Domů
Emise CO2
Průzkum: Emisní povolenky dosáhnou do roku 2030 ceny až 70 eur
Zdroj:
Thomas Millot / Unsplash
Zdroj:Thomas Millot / Unsplash

Průzkum: Emisní povolenky dosáhnou do roku 2030 ceny až 70 eur

Subjekty aktivní v oblasti emisního obchodování očekávají, že cena povolenek bude stabilně růst až k hodnotě 70 eur za povolenku v roce 2030. Cena emisních povolenek v posledních několika týdnech však  stoupala ještě strměji než očekáváno. V minulém týdnu až na hodnotu 56,65 eur.

Růst ceny emisních povolenek v rámci systému EU ETS nezastavil ani termín pro odevzdání povolenek za emise za rok 2020, který trval do konce dubna. Zvýšená poptávka po evropských emisních povolenkách (EUA) ke konci období tak byla očekávaná. Ani po tomto datu se však růst ceny nezpomalil a mnozí to přičítají především zvýšenému vlivu spekulantů na trhu s povolenkami.

Server Montel v minulém týdnu zveřejnil výsledky průzkumu společnosti Refinitiv, v rámci kterého více než polovina respondentů předpověděla, že ceny povolenek budou do roku 2030 na 70 eurech. Cenu ke 100 eurům za povolenku pak do konce desetiletí očekává 15 % respondentů.

Očekávané zpřísnění pravidel a role spekulantů

Trh v současnosti očekává zveřejnění nových pravidel pro EU ETS, se kterými má Evropská komise přijít v červenci tohoto roku v rámci revize nazvané "Fit for 55". V rámci novelizačního balíku se očekává také poměrně výrazné zpřísnění cílů směrnice o obnovitelných zdrojích.

Dle průzkumu 29 % dotázaných očekává, že předložené změny se podaří schválit tak, že vstoupí v platnost již v roce 2023. Mnozí očekávají změny procentuální výše pro rezervu tržní stability, což bude mít podstatný vliv na chování trhu v budoucnu.

Prudký nárůst ceny povolenky je z podstatné části přičítán roli spekulantů na trhu - celých 54 % respondentů věří, že právě spekulanti mají velký vliv na proměny ceny EUA, zatímco 38 % dotázaných se domnívá, že spekulanti mají „určitý vliv“ na cenu povolenky.

Pozice investičních fondů na trhu s EUA jsou na rekordně vysoké úrovni. Spekulanti nyní drží asi 27 % objemu EUA v dlouhých pozicích. V rámci průzkumu byli dotazováni i účastníci trhu, kteří nejsou povinnými osobami v rámci EU ETS. Celkem 21 z 31 dotázaných hledá v systému dlouhodobou investici, zatímco 20 z nich rovněž také krátkodobé příležitosti.

Evropská komise v současnosti neplánuje aplikovat korekce ceny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(41)
Nefi
17. květen 2021, 09:51

Poslední prezentace pro investory ČEZ slide 18. Rozdíl mezi cenou povolenky a elektřiny se snížil z cca 20EUR v lednu 2020 na současných asi 13EUR. Opět poukazuji na to, že uhlí ( a plyn) končí. Povolenka nebude 70 v roce 2030, to bude ještě letos. Debaty jestli má uhlí v ČR skončit 2038 či 2033 jsou bezpředmětné. Teď ještě energetické firmy využijí povolenky, co mají zajištěné z minulosti. Už zhruba od roku 2024 nebude ochoten z uhlí nikdo vyrábět. Kde se vezme chybějící elektřina? Co zbývá? Doveze se. Neukradneme ji, koupíme si ji.

Jan Stehlik
17. květen 2021, 09:56

Nekoupíme . Není kde . Výstavba je u nás totálně zablokovaná , tudíž sice povolenky budou drahé , ale uhlí se nebude zavírat . Nemáte ho čím nahradit . Tudíž elektřina brutálně naroste . To se samozřejmě projeví v celé lidské činnosti . Od ceny rohlíku až po lokomotivy a jízdné :-) . Budeme země jen pro bohaté .

