Polský ministr energetiky: Situace na trhu s emisními povolenkami si žádá intervenci

15. září 2018, 08:49
DomůEmise CO2Polský ministr energetiky: Situace na trhu s emisními povolenkami si žádá intervenci

Polská energetika je životně závislá na uhelných elektrárnách. Ekonomika provozu těchto elektráren však trpí raketovým růstem cen emisních povolenek z posledních měsíců.  Situace už nenechává chladnými ani vrcholné státní představitele našich severních sousedů. Polská tisková agentura přinesla prohlášení polského ministra energetiky, podle kterého si situaci na trhu s povolenkami žádá intervenci.

V meziročním srovnání došlo během tohoto týdne k nárůstu ceny emisní povolenky o 200 %, když v pondělí dokonce prolomila hranici 25 euro. Situace na trhu s povolenkami je však velmi volatilní, když v pátek klesla cena až k 18 eurům a obchodování skončilo těsně nad hranicí 19 euro.

Takováto situace na trhu s emisními povolenkami by měla dle polského ministra energetiky Krzysztofa Tchórzewského vzbuzovat obavy Evropské komise. Podle Tchórzewského by dokonce Komise měla zvážit intervenci a polský ministr by chtěl s Komisí také řešit důvody, které za růstem ceny povolenky stojí.

„Situace na trhu s emisními povolenkami volá po intervenci. Potřebujeme požádat Evropskou komisi, aby se tímto tématem zabývala. V současnosti však zatím polská společnost ani polský energetický sektor není ohrožen, což platí i pro příští rok,“ dodává polský ministr energetiky.

Podle Tchórzewského stojí za současným růstem ceny velké společnosti v některých členských zemích EU, které nakupují povolenky do zásoby, čímž diktují jejich cenu.

Povolenky ohrožují také konkurenceschopnost českých firem

Rostoucí cena emisních povolenek zvyšuje také náklady průmyslových podniků. Vysoká cena povolenky totiž zhoršuje jejich konkurenceschopnost ve srovnání se zbožím dovezeným ze zemí mimo Evropskou unii, kde firmy za emise platí méně nebo vůbec. Problémem Evropského systému obchodování s emisemi (EU ETS) také je, že nepokrývá všechny zdroje emisí a že Evropa má na svědomí méně než deset procent světových emisí oxidu uhličitého.

Obava o konkurenceschopnost českých společností v souvislosti s vysokou cenou povolenky tak panuje také v ČR, jak vyplývá z ankety ČTK mezi českými asociacemi a podniky.