Znečištění s povolením: Jak Tykač a Křetínský těží z výjimek a dotací za cenu našeho zdraví
Říká se, že zdraví se nedá vyčíslit penězi. Jenže v této zemi jsou minimálně dva lidé, kteří to umějí. Uhelné lomy a elektrárny ovládané Pavlem Tykačem a Danielem Křetínským každoročně znečišťují ovzduší a přispívají k předčasným úmrtím. Děje se tak i díky státem udělovaným výjimkám.
Na první pohled se může zdát, že udělování výjimek na vypouštění emisí a znečišťujících látek velkým energetickým podnikům je pro český stát a jeho občany přínosné. „Slevy“ ze zákonem daných limitů se dlouhodobě udělují s argumentem, že se tím podporuje energetická stabilita Česka a česká ekonomika. Při podrobnějším pohledu na kontext a dopady udělování emisních výjimek největším českým znečišťovatelům však vyvstává otázka, zda stát a občané na takové politice ve skutečnosti spíše netratí. Zvláště když elektřina z těchto elektráren není dle analýz nepostradatelná.
Zvláště elektrárna Počerady, spadající pod energetický holding Sev.en vlastněný českým miliardářem Pavlem Tykačem, totiž patří dlouhodobě k největším znečišťovatelům ovzduší toxickou rtutí, prachem nebo skleníkovými plyny. Elektrárna Chvaletice (rovněž Sev.en) jí v tomto ohledu zdatně sekunduje – také ona se za rok 2023 ve všech vyjmenovaných kategoriích umístila v první pětce.
Jen v roce 2023 tyto dvě elektrárny díky státem uděleným výjimkám vypustily o 57 % více rtuti, než by měly. To je obrovské množství látky, která je toxická, může způsobovat neurologické nebo vývojové problémy, a dokáže dokonce skrze placentu matky narušit zdravý vývoj lidského plodu.
Kromě emisních výjimek, které energetickým firmám významně snižují provozní náklady, tyto společnosti často těží také z evropských peněz přerozdělovaných v rámci rozpočtů jednotlivých zemí. V Česku se to děje například skrze Modernizační fond.
Občané nevydělávají, naopak
Energetické holdingy přitom v posledních letech utržily rekordní zisky, spojené hlavně s energetickou krizí způsobenou válkou na Ukrajině. Na evropské peníze z Modernizačního fondu si mohou energetické firmy sáhnout třeba i díky strategii přechodu ze spalování uhlí na spalování odpadů, respektive jejich takzvané „energetické využívání“.
To se týká například elektrárny v Komořanech spadající pod Energetický a průmyslový holding, ovládaný dalším českým miliardářem Danielem Křetínským. Dotace z programu HEAT Modernizačního fondu tak pokryje přibližně 50 procent předpokládaných investičních výdajů spalovny odpadů navázané na nejbohatšího Čecha. Spalovny či takzvaná „zařízení na energetické využívání odpadů“, přitom prokazatelně mají významné dopady na lidské zdraví a stav přírody, které souvisejí zvláště s vypouštěním znečišťujících látek. Mimo jiné tak podobně jako uhelné elektrárny nepřímo přinášejí i vyšší náklady na zdravotní péči.
Neefektivita takto vynaložených peněz či absurdita udělovaných výjimek, které mají vliv na zdravotní rizika a devastaci české přírody, jasně ukazují, že velcí energetičtí znečišťovatelé přinášejí státu a jeho občanům z dlouhodobého hlediska více škody než užitku. Stát a jeho občané na této politice nevydělávají. Naopak přicházejí o finance, které by bylo možné využít lépe, o své zdraví i čistou a bezpečnou přírodu.
Je čas tuto strategii přehodnotit a místo výjimek začít v případě těch největších znečišťovatelů prosazovat přísnější pravidla a podporu skutečné transformace. Uhlobaroni už cenu našeho zdraví znají. Je zásadní, aby ji vstříc volbám znali i politici – ti koaliční i ti opoziční.
Převzato z internetového portálu EkoNews.cz, webu o byznyse a udržitelnosti.
Mohlo by vás zajímat:
"Spalovny či takzvaná „zařízení na energetické využívání odpadů“, přitom prokazatelně mají významné dopady na lidské zdraví a stav přírody, které souvisejí zvláště s vypouštěním znečišťujících látek." a co jiného s tím odpadem chtějí autoři článku dělat ?!
Mě by zajímaly ty "prokazatelně významné dopady na lidské zdraví a stav přírody", jak byly prokázány, u kterých spaloven a jak jsou ty dopady skutečně významné. Protože takové nekonkrétní kecy ze strany Zelených Khmérů znám - doklady pro ně ovšem ne.
Organická hmota by měla prioritně projít tepelným rozkladem (pyrolýzou) a následně získané produkty využít v chemickém průmyslu - uzavřený cyklus a až ten zbytek na energetické využití. Že se ta nyní neděje je věcí zájmových lobbistických skupin.
Pyrolýza v době vysokých cen za energie je nerealizovatelná. Leda provoz pouze v létě při záporných cenách. Pak ale návratnost investice bude 100 let.