Carlos
17. květen 2021, 10:30

Děda mi kdysi vyprávěl o jeho kolegovy, který byl za války v Anglii, ten prý říkával "Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci." A ČR taky není tak bohatý stát aby si mohl dovolit kupovat levné věci a přesně to se stalo. Vymyslelo se jak netransformovat energetiku aby byla dočasně levná energie ze starých zdrojů. Kdyby se před deseti lety pokračovalo nějak rozumě s OZE a zaváděl se třeba plyn v soukromých elektrárnách, tak tu byly už z části splacené elektrárny. Ano bylo by to dražší než ten proud ze starých uhelek, ale využilo by se období levného plynu a byly by tu zaplacené zdroje které by sloužily v horizontu 2045-2050.

Místo toho jsme šetřili bránili lidem a podnikům v rozvoji FVE a vymýšlely se psí kusy jak stavět JE a jak ulevit starým elektrárnám. No teď máme tak 5-10 let na to to transformovat místo toho, aby to bylo za 15-20. Co to znamená? Koncentraci nákladů do krátkého období a tedy vysokou cenu. Zároveň v situaci kdy není možné levně dovážet. Zároveň jsou u ledu projekty jako PVE Orlík, které by pomohly s integrací většího množství FVE a jiných OZE s proměnlivou výrobou.

Místo toho aby se akceptovala mírně vyšší cena se kupovalo co nejlevněji a končí to problémy. Skončí to tak že energetiku zase budou, stejně jako kde co jiného, zachraňovat lidi a malé firmy svou iniciativou, protože stát opět prokáže neschopnost centralistického řízení.

Josef
17. květen 2021, 11:45

Naopak stavba FV el. byla to nejhorší co se u nás udělalo. Po dostavbě JETE se mělo volně pokračovat stavbou dalších dvou bloků a hlavně nevstupovat do EU - to byla největší chyba v novodobých dějinách země.

Carlos
17. květen 2021, 12:05

Vy asi nevíte co to byl plán klín, který se pokoušel jistý stát realizovat na Slovensku před tím než šlo do NATO a než se stalo součástí EU. Myslíte si, že by ČR na tom byla jinak? Myslíte si že by sem šli investoři nebo že by byl ten zastaralý socialistický průmysl konkurenceschopný na světových trzích? Oboje je velmi nepravděpodobné.

Za velkou část těch problémů co tu jsou není EU vůbec ale vůbec odpovědná a jde to na vrub místní neschopnosti. Odpustím si většinu svého obvyklého infrastrukturního rantu, ale tvářit se že je OK mít na tranevropské páteři dvě koleje a že je OK čekat až to někdy v roce 2040 vyřeší VRT a že se nemusí nic dělat, je prostě čirá neschopnost a bobost. Stejně tak se tvářit že paprsková síť kolem Prahy a nedodělané páteře jsou OK, nebo že "kruháč Praha", což je koncept někdy z dob Hitlera, je OK, taky je to blbost dávno za zenitem. A tvářit se že postupy úřadů kolem staveb jsou OK, nadávat na občanská sdružení, i když bylo soudy už kolikrát vyhověno námitkám pro závažné chyby procesu, to už může dělat jenom někdo kdo nemá absolutně představu o tom k čemu stát je a jak funguje moderní demokracie.

Ale to že máme neskutečně pokřivený vztah ke státu a vice versa je vidět každý den na chování úřadů a byrokracii. Od tun papírů pro stavební povolení, přes povinnosti stále něco dokládat až po EET. Stát se chová ne jako servisní organizace, ale jako mocipán, dráb, který bičem mrská nad poddanými a snaží se dělat si co chce a co se mu zamane. V současnosti je to prolezlé čímsi co připomíná papalášismus minulosti.

