“ řekl Řežábek.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Ivan Novák
21. září 2022, 17:04

V ČR dojde na losování ze zeleného osudí docela brzy, protože nynější výjimky z EU-limitů na některé emise velkých uhelných elektráren vyprší ve velmi blízkých termínech. Na rozdíl od povolenek CO2 se potřebná práva nedají operativně dokoupit na anonymním trhu a promítnout do ceny, a nezachytil jsem, že by výrobci znali zaručená technická řešení k jejich plnění a investovali do nich (možná, že ta věc v Trmicích bude fungovat, ale pro spolehlivý přenos jinam je zatím "příliš malá, příliš pozdě"). Hin se hukáže, jaký dostanou úřady politický pokyn.

Ladislav Novák
21. září 2022, 21:18

"Ideu, že je s dekarbonizací potřeba něco udělat, koupil globální průmysl." ... To je to hlavní, o čem se moc nemluví. Dotační byznys se zaručeným ziskem, dokud celý systém nezbankrotuje. Marketingové výkřiky o "zeleném vodíku", "komunitní energetice" a podobných legráckách, které nemají reálné technické ani ekonomické vyhodnocení. Nebo mají, a vychází absurdně drahé. Ale dokud hloupí politici sypou dotace ze státní pokladny, "letadlo" hnané zelenou ideologií a byznysem zatím letí. Otázkou je, jak dlouho ještě a kam doletí...

Ivan Švančara
21. září 2022, 23:06

naprosty suhlas

Rejpal
21. září 2022, 18:49

Nejdříve lidé musí odvolat současné vlády , aby konečně přišel někdo kdo to myslí Vážně a ne kvůli tomu aby měl 4 roky velkou výplatu. Například množství zemního plynu těžitelného frakováním na našem území by mám stačilo na 50 let naší spotřeby. V normálním světě by se už dávno u nás plyn těžil a ČR by byla v plynu samostatná a jeho ceny by byly nízké jako v USA. Jenže to bychom museli mít normální vládu a být nezávislým státem a o tom to celé je. Kdo se chová jako vazal taky žije jako vazal. Myslete na to při volbách....

PetrD
21. září 2022, 19:25

Státy v historii vždy bohatly obchodem. Nejvíc nezávislá je Severní Korea a zároveň taky nejchudší.

Ti, kdo dnes říkají, že máme být nezávislý, chtějí ve skutečnosti závislost na obchodu se západem vyměnit za závislost na Rusku.

Myslete na to při volbách....

Jan Stehlik
21. září 2022, 19:43

A Švýcarsko je snad chudé? To bych viděl jako příklad nezávislosti. My třeba máme velkou zavislost v dodávkách plynu na Německu. Proto nemůžeme vystoupit z lidské burzy s elektřinou a to nám položí průmysl. Tato zima bude hodně tragická. S tím naši válečníci nepočítali.

PetrD
21. září 2022, 20:02

Ne, my máme velkou závislost v plynu na Rusku, ne na Německu. 64% našeho exportu je do zemí eurozóny, nám by naopak prospělo přijetí Eura. Ve Švýcarsku je už teď všechno extra drahé, ano mají vyšší příjmy, ale to je neopakovatelný model.

Švýcarsko má 60% elektrické energie z vody. Z hlediska bezpečnosti parazituje na NATO, a tradičně je spatřováno jako bezpečný přístav pro schované ulité (nejenom) peníze.

Rejpal
22. září 2022, 00:40

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Ano máte pravdu státy vždy bohatly obchodem , proto jsme si obchod s Ruskem zakázali a také to podle toho vypadá.... Vám už ta propaganda na v médiích úplně zatemnila zdravý úsudek....

.

PetrD
22. září 2022, 07:06

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Kdyby vám v hlavě něco fungovalo, pochopil byste, že omezení obchodu s Ruskem je nutné zlo k zastavení nebo aspoň zpomalení ruské agrese. A omezení závislosti na dodavateli, který se netají nenávistí k nám. A pokud Rusko obsadí Ukrajinu bude nás to teprve něco stát.
.

intfor
21. září 2022, 19:59

A až si tím zlikvidujeme podzemní vody, tak to tu zabalíme úplně...

Petr prochaska
21. září 2022, 20:31

Na frakování u nás zapomeňte. To je možné v USA a v dalších zemích, které mají nízkou hustotu osídlení. Při frakování se vhání do země voda s chemikáliemi - různé kyseliny, toxicitu nikdo neřeší. Když se v USA znehodnotí spodní voda a přitom v okruhu 50 km nikdo nebydlí, tak to nevadí. Jenže u nás máme každých pár km vesnici a navíc začínají problémy s vodou.

Ivan Švančara
21. září 2022, 19:16

ekonom je synonymum pre energeticky odbornik? To sa dozvedam celkom novinky.

Rejpal
22. září 2022, 00:30

Nesmysl do vrtů se normálně používá obyčejná voda. Frakování ohrožuje životní prostředí asi jako pěstování GMO. V překladu dělá se to všude na světě jen ne v EU protože je to proti zelené ideologii....

intfor
22. září 2022, 07:04

Tak jestli to umite cistou vodou bez chemikalii jako ethylenglykol, tak si to nechte patentovat, budete bohac.

Martin Prokš
22. září 2022, 08:24

Dobrý den,

Je na čase zvolit hymnu energetiků ČR a EU. Hlasuji pro "Parník se potápí, kapela hraje"

https://www.youtube.com/watch?v=3EtEs2-jAFs

Přemek z Mělníka
22. září 2022, 09:24

Je to těžké jak se rozhodnout....,slovy F. Ringo Čecha..Měli jsme špatnou vládu a máme ještě horší...

Možná to Fiala a Spolu původně nemysleli až špatně, ale špatně spočítali národní priority a lidé mají dojem, že Fiala slouží hlavne Západu, pak Ukrajině a Česko je pro něj až na posledním místě....

Škoda, vypadalo to tak nadějně..., na Václaváku byli hlavně lidé zklamaní politickým a ekonomickým vývojem a pro ruskou gubernii tam nehoroval nikdo, ani komouši...(to si Fiala vymejšlí)...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se