Ono to jak tvrdíte nebude tak jednoznačný. Záleží na důmyslně sestavené technologii s využitím důmyslným způsobem energie ve výměnících a zároveň na ceně vstupních surovin.. Doposud se za skládkování platí. Tato technologie není úplně nová poloprovozně již odzkoušená. Z důvodu již vybudovaných kapacit na zpracování dostupnější ropy tomu není dáván větší důraz. Nic však netrvá věčně. Energie z toho získaná by se měla posuzovat jako vedlejší produkt a ne jako hlavní.
Hlavní je používat rozum. Trend, kdy se zlepšuje kvalita vzduchu je rychlý a není potřeba ho urychlovat a vyřazovat funkční elektrárny jen proto, že chci aby kapitalista umřel hlady. On neumře, jen se to projeví ve vyšších cenách pro ostatní.
Vyřazovat funkční zdroje je nejen ekonomická hloupost, ale je to i proti ekologii, protože přijdou nazmar prostředky, které byly do daného zdroje investovány.
@Richard Vacek 10. prosinec 2024, 12:30
Právě proto, že se direktivně nařizovalo znečišťovatelům omezení produkce škodlivin, je vzduch čistší.
Pokud by se to nechalo jen na volném trhu a ekonomické "výhodnosti", jak vám velí váš rozum, tak tu komíny čoudí jak o život.
Naštěstí ne každý chce obětovat své a zdraví svých dětí penězům.
O regulacích rozhodují zvolení zástupci - ti vyjadřují vůli voličů. Snaha nějakých neziskovek o ovlivňování politiků by měla být jako nemravná odmítnuta.
Samozřejmě, že snaha neziskovek a dalších skupin někoho ovlivnit je zcela mravná a potřebná. Už jenom proto, že je potřeba dát najevo ten názor. Říká se tomu občanská společnost.
Kdyby takového chování v minulosti nebylo, tak dosud není ani taková samozřejmost jako osmihodinová pracovní doba a ženské volební právo.
Já myslel, že tohle je seriózní energetický server. Proč, proboha, přebíráte takové bláboly? A pokud už takové bláboly přebíráte, dostane šanci na vyjádření i druhá strana?
Protoze mezi partnery tohoto webu neni epet nebo seven? :)
Publikace tohoto článku v jiné rubrice, než jsou názory, je velmi neseriózní. U tohoto článku je citován jako autor Ekonews.cz. To je však velmi klamavé. V původním článku Ekonews.cz je jako autorka uvedená Sarah Ožanová, což je členka ekologistické organizace Arnika. Tento spolek je známý, že často publikuje velmi subjektivní a nepříliš seriózní informace.
Pokud by byl článek uveřejněn se jménem autorky a v rubrice Názory, tak by se dalo říci, že jde sice o bláboly, ale jde o názory autorky a redakce je nesdílí. Takto je to tak, že redakce deklaruje, že jde o článek, se kterým se ztotožňuje.
Článek uvádí skutečnosti, které jsou všeobecně známé a ověřené. To, že Počerady, Tušimice, Chvaletice škodí životnímu prostředí je znáná skutečnost několikrát na tomto webu O energetice byla citovaná. Že na tom vydělávájí jedině fosilní baroni, je také pravda.
Ještě jednu osobní otázku na pana Vagnera. Vy jste příznivcem jaderné energetiky. Vyvstává tedy otázka. Jakým způsobem jste propojený na fosiní energetiku? Je to vlastně konkurent, takže zcela nechápu tu tvrdou obhajobu zněčišťovatelů, leda že by se podobné ekologické organizace zaměřovaly jak na JE tak i na UE. Takže nepřítel vaseho nepřítele je vaším přítelem? Není to trochu luxus?
To je neco podobného když se o energetice a klimatu vyjadřuje dezinformační web https://faktaoklimatu.cz/. No, ale bohužel jsou ted tito zelení pošukové v kurzu. Doufám, že zdravý rozum převládne.
Článek je naprosto v pořádku a v souladu s publikačním plánem neziskovky. Sama se ta dotace nezíská a činnost se musí vykázat, ať je pravda jakákoli.
Množství ZEVO v sousedních zemích jasně ukazuje, jak jsou Němci, Švýcaři nebo Francouzi hloupí. Vůbec nedbají zásadních vlivů emisí ze ZEVO na člověka a staví si je uprostřed měst. Štěstí, že my Češi jsme hlavy a víme vše nejlépe.
Že Počerady jsou stará, neefektivní elektrárna za zenitem je pravda. Že ekvivalent výroby Počerad vyvážíme je taky pravda. Že mají Počerady výjimku na emise rtuti o jejíž zákonnosti lze pochybovat je taky pravda. Že Tykač i Křetínský mají díky tomuto businessu astronomické zisky je taky pravda. Co z toho mají všichni ostatní spoluobčané (kromě rtuti ve vzduchu)? Nic
Ale je taky fakt, že nemá cenu nyní uvažovat o instalaci drahého a problematického (z hlediska účinnosti) zařízení na odstraňování rtuti, když je výhled, že ta elektrárna skončí provoz ještě dříve, než by mohlo být to zařízení uvedeno do provozu.
To, že ekvivalent roční výroby vyvážíme ještě neznamená, že ta elektřina někdy (v době nedostatku) není potřeba.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se