Domů
Emise CO2
Ve Skotsku začaly práce na prvním velkém evropském projektu zachytávání CO2 ze vzduchu 
Zdroj: Pexels
Zdroj: Pexels

Ve Skotsku začaly práce na prvním velkém evropském projektu zachytávání CO2 ze vzduchu 

Emise CO2
9 komentářů
25. červen 2021, 06:24
Jan Budín

Britská společnost Storegga zahájila ve spolupráci s kanadskou společností Carbon Engineering práce na návrhu a projektování prvního velkého zařízení na zachytávání CO2 ze vzduchu v Evropě. Zařízení, které by mělo ročně z atmosféry odstranit až milion tun CO2, by mělo být uvedeno do provozu do roku 2026. Informaci přinesl zahraniční server Platts.

Zařízení na zachytávání CO2 přímo ze vzduchu mohou při kombinaci s bezpečným geologickým úložištěm přispět k dosažení evropských cílů na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050.

Připravovaný skotský projekt dostal zelenou k další fázi po úspěšném dokončení studie proveditelnosti v první polovině letošního roku. Společnosti Storegga a Carbon Engineering nyní začaly s návrhem zařízení a projektováním.

„Tyto práce budou zaměřeny na návrh, další rozpracování nákladů a ekonomické modelování pro zařízení na přímé zachytávání CO2 ze vzduchu na severovýchodě Skotska,“ uvedly společnosti.

Společnosti dále uvedly, že cílem započatých prací je také výběr preferované lokality z předvybraných lokalit. Výběr Skotska jako země pro realizaci prvního podobně velkého projektu v Evropě je přitom dán skutečností, že tato země nabízí lokality, v jejichž blízkosti se nachází vhodné lokality pro ukládaní zachyceného CO2.

Zvažované lokality se nacházejí poblíž místa, kde společnost Storegga buduje ve spolupráci se společnostmi Shell a Harbour Energy projekt na zachytávání a ukládání emisí CO2 nazvaný Acorn.

„Acorn, který má potenciál pro ukládání nejméně 5 milionů tun CO2 ročně do roku 2030, je jedním z nejvíce rozvinutých projektů zachytávání a ukládání CO2 ve Spojeném království, kde by nakonec mohlo být ukládáno až 20 milionů tun CO2/rok,“ připomněl Platts.

Storegga a Carbon Engineering uvedly, že Skotsko nabízí řadu dalších výhod pro vybudování podobných zařízení, a to včetně hojných zdrojů obnovitelné energie pro pohon těchto zařízení, existující infrastruktury, která může být přesunuta, či kvalifikované pracovní síly z ropného a plynárenského průmyslu v Severním moři.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Richard Vacek
25. červen 2021, 09:50

V Číně se to jmenovalo Velký skok vpřed. Zavedením do každé obce dosáhli největšího hladomoru v historii a všeobecného úpadku.

Zbyněk Poisl
25. červen 2021, 10:00

A přitom všem se vyprodukuje víc CO2 než se zachhytí. :-) A udržet CO2 v podzemí je taky oříšek, takže lze předpokládat, že mrška zase uteče ven. Ale papírově to bude vše zelené! Bože chraň nás od hlupáků a populistů! Odstranit CO2 ze vzduchu znamená ochladit vzduch na -78st.C. a to spotřebuje nějaké energie, kterou bude nutné vyrobit! Stačí si vzít kalkulačku a matfyz tabulky a člověk se nestačí divit, kolik hlouposti se v člověku najde!

Jiří
26. červen 2021, 00:38

Existují i jiné způsoby a další se najdou. Chce to jen peníze na výzkum. https://oenergetice.cz/emise-co2/vedci-americkeho-mit-vyvinuli-novou-metodu-zachytavani-co2-ze-vzduchu

Galipoli
28. červen 2021, 16:51

ten článek je .... asi špatný překlad. Co znamená věta:„...Zachycený oxid uhličitý může být následně uvolněn do plynu procházejícím elektrodami při vybíjení, a to například právě do oxidu uhličitého..."? a druhý dotaz, jak efektivní a energeticky náročné bude pokud na získání 160 kg metanu je potřeba zpracovat 1000 tun vzduchu (o koncentraci 440 ppm CO2)?

Galipoli
28. červen 2021, 16:51

ten článek je .... asi špatný překlad. Co znamená věta:„...Zachycený oxid uhličitý může být následně uvolněn do plynu procházejícím elektrodami při vybíjení, a to například právě do oxidu uhličitého..."? a druhý dotaz, jak efektivní a energeticky náročné bude pokud na získání 160 kg metanu je potřeba zpracovat 1000 tun vzduchu (o koncentraci 440 ppm CO2)?

hellokitty
26. červen 2021, 09:32

ohanate sa populistami a pritom tu sam hadzete iba populisticke titulky bez konkretnych cisel :) joo, to je jednoduche urobit z druheho hlupaka tym, ze mu poviem "vsak si to vypocitajte sam"

PetrV
27. červen 2021, 08:56

Jen sosani dorací. Kdyby raději sazeli stromy, to se ale nedají sosat greendealové dotace.

Greendeal je obrovská zlodejna eurosojuzu.

hellokitty
29. červen 2021, 09:39

sa mi lubi ako v europe tornada likviduju domy, v amerike sucho a vlny horucav sposobuju ze sa roztapaju izolacie na kabloch, ale v cesku sa stale najde niekto, komu greendeal pride ako zlodejina a radsej by isiel klasicky fosilny bussiness as usual

green deal je sposob ako nastartovat bezfosilnu ekonomiku, ak dokazete bezuhlikove technologie ziskat za ceny bez dotaci uz teraz, tak sem s nimi

dotacie do ropneho priemyslu vam nevadia? to co ide do green dealu je iba zlomok z toho co tecie do nicenia nasej buducnosti

Vinkler
30. červen 2021, 11:23

Přečtěte si ekolist ze včerejška.

Vznik tornáda nelze přisuzovat změně klimatu, říkají vědci

29.6.2021 12:05 | PRAHA (Ekolist.cz)

Cituji nejdůležitější:

Nejlépe vypovídajícím je mapa ČR s místy výskytu tornád síly F2-F3 v letech 1119-2019 (Brázdil et al. 2020). Během této doby se na našem území vyskytlo nejméně 15 prokázaných tornád o síle F3, přičemž 10 z nich ve 20. století, kdy máme nejvíce dostupných dat,“ uvedli na své facebookové stránce pracovníci Oddělení klimatologie z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Silných tornád (v americe), jejichž záznamy nejsou tak citlivé na měnící se metody pozorování, tam poněkud překvapivě spíše ubývá, říká Müller.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se