Jirka
25. červenec 2021, 08:19

Konečně normální názor od normálního člověka! Četl jsem si Vaše komentáře zde a plně s Vámi souhlasím. Je jen velká škoda, že bohužel není víc takto rozumně a realisticky smýšlejících lidí.. Běžte do politiky a zkuste prosadit své správné názory v politice. Jenže to v Česku nejspíš nejde, jelikož se v politice pohybuje většina absolutně neschopných lidí a pár těch dobrých to nemá šanci změnit. Ale každopádně pro vás palec nahoru.

Milan Vaněček
17. květen 2021, 11:32

V roce 2024 (ani o 10 let později) nebude žádná nová JE u nás.

Takže každý snad vidí že je JEDINÉ řešení: stavět rychle FVE a VtE (to lze) a přidat všechny druhy akumulace. To se do roku 2024-25 stihne, a když to už není dotované u našich sousedů v Německu či Polsku (mluvím o VELKÝCH elektrárnách, financovaných BEZ DOTACÍ přes PPA, s cenami POD 50 EUR/MWh).

Přidat trochu plynových elektráren, silně tlačit kogeneraci teplo/elektřina.

Takže problém má řešení - OZE (a na to nám EU poskytne financování), řešení pomocí jádra NEEXISTUJE. Myslím že je to zcela jasné.

Milan
17. květen 2021, 11:42

Spolehat se jen na OZE je jako stavet dum na pisku.

Milan Vaněček
17. květen 2021, 12:18

Nikdo se nechce v roce 2025, 2030, 2040 spoléhat JEN na OZE. To si mohou dovolit jen tak výjimečné země jako Norsko nebo Švýcarsko.

Co bude po 2050 to ještě nikdo neví, v řadě zemí to ale bude jen OZE.

Proto máme kogeneraci (v zemích kde se v zimě nejvíc energie spotřebuje na topení),

proto máme plyn, dostupný všude v EU z mnoha různých zdrojů,

proto ještě bude 10-20 let fungovat v některých zemích i uhelná záloha.

proto bude stoupat význam bateriové akumulace a elektromobility.

Milane, život není jen o 100% OZE.

Nefi
17. květen 2021, 11:54

Rozumím a souhlasím. Já přece nic takového, jako že se bude stavět nějaké nové jádro netvrdím. Četl jste můj příspěvek.

Miloslav Černý
17. květen 2021, 09:57

Ve všem špatným, lze najít něco dobrého. V tomto případě to může být velký impuls pro nás v urychlení výstavby všech druhů OZ. Tato akcelerace může konečně otevřít oči i těm, který se je bojí z různých důvodů otevřít.

Martin Prokš
17. květen 2021, 10:19

Dobrý den,

Tak znovu i když opět zbytečně. Už týden nefouká ani moc nesvítí. OZE dávají jen cca 12% své instalované kapacity a značně chaoticky jak zrovna někde v tu danou chvíli vychází počasí. Týden!

Bez řiditelných zdrojů - uhlí, plyn, ropné produkty, jádro + něco málo ve vodních zdrojích - se vrátíme do 70tých let s omezujícími regulačními stupni a vypínání celých fabrik a okresů na dlouhé hodiny.

Takže přesně jak psal pan Stehlík, jen bych to rozšířil na celou EU.

Miloslav Černý
17. květen 2021, 11:38

V krajním případě k tomu omezení může dojít a to jenom díky našemu přešlapování na místě, nic není zadarmo. Spousta vlivných lidí si může mazat máslo na hlavě. Bohužel je to všechno co za svoji neodpovědnost zaplatí. To naše věčné národní hašteření nebude mít konce, pokud si budeme hrát na něco, co být nemůžeme.

blaha.p
17. květen 2021, 11:38

Pane Prokši, kde berete ty nesmysly.

