Domů
Evropská Unie
Průzkum IETA: Ceny emisních povolenek budou zřejmě nižší, než se dříve očekávalo

Průzkum IETA: Ceny emisních povolenek budou zřejmě nižší, než se dříve očekávalo

Letošní ročník průzkumu organizace IETA ukázal, že většina z více než stovky oslovených respondentů očekává pro následující roky ceny emisních povolenek nižší, než se předpokládalo dříve. Respondenti rovněž očekávají, že úsilí v oblasti boje s klimatickými změnami mohou omezit populistická politická hnutí.

Průzkumu, který pro IETA provedla poradenská společnost PwC, se zúčastnilo celkově 135 společností z různých oblastí, včetně energetických společností, developerů, obchodníků a finančních či výzkumných institucí. Největší zastoupení měli v průzkumu respondenti z Evropy (48 %), následováni Spojenými státy (15 %) a Kanadou (14 %). Asociace IETA (z angl. International Emissions Trading Association) je neziskovou organizací, která sdružuje instituce a společnosti, které působí v oblasti obchodování s emisními povolenkami.

Očekávání respondentů ohledně výše ceny emisních povolenek v systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS) pro současné třetí obchodovací období se meziročně mírně snížilo z 9,25 na 8,29 EUR za tunu, přesto nicméně zůstalo v pásmu 8 až 11 EUR, ve kterém se pohybovalo v posledních čtyřech letech.

„Je zde diskontinuita: pokud lidé očekávají budoucí růst cen, potom byste očekávali, že se ceny budou zvyšovat nyní s tím, jak investoři budou nakupovat teď, aby mohli později prodávat. Existuje tedy mezera mezi chováním trhu a těmito očekáváními,“ uvádí se v zprávě k průzkumu.

V květnu 2011, tedy zhruba dva roky před začátkem současného třetího období, které se týká období 2013 až 2021, respondenti očekávali cenu na úrovni 31 EUR. Pro čtvrté období, která bude probíhat v letech 2021 až 2030, očekávají cenu 16,28 EUR, tedy o 1,55 EUR méně než v loňském roce (17,83 EUR).

Systém má po reformě přitvrdit

V polovině letošního února Evropský parlament schválil pro čtvrté obchodovací období novou podobu EU ETS. Změna se týká například navýšení ročního tempa snižování emisního stropu na 2,2 % ze současných 1,74 % či úpravy podoby rezervy tržní stability, do které může být nově převedeno až 24 % procent povolenek z oběhu.

Hlavním cílem reformy EU ETS je sjednocení systému s cílem EU snížit do roku 2030 množství vypouštěných emisí o 40 %. Navzdory projekcím nízkých cen povolenek přesto panuje většinové přesvědčení, že reforma systému přinese požadovaný efekt v podobě nastavení trhu na dosažení 2° cíle Pařížské dohody.

V minulém roce respondenti uváděli průměrnou cenu povolenky potřebnou pro dosažení klimatických cílů vytyčených dohodou na hodnoty okolo 40 EUR, což je výrazně více ve srovnání s hodnotami, kterých má cena povolenky na trhu dosáhnout podle současných odhadů. Například Německo by podle nedávné analýzy think-tanku Energy Brainpool pro dosažení svých klimatických cílů potřebovalo národní uhlíkovou daň alespoň ve výši 50-75 EUR/t. Členové IETA nicméně uvedli, že ceny povolenek nejsou pro EU klíčovým mechanismem k dosažení klimatických cílů.

Přijímání nových opatření mohou bránit populisté

„Nadšení ze vstupu Pařížské dohody v platnost v loňském roce bylo zmírněno nárůstem populistických politických hnutí, která odsunula téma klimatických změn na konec agendy. Zatímco měnící se politické směry jsou důvodem k obavám, povzbuzují nás ti, kteří přebírají vedoucí roli v jednání na poli klimatických změn. Nacionalismus a izolacionismus tento globální problém nevyřeší,“ uvedl prezident a generální ředitel společnosti IETA Dirk Forrister.

Podle Forristera je pro posílení činnosti v rámci Pařížské dohody nezbytná mezinárodní spolupráce při tvorbě na pravidlech pro její provádění. Vysoká míra zapojení správních orgánů do klimatických změn toto úsilí posílí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516