AIB má nový systém pro mezinárodní výměnu záruk původu elektřiny

DomůLegislativa ČRAIB má nový systém pro mezinárodní výměnu záruk původu elektřiny

Počátkem března zprovoznila společnost Unicorn Systems nový systém EECS pro organizaci Association of Issuing Bodies (AIB), která zastupuje jednotlivé národní vydavatele záruk původu elektřiny. 

Společnost zprovoznila standardizovaný systém s názvem EECS ‐ European Energy Certificate System, který umožňuje a usnadňuje přeshraniční výměnu záruk původu. Unicorn Systems EECS kompletně redesignovala a nově vybudovala, aby byla zajištěna i budoucí funkčnost systému.

„Náš tým ve spolupráci s týmem AIB vynaložil obrovské úsilí na to, aby aplikaci zprovoznil ve velice krátkém čase. S úspěšným spuštěním systému jsem opravdu spokojen. Spuštění tohoto systému je důkazem, že naše softwarové řešení přispívá k efektivnímu a transparentnímu Evropskému energetickému trhu.“
Jan Konrád, International Services Director společnosti Unicorn Systems

Důvodem pro zprovoznění nového systému je velký nárůst objemu vyměňovaných informací, který způsobil, že současný systém již není dostačující.

Objem obchodování se zárukami původu elektřiny zdroj: ecohz.com

Záruky původu v České republice

V České republice je národním vydavatelem záruk původu elektřiny, které jsou vydávány podle zákona č. 165/2012 Sb. o podporovaných zdrojích energie, společnost OTE a.s.

Český operátor trhu byl ale od 7. 1. 2016 odpojen od přístupu k systému organizace AIB z toho důvodu, že nedošlo k dostatečné harmonizaci evropské a české legislativy. Podle tiskové zprávy OTE a.s. má společnost „eminentní zájem o návrat do schématu EECS“ a nadále zůstává členem AIB.

O organizaci AIB

Organizace AIB sdružuje národní vydavatele záruk původu vyrobené elektřiny a zároveň je významnou organizací při prosazování mezinárodních a evropských programů energetické certifikace.

AIB je provozovatelem a uživatelem standardizovaného systému EECS (European Energy Certificate System), který zajišťuje fungování mezinárodních certifikačních programů. Systém usnadňuje a zprostředkuje mezinárodní výměnu certifikátů.