Německo posledních 8 dnů výroba OZE: 16.5. = 64%, 15.5. = 59%, 14.5. = 55%, 13.5. = 53%, 12.5.= 43%, 11.5. = 43%, 10.5. = 63%, 9.5. = 77%, 8.5. = 64%.

Celkem květen k 17.5.:

OZE = 59%

z toho

vítr: 27%

Slunce 16%

Biomasa = 10%

Voda = 5%

Ivan Novák
17. květen 2021, 12:07

Začněte od 11.5. a nezapomeňte na dovoz. Nějaké jiné, že? A ještě lepší informaci získáte, když pro každou hodinu zvážíte odmocninu z kvadrátu salda cenou, jak ji uvádí třeba Agora.

TechnikTom
17. květen 2021, 12:16

Problém je, že vy optimisté neberete v úvahu, že jsou dvě veličiny - nejen energie, ale i výkon.

A musíte splnit obě.

A třeba 16.5., kdy uvádíte 65% výroby z OZE to ve 20:00 vypadalo výkonově takto:

Solar 0.5GW, Vítr celkem 4.2GW, Voda a Biomasa 7,8GW

To je celkem 12.5GW

Jenže v tu chvíli bylo ale potřeba 55GW.

To je pak bohužel dispečerovi prd platné, že mu v poledne OZE vyráběly přes 50%

A jen si udělejte takovou úvahu, o kolik víc bude muset být OZE instalovaného výkonu, aby v to poledne jednak pokrylo celou spotřebu a ještě vytvořilo dost energie navíc pro případnou imaginární akumulaci na večer a noc.

A od 10.5. musí energii dokupovat skoro po celý den, některé dny dokonce i v době polední špičky výroby z OZE.

blaha.p
17. květen 2021, 13:01

Dispečer byl absolutně v pohodě, protože dle předpovědi a znalosti toho, že v noci FVE nevyrábí, naběhla dle potřeby výroba z plynu, nebo uhlí. Dokud nebude běžné ukládání do H2 a následná výroba zpět na EE, tak to tak bude fungovat , jen se bude každý rok snižovat ta potřeba plynu a uhlí.

TechnikTom
17. květen 2021, 16:48

No teď byl v pohodě, protože má uhlí i jádro, ale to brzo mít nebude.

A někam našťouchané H2 do zásoby v rozumném výhledu také ne.

Nehledě na to, že dlouho nebude k dispozici trvalý přebytek OZE na výrobu té akumulace plus samozřejmě pokrytí aktuální spotřeby.

Martin Prokš
17. květen 2021, 13:38

Dobrý den

Již jen pohledem na celkový graf na období 11.5.-17.5. je hodně vidět. Rozhodně nemohlo OZE dát přes 50% v daném období, max. ve špičce přes poledne.

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/11.05.2021/17.05.2021/

A ano, biomasu a vodu jsem neuvažoval, ty beru za řiditelné zdroje. Ale i s nimi:

Biomasa kontinuálně 5GW; voda 2,9GW; vítr moře 0,4GW; vítr země průměrně 3,5GW; slunce průměrně (i do noci) cca 6 GW. Podtrženo sečteno 17,8GW při průměrné spotřebě 55 GW. To znamená, že OZE pokrývá za poslední týden průměrně 32% spotřeby. Nepravidelně. Tím nerozporuji, že v neděli v poledne nedodávalo OZE špičkově více.

Instalovaný vítr mají Němci přes 60GW, takže vítr jede jen na cca 6,5% svého instalovaného výkonu. Slunce má instalováno v Německu přes 50GW, ale průměrné využití má tedy 12%. Samozřejmě polední špičky ve FVE jsou úplně jinde, ale předchází dopoledne, pak přijde večer a o noci nemluvě.

blaha.p
17. květen 2021, 15:16

Nejpřesnější statistika, kde vše vidíte na jednom místě On-line aktualizace každou hodinu. níže

https://energy-charts.info/charts/energy_pie/chart.htm?l=de&c=DE&interval=month

Zdroje dle vyrobené energie květen k 14:00 hod. 17.5.2021.

