ČR bude usilovat o to, aby se nadcházející summit EU zabýval rostoucími cenami emisních povolenek
Česká republika bude usilovat o to, aby se nadcházející summit Evropské unie zabýval i rostoucími cenami emisních povolenek. Česká vláda by chtěla, aby závěry schůzky prezidentů a premiérů zohlednily vliv cen povolenek na současné zdražování energií více, než to ve svých nedávných doporučeních učinila Evropská komise. ČTK to dnes řekla státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková před jednáním s kolegy z ostatních unijních zemí. Hrdinková se neobává, že by Česko u komise narazilo s dočasným zrušením daně z přidané hodnoty (DPH) u energií, které v pondělí schválila vláda.
Několikanásobný meziroční růst cen plynu či elektřiny přiměl v posledních týdnech většinu států EU k zásahům, které mají snížit okamžitý dopad zdražování na obyvatele. Skupina zemí včetně Francie, Španělska či Česka požadovala, aby komise předložila plán společných kroků, které by zahrnovaly možnost společných nákupů plynu, budování strategických zásob, reformu trhu s elektřinou či právě omezení nepředvídatelného růstu cen emisních povolenek. Komise však minulý týden zveřejnila plán, který pomíjí poslední dva body, k nimž se část dalších zemí staví skepticky.
Ceny energií budou zásadním tématem čtvrtečního summitu EU a český premiér Andrej Babiš dlouhodobě hovoří o regulaci cen emisních povolenek.
„Budeme apelovat na silnější závěry. Do značné míry je ten problém způsoben i rostoucími cenami ETS (trhu s povolenkami) a tam určitě Evropská unie svoji roli má,“ řekla před ministerským jednáním v Lucemburku Hrdinková.
Stejně se k požadavkům společných kroků staví Francie, Španělsko či Řecko, naproti tomu třeba Německo, Nizozemsko nebo severské země jsou vůči další regulaci či změnám současných pravidel zdrženlivé.
Komise zemím doporučila také okamžité kroky ke zkrocení cen energií pro obyvatele. Patří mezi ně zejména daňové úlevy či finanční podpora domácností, musí však být dočasné a zacílené na obyvatele ohrožené energetickou chudobou. Česká vláda však v pondělí schválila plošné zrušení 21procentní DPH z energií na listopad a prosinec, které by se mělo v lednu prodloužit pomocí novely zákona. Podle některých expertů může plošné zrušení daně, která je příjmem pro rozpočet EU, u komise narazit.
„Doufám, že najdeme nějakou toleranci, minimálně pokud se jedná o to dočasné opatření,“ řekla Hrdinková.
Členské země již delší dobu vedou debatu o reformě sazeb DPH včetně možnosti dočasně zavést sníženou či nulovou sazbu v podobně nouzových případech.
Mohlo by vás zajímat:
jediný smysl dává zrušit ten utopický megalomanský systém, který ve skutečnosti nic dobrého nepřináší. Jen je to socialistický plebs přerozdělování. Neskutečným způsobem to prasí trh
Nicméně, za cenu energií povolenky jako takové moc nemohou.
Naše země dezorientována. Emisní povolenky jsou součástí všeobecných nákladů na fosilní zdroje. Je to poplatek za externality, za poškozování životního prostředí. Poškozuješ, platíš. Budou existovat, nezbavíte se jich. Již delší dobu víceméně stagnují kolem 60 EUR/t.
To by mohlo platit za předpokladu, že by cena povolenky byla určena vyčíslením následků těch externalit. Tak tomu ale vůbec není. A na cenu 60 €/t se povolenka poprvé dostala na konci srpna, takže ta delší doba netrvá ještě ani dva měsíce.
EK reformovala systém tak, aby počet povolenek, které budou v budoucnu v oběhu odpovídal emisním cílům Fit for 55. Cenu povolenky pak zařídí trh.
Stagnací cen emisních povolenek myslím dobu zhruba od poloviny května. Proč slovíčkaříte? Četl jste vůbec článek, na který reaguji? V kontextu jsem tou větou řekl následující: Vláda ČR chce regulaci povolenek, ale vzhledem k vývoji cen povolenek, ony tou příčinou nejsou.
A právě proto jejich cena není "poplatek za externality, za poškozování životního prostředí". Cena emisní povolenky nemá na životní prostředí žádnou vazbu, pouze na úředně stanovené cíle snižování emisí skleníkových plynů a na spekulace na budoucí změnu těchto cílů.
V té podle vás "delší době", za kterou považujete 5 (slovy pět) měsíců, vzrostla cena emisní povolenky i o 30 %. Mám dost odlišné představy o stagnaci i o dlouhém období, obzvlášť v energetice.
14. května 56EUR/t
dnes cca 56 EUR/t; zkuste se podívat alespoň na grafy, co jsou zde na oenergetice; strašně se tím srážíte někam do kategorie trol
Píši: "EK reformovala systém tak, aby počet povolenek, které budou v budoucnu v oběhu odpovídal emisním cílům Fit for 55."
Povolenka samotná je oním poplatkem za externality. Cenu určuje trh.
Přijde mi celkem absurdní, řešit to těmi "sociálními" vouchery, je to vytloukání klínu klínem. Posun trhu - dotace 1 - posun trhu & spekulace - dotace 2...... všichni chceme být zelení, děláme to zběsile, bez plánu, freneticky a když dojde na placení, díváme se jeden na druhé, kdo ten účet vezme... obecně bych to považoval za konec ne energie, ale levné energie, kterou měl každý plné kapsy, to uplavalo a už to nebude
Se sociálními vouchery s Vámi souhlasím, je to čistý populismus.
Ale v podstatě se mi líbí myšlenka, že se na první 3 MWh spotřeby domácností neplatí příspěvek na OZE. Když je většina lidí v pohodě s progresivním systémem zdanění (díky slevě na poplatníka), proč nezavésti progresivní zdanění elektřiny, co jiného bude víc motivovat lidí k úsporám?
Samozřejmě, pro všechny, co instalovali TČ místo uhelného kotle by to bylo mrzuté, ale asi nebude systém, který by se líbil všem. I ten fúzní reaktor s elektřinou zadarmo by rozcupovali ti, co si nedávno koupili FVE...
Pokud nebudou platit velke lodni spolecnosi,ci aerolinky v honbe za ziskem,je to cele buzerace na obycejne lidi.Tam to nejak neni videt .Covid jasne ukazal silu zneciseni !!!
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se