Domů
Emise CO2
Vlády loni získaly z prodeje emisních povolenek rekordních 63 miliard USD
Poslko emise CO2

Vlády loni získaly z prodeje emisních povolenek rekordních 63 miliard USD

Emise CO2
8 komentářů
22. březen 2023, 18:29
ČTK

Vlády po celém světě loni získaly z prodeje emisních povolenek v systémech obchodování s emisemi rekordních 63 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč). Je to o 6,8 procenta více než v roce předchozím. Mnoho zemí posílilo své ambice na snížení znečištění ovzduší navzdory rekordně vysokým cenám energií po ruské invazi na Ukrajinu. Vyplývá to ze zprávy mezivládního fóra International Carbon Action Partnership (ICAP).

Mnoho zemí a regionů spustilo systémy obchodování s emisemi (ETS), aby stanovily cenu emisí oxidu uhličitého (CO2), a motivovaly tak podniky k investicím do nízkouhlíkových technologií. To jim má pomoci splnit klimatické cíle.

„Místo toho, aby energetická krize oslabila klimatické ambice, přiměla vlády k rychlejšímu ukončení závislosti na fosilních palivech za podpory takových postupů, jako je obchodování s emisemi,“ uvedl šéf ICAP Stefano De Clara.

V letošním roce by mělo být po celém světě v provozu 28 systémů obchodování s emisemi. Tyto ETS pokrývají zhruba 17 procent globálních emisí.

V rámci ETS vlády stanoví postupně se snižující horní limit emisí, které sektory nebo skupiny sektorů mohou vypouštět. Pro tyto emise vytvoří povolenky, které se prodávají v aukcích. Podniky musejí koupit jednu povolenku za každou tunu CO2, kterou vypustí.

Nejzavedenějším systémem obchodování s povolenkami je evropský EU ETS. Ceny v tomto systému loni vzrostly v průměru na 83 dolarů za tunu z 65 dolarů v roce 2021. Země EU a zákonodárci se loni dohodli na reformách trhu s povolenkami, které mají vést k rychlejšímu snižování emisí.

Cena povolenek v Kalifornii a Québecu, které mají propojené systémy, loni vzrostla na 28 dolarů z 22 USD v předchozím roce. V čínském systému loni průměrná cena povolenky činila osm dolarů, což je o jeden dolar více než v roce 2021.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Ivan Švančara
22. březen 2023, 18:59

z toho rekordu by som sa ako predstavitel vlady netesil, chodil by som od strachu kanalami.

Petr Turek
22. březen 2023, 19:17

Jsem asi neználek, může někdo laskavě napsat kam a za co se ty peníze v ČR utratily ???

Doufám jen, že to nedopadlo jako s dotacemi EU severozápad...

Děkuji.

PS osobně se domnívám, že všechny dotace jsou podvod a nejsou efektivně využity, tak mne prosím dokažte že to není pravda...

Tomáš Krátký
22. březen 2023, 22:10

Z výše této částky je zjevné, že "boj za záchranu klimatu" jen tak neskončí...

Pravoslav Motyčka
22. březen 2023, 23:01

Ty peníze jsou investovány do dotací. Na zelenou úsporám . Do modernizačního fondu , do programu OP-TAK a dalších. Ve výsledku se mnohdy dělají naprosto nesmyslné věci a živí se na tom mraky lidí. Nemám na to úplně negativní názor , protože cíl zbavit se dovozu fosilních paliv je dobrý a také se nedá zvedat životní úroveň lidí tím že se bude lineárně zvedat tlak na prostředí to prostě není možné , takže zavádění nových technologií a zbavení se dovozu fosilních paliv je správné. Bohužel jsme zvolili špatnou cestu jak tohoto cíle dosáhnout a také jsme se nezamysleli nad tím jestli je správné zbavit se fosilních paliv zcela z ekologického hlediska je to totiž blbost , protože na stabilizaci množství CO2 v atmosféře stačí snížit světové emise asi na 10GT takže může zůstat více než 25% současných emisí CO2 a tím lze zachovat využívání fosilních paliv tam kde je zatím ekonomicky drahé je nahrazovat. Například v dálkové silniční a lodní a letecké dopravě. Další věc je hloupé spoléhání jen na obnovitelné zdroje dokonce v některých zemích došlo i k likvidaci jaderné energetiky. Špatné je i načasování, kdy nové technologie jsou nasazovány předčasně - viz náš rozvoj FVE v roce 2010 kdy technologie ještě nebyla komerčně zralá. Stejně tak současný nařízený rozvoj elektromobility , kdy ještě není jisté co to vlastně udělá a nakonec nucený přechod vytápění budov k tepelným čerpadlům , který má přijít ještě před tím než se u nás vystaví jaderné zdroje , které tyto čerpadla budou v zimě pohánět. A nakonec i povinné energetické úspory , které se budou muset dělat i tam kde o to majitelé nestojí a nebo na to nemají prostředky.