1. vítr = 27%

2. Slunce = 16%

3. hnědé uhlí = 14%

4. JE = 12%

5. biomasa = 10%

6. plyn = 8%

7. černé uhlí = 5%

8. voda = 5%

OZE celkem = 59%

Fosil = 28%

TechnikTom
17. květen 2021, 17:38

Však pan Prokš psal o procentech z instalované kapacity.

V tom vašem grafu můžete najít, že mají 131GW v OZE.

A spočtěte si, kolik by vyrobil normální zdroj s takovým výkonem za týden a kolik třeba v 16 týdnu ty OZE skutečně vyrobily......

Nefi
17. květen 2021, 11:38

Zkusím to ještě jednou, pane Prokši, pane Stehlíku,

lidí, kteří neustále argumentují, jak to nejde, je plné ministerstvo, všechny možné komise. Kéž, by úsilí napřeli do toho vymyslet, jak to jde.

Uhlí se nezavře, protože to někdo nařídí, ale protože se to nevyplatí. Totéž bude platit o pár let později pro klasický zemní plyn.

Pokud 1GW OZE vyrobí zhruba 1TWh ročně, tak pouze potřebujeme hodně OZE to je celé. Jelikož jsme součástí celoevropského systému, tak si tu elektřinu koupíme např. na německé burze. (Doporučuji podívat se, jak vypadá denní graf výroby a spotřeby ve Švýcarsku, možná budete překvapeni) Loni ČR dovezla z Německa 6TWh. Budeme dovážet i více. Takže i v situaci, kdy se ČR na výstavbu OZE vykašle. Tak tu řešení je. Je to import. Protože dovést to bude levnější než vyrobit z uhlí.

Ivan Novák
17. květen 2021, 11:49

Ohledně toho Švýcarska - stačí tu jen postavit Alpy. A žádné brblání, že to nééjde.

Milan Vaněček
17. květen 2021, 12:28

Pane Novák, zalyžovat si taky můžete ve Švýcarsku či Rakousku a Alpy u nás stavět nemusíte. Žijeme v EU. Jen musíme u nás víc vydělávat, náš průmysl musí generovat přidanou hodnotu která zůstave v ČR. To naše dosavadní pálení uhlí a vývoz elektřiny z něj do ciziny nebylo. A teď to končí kvůli povolenkám.

"Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod".

Ivan Novák
17. květen 2021, 14:50

Aby v ČR vznikala a zůstávala vysoká přidaná hodnota, je nanejvýš z žádoucí, o tom žádná. Myslet si, že to bude pomocí VTE na Vysočině, případně z kukuřičného bioplynu, ale pokládám za zhůvěřilost.

blaha.p
17. květen 2021, 11:56

V našich podmínkách vyrobí:

1 GW FVE = 1 TWh

1 GW VTE = 2 TWh

ČR má potenciál při dnešních technologiích u FVE cca 30 TWh jen na brownfieldech a střechách.

U VTE je to cca 7 TWh úplně v pohodě, jen se musí zrušit nesmysly jako zákaz VTE na celé Vysočině, kterou prosadil před lety Běhounek. Na Vysočině si všichni myslí jak je to překrásná krajina skoro jako Alpy, ale zbytek republiky tomu říká opičí hory.

Jan
17. květen 2021, 12:22

To že vám se nelíbí Vysočina bez větrniků je váš problém, jak vidno, obyvatelé toto regionu to vidí jinak. Mi se zase protiví krajina kolem cesty z Mikulova do Vídně.

blaha.p
17. květen 2021, 12:58

Jak Vysočina, tak krajina u Mikulova, nebo mezi Brnem a Znojmem, nebo Haná, všude tam patří větrníky. O kráse těchto krajin jsou přesvědčeni jen místní, ale jinak je to pro ostatní fádní krajina. Vzhledem k tomu, že jsem 13 let žil v domě s výhledem na 5 větrníků o velikosti přes 100 metrů a vůbec jsem nepocítil žádnou újmu, a při prodeji domu to také na cenu nemělo žádný vliv.

