Domů
Evropská Unie
Polsko vyzvalo k intervenci na trhu s emisními povolenkami kvůli jejich rostoucí ceně
emise co2

Polsko vyzvalo k intervenci na trhu s emisními povolenkami kvůli jejich rostoucí ceně

Evropská Unie
7 komentářů
15. říjen 2018, 20:55
ČTK

Polský ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski požádal Evropskou komisi, aby intervenovala na trhu s emisními povolenkami kvůli jejich rostoucím cenám. Oznámilo to dnes polské ministerstvo energetiky. Zdražování povolenek vedlo k výraznému nárůstu nákladů polských elektrárenských společností. Elektřina se v Polsku vyrábí především z uhlí, píše agentura Reuters. S rostoucími cenami emisních povolenek se potýkají rovněž firmy v České republice.

Zářijová anketa ČTK mezi českými asociacemi a podniky ukázala, že zdražování emisních povolenek zvyšuje náklady průmyslových firem a zhoršuje jejich konkurenceschopnost ve srovnání se zbožím dovezeným ze zemí mimo Evropskou unii.

Cílem evropského systému obchodování s emisními povolenkami (ETS) je snižování emisí skleníkových plynů. Cena povolenek letos výrazně roste poté, co se Evropská unie v loňském roce dohodla na reformě systému, která má vyřešit problémy s nadbytkem povolenek na trhu.

„Stabilní fungování trhu ETS má velký význam pro polský energetický sektor, který je z velké míry založen na uhlí,“ uvedl Tchórzewski.

„Očekáváme, že (Evropská) komise podnikne rázná opatření,“ dodal.

Emise CO2 - Uhelná elektrárna
Ilustrační foto

Ministr již dříve upozornil, že komise má k dispozici různé možnosti intervence, například vydání mimořádných povolenek.

Ceny elektřiny na polské energetické burze se během prvních třech čtvrtletí letošního roku zvýšily o 60 až 70 procent. Vzhůru je kromě dražších emisních povolenek tlačí rovněž stoupající ceny uhlí.

Polský premiér Mateusz Morawiecki nicméně o víkendu uvedl, že úřad pro regulaci energetického trhu v příštím roce neplánuje zvyšování cen elektřiny pro domácnosti.

Polsko liberalizovalo ceny elektřiny pro podniky, ceny pro domácnosti však nadále reguluje. Současné tarify pro elektřinu vyprší na konci letošního roku. Podle analytiků není pravděpodobné, že by státní elektrárenské podniky požádaly regulátory o zvýšení cen před parlamentními volbami v příštím roce.

Šéf regulačního úřadu v září naznačil, že by v příštím roce mohl elektrárenským podnikům zvýšení cen pro domácnosti povolit.

„Pokud já vím, energetický regulační úřad zvýšení tarifů pro domácnosti v příštím roce neplánuje,“ prohlásil dnes ale premiér.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Peppa
16. říjen 2018, 09:54

Intervence, když je cena nízko - intervence, když je cena vysoko ???

Petr
16. říjen 2018, 10:46

Burzovní spekulace na vytvoření co největšího vlnění cen, aby se dali maximálně obrat drobní investoři.

frank
16. říjen 2018, 12:16

Nejsem příznivce intervencí, ale opak vašeho tvrzení je pravdou, intervence neslouží k vytvoření co největšího vlnění cen :) Většinou mají za funkci udržet ceny pod nebo nad nějakou hladinou případně v nějakém koridoru ceny ( viz kdysi měnové pásmo ČNB :) nebo uvolňování ropných rezerv USA...

Petr
16. říjen 2018, 13:20

Já jsem nechtěl napsal, že intervence je burzovní spekulace, i když samozřejmě je, ovšem spíš ve smyslu oddalování, pojištění korupčního propojejí spekulantů do politiky, a určení přesných konečných termínů.

Chtěl jsem vyjádřit, že ve světě, kde státy zákony umožňují burzovní spekulace, nutně musí dříve či později nastupovat i státní intervence, jak prokazuje třeba rok 1929.

frank
16. říjen 2018, 15:03

Hm jako bych z pozadí slyšel kolegyni Švihlíkovou:) ovšem bez jejího rozsahu vědomostí :D

Jakou státní intervenci roku 1929 máte prosím pěkně na mysli ?

Rok 1929 je přece učebnicovou ukázkou situace, kdy měla/mohla nějaká státní intervence přijít a nepřišla .

Ledy
16. říjen 2018, 10:36

Vzhledem k tomu že chlapci z EU by chtěli vidět povolenku kolem 25-30 euro/t CO2, tak silně pochybuji že dojde k nějakým intervencím když dneska je povolenka za 18,8 euro/t CO2.

Petr
16. říjen 2018, 11:31

K intervencím samozřejmě dojde, ale až tak za 1-3 roky.

Polským politikům se ovšem vyplatí o tom mluvit už teď, poukáží tím na nepřátelskost Bruselu a globalistických upírů vůči tradičním bílým obyvatelům, jako je drtivá většina Poláků.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se