Petr Turek
23. březen 2023, 07:40

Děkuji za vaši obsáhlou informaci, sdílím váš názor, který zde píšete. Jen si dovolím jako bývalý učitel ekologie podotknout, že kdyby naši sousedé v SRN vrazili těch více jak 400 mld. euro do jádra, tak dnes mají asi 20 Temelínů s produkcí asi 600 TWh, tedy spotřeba celé střední Evropy...

Pavel K
23. březen 2023, 07:06

Můžete mi, prosím, nějak doložit tvrzení, že ke stabilizaci množství CO2 v atmosféře by stačilo snížit emise na 25 % těch současných?

Pravoslav Motyčka
23. březen 2023, 19:14

Nebudu se odkazovat na žádné vědecké články, ale na vlastní úvahu : když vezmete že v atmosféře je asi 3000GT CO2 a lidstvo vypouští 32,2GT , pak se množství CO2 za rok zvýší o 1,07% . Pokud je tedy koncentrace Co2 asi 415ppm pak by každý rok měla růst také o 1,07% tedy 4,4ppm ročně a když se podíváme na stanici Mauna Loa , třeba na stránkách climate4you , pak zjistíte že průměrný růst koncentrace CO2 je jen asi 2,5ppm takže 43% CO2 vypuštěné lidmi v atmosféře nezůstane. Tímto jednoduchým výpočtem na úrovni žáka 7 třídy ŽŠ lze dokázat ,že pro stabilizaci CO2 v atmosféře se musí emise snížit poměrně radikálně , ale rozhodně nepotřebujete čistou nulu.

Pavel K
23. březen 2023, 22:37

Díky. Něco málo jsem o této problematice studoval. Váš výpočet je správný, ale měl ve Vás vyvolat otázku, kam CO2 mizí. Přibližně půlka do biosféry a zbytek do oceánu. Množství se ale každým rokem mění (vliv mělo třeba El Nino). Zachycování v oceánu způsobuje velký problém s jeho zakyselením, což třeba rapidně hubí korály. Každopádně nevíme, jaké to bude mít důsledky na život v něm. Dřív jsem četl, že teplejší voda uvolňuje více CO2 než ta chladná. Tím chci říci, že co platí dnes, může být irelevantní za pár let, když se změní klimatické podmínky. Na absorpci oceány má vliv i proudy, čím jsou větší, tím víc se voda mísí a může pohltit CO2. Biosféra může časem pohlcovat daleko méně CO2 kvůli zmenšení růstu rostlin zapříčiněné vyššími teplotami, větším suchem či CO2 depresí. Oteplování též uvolňuje více CO2 z půdy a permafrostu. Takže pro přirozené pohlcování je problém vyšší teplota.

Každopádně se shodneme na tom, že emise se musí zredukovat drasticky. Nezapomeňte ještě na to, že je třeba se zbavit toho nadbytečného CO2 oproti předindustriální době.

news . climate . columbia . edu / 2017 / 11 / 13 / where-is-all-that-carbon-dioxide-is-going

theguardian . com / environment / 2012 / jan / 16 / greenhouse-gases-remain-air

climate . nasa . gov / news / 2915 / the-atmosphere-getting-a-handle-on-carbon-dioxide

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se