Větrníky byly slyšet tak 10 dnů v roce, když foukalo určitou intenzitou pod určitým úhlem jinak jsou absolutně bez zvukového efektu.

jan
17. květen 2021, 14:00

To, že vy se neumíte radovat z krásy krajiny a všechno vám přijde fádní je vaše slepota, notabene, kde všude by jste větrníky chtěl vidět. Vám by stačila betonová kobka!

blaha.p
17. květen 2021, 15:38

Jane, přírodu mám velice rád, ale představa místních, že kolem nich jsou minimálně Dolomity je někdy úsměvná. Vysočinu znám velice dobře, ale nic světoborného to opravdu není a klidně by tam mohlo být několik stovek větrníků, stejně jako v Dánsku, Rakousku, Německu, Polsku, Španělsku, Portugalsku, Rumunsku, Lotyšku, Švédsku, USA, Číně, Austrálii, vlastně celém světě, jen u nás světe div se to z nějakého záhadného důvodu nejde, asi místní mozková anomálie. Je úsměvné, že lidé neprotestují kvůli desetitisícům sloupům vysokého napětí a drátům všude kolem.

petr
17. květen 2021, 21:14

Velice se omlouvám pane blaha p, ale pokud jste to nenapsal jako žert či černý humor, tak jste opravdu mimo mísu...

Pokud chcete vyrábět cca 30 TWh elektřiny pak výkon všech panelů musí být asi 30 000 MW !

Pro vaši informaci potřebný příkon ČR se pohybuje cca 5 500 MW až necelých 13 000 MW. V tomto intervalu se pohybuje bilance naší země.

Tedy 30 000 MW ve FTVE v okamžiku jasného dne někdy v dubnu až květnu okolo poledne je naše spotřeba cca 8 000 MW. Tedy 22 000 MW musíme prodat do zahraničí a nebo mařit. Při ceně FTVE je výrobní cena 1 kWh rovna 1,80 Kč. Elektřinu za tuto cenu si nikdo nekoupí a jen pomatený blázen ji bude přeměňovat ukládat do H2, baterek či PVE. Prostě je to drahé.

Omega
18. květen 2021, 09:16

Pane Petr,

ale o tom všechny analýzy přece mluví - aby OZE dokázalo fungovat efektivně, musí být instalovaný maximální výkon 4x větší než je maximální spotřeba. Potom (společně s bateriemi na krátkodobé ukládání) vychází nejlevněji.

A to že cena takto vyrobené energie pak vyjde na 150Eur/MWh, to nikoho nezajímá (těch 150 je cena, kterou zaplatí odběratel, platí i za tu energii, která se vyrobí, ale neprodá, protože prostě není kam).

Omega
18. květen 2021, 09:16

Pane Petr,

ale o tom všechny analýzy přece mluví - aby OZE dokázalo fungovat efektivně, musí být instalovaný maximální výkon 4x větší než je maximální spotřeba. Potom (společně s bateriemi na krátkodobé ukládání) vychází nejlevněji.

A to že cena takto vyrobené energie pak vyjde na 150Eur/MWh, to nikoho nezajímá (těch 150 je cena, kterou zaplatí odběratel, platí i za tu energii, která se vyrobí, ale neprodá, protože prostě není kam).

petr
18. květen 2021, 21:49

Pokud máte pane Omega pravdu a asi ano, tak při ceně 150 euro za MWh pak se nová jaderka nejen vyplatí, ale stane se tou rotačkou na peníze pro investory.

