Domů
Emise CO2
Společnost Shell zmírnila svůj klimatický cíl, ekologové ji kritizují
Zdroj: Shell
Zdroj: Shell

Společnost Shell zmírnila svůj klimatický cíl, ekologové ji kritizují

Emise CO2
Bez komentáře
15. březen 2024, 12:06
ČTK

Britská energetická skupina Shell se rozhodla zmírnit svůj klimatický cíl. Včera na svém webu uvedla, že snížila klíčový cíl pro uhlíkovou náročnost svých produktů. Krok zdůvodnila očekáváním silné poptávky po plynu a nejistotou v oblasti energetické transformace. Potvrdila ale plán snížit emise na nulovou úroveň do roku 2050. Vzápětí ji za to kritizovaly ekologické organizace.

Společnost Shell nyní plánuje snížit „čistou uhlíkovou náročnost (poměr emisí k objemu) prodávaných energetických produktů o 15 až 20 procent do roku 2030 ve srovnání s rokem 2016“. Dříve firma počítala se snížením o 20 procent.

Shell změnu zdůvodňuje nižším růstem prodeje elektřiny, než se očekávalo. Skupina tvrdí, že se nyní chce zaměřit na hodnotu, nikoliv na objem výroby elektřiny.

Skupina také ruší cíl snížit do roku 2035 uhlíkovou náročnost prodávaných produktů o 45 procent. Na druhou stranu Shell chce i nadále do roku 2030 snížit emise znečišťujících látek, které vyprodukuje vlastní činností o polovinu ve srovnání s rokem 2016.

„Shell couvá ve svých klimatických cílech,“ uvedlo ekologické sdružení akcionářů Follow This.

„Společnost Shell oslabuje své cíle v oblasti snižování emisí do roku 2030, zatímco šéf Wael Sawan si na odměnách za rok 2023 odnáší téměř osm milionů liber (236 milionů Kč),“ uvedla ekologická organizace Greenpeace. Podobný krok jako Shell už loni oznámila konkurenční společnost BP.

Vlády mnoha zemí po celém světě zpomalují zavádění klimatických plánů, čímž reagují na rostoucí náklady na energii a na obavy o její dodávky. Hlavní ropné společnosti se také dostaly pod zvýšený tlak investorů, aby se zaměřily na nejziskovější činnosti, vzhledem k tomu, že v posledních letech vykazovaly vysoké zisky, zatímco výnosy z obnovitelných zdrojů energie prudce klesly, uvedla agentura Reuters.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se