Tedy povolenky a šílenosti okolo OZE vlastně podpoří výstavbu JE a to je asi dobře, tedy ve finále bude v ČR cca 55 TWh z jádra, 10 - 15 z OZE a zbytek ze zemního plynu...

Tedy asi to tak má být... elektromobilita jen to posune nahoru trojčlenkou...

Omega
18. květen 2021, 09:25

Potenciál FVE 30 TWh jen na střechách

- fyzikálně jednoznačně ano

- finančně jednoznačně ne

Takže pokud to chceme - jedině přes velké dotace

Teď jsem viděl stavebnici FVE - malinkou, 2 panely 335W peak + příslušenství za necelých 25 tisíc. Uvažuji že si to koupím na hraní doma. Jako hračka se mi to zdá cenově v pořádku. Ale pokud bych hledal FVE jako soukromou investici, tak jsem ještě nenašel nic co by se zaplatilo.

blaha.p
18. květen 2021, 13:13

Omego, psal jsem potenciál FVE 30 TWh na střechách a brownfieldech.

Střešní FVE + baterie s dotací se dnes jako investice vrátí u firem za cca 6-8 let, u RD cca 9-13 let. Samozřejmě s rychle rostoucí cenou EE se tato doba během tří let zkrátí na 4-6 let u firem a 7-11 let u RD. Čeká nás obrovský boom střešní FVE loni bylo instalováno 6300 střešních FVE, letos to bude cca 12.000 ks. Po roce 2023 to budu desetitisíce za rok. Např. v Polsku se jen v roce 2020 instalovalo obrovské množství 300.000 střešních FVE.

Karel Š
18. květen 2021, 20:14

dejte sem, prosim, konkretni popis sestavy FVE s baterii na RD, ktera se vrati za 9-13 let. Konkretne znamena: puvodni spotreba, cena EE. Investici popiste cenou panelu, menice, baterii, prace, dotace, dale rocni vyroba FVE a zakladni spotrebice - napr. TUV, bazen, konstantni spotrebice (servery apod.), topeni...Dekuji

Jose
17. květen 2021, 15:10

Důsledek nesmyslných centrálních regulací. Na tomhle umřel socialismus a zajde na to také EU.

Miloslav Černý
17. květen 2021, 21:05

Podle uváděných čísel výroby a spotřeby v určitých obdobích a počasích lze do budoucna přibližně stanovit, jaký min. výkon budeme potřebovat vybudovat v OZ pro úplnou nebo sníženou soběstačnost. Když k tomu přidáme něco navíc pro krajní možnosti, můžeme přispívat v případě přebytcích i na výrobu třeba i H2. Těmito údaji by se hlavně měli zabývat určený kompetentní lidé pro naši energetickou budoucí koncepci.

Tomáš Krátký
17. květen 2021, 22:44

Ano, podle uváděných čísel výroby a spotřeby v určitých obdobích a počasích lze do budoucna přibližně stanovit, jaký min. výkon budeme potřebovat vybudovat v OZE pro úplnou nebo sníženou soběstačnost Je to jednoduchý výpočet, a vychází z něj, že zajistit pomocí OZE úplnou soběstačnost je při současných technologiích akumulace v podstatě nemožné.

Vinkler
18. květen 2021, 09:51

A bude hůř.

Jednak jak je jasné, pro OZE se musí postavit zdroje a vedení cca 4-5x (FVE, VTE, Plyn, Baterie, Vedení). tj. 4-5x dražší EE a navíc:

Piráti (jak provalil Pan Jakl) navrhuje daň (jen z nemovitostí?) zvednout 100x viz text : Současné efektivní zdanění v ČR se pohybuje kolem 0,01 - 0,04 % z ceny z nemovitostí (bez daně z nabytí nemovitých věcí), takže při zvýšení efektivním zdanění nemovitostí na 1 % lze získat 200-800 miliard korun ročně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se