Domů
Legislativa ČR
ČR má zpoždění s legislativou pro akumulaci energie, asociace volá po zrychlení
Bateriové úložiště Pillswood
Zdroj: Harmony Energy

ČR má zpoždění s legislativou pro akumulaci energie, asociace volá po zrychlení

Legislativa ČR
2 komentáře
9. říjen 2023, 12:56
ČTK

Česko dál nabírá zpoždění s přijetím tuzemské legislativy pro akumulaci energie a agregaci flexibility, nyní už činí tři roky. Upozornila na to Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT.cz, podle níž stát zaostává za dalšími okolními státy a hrozí mu za to i sankce. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v současnosti připravuje novelu energetického zákona, která by měla zahrnovat i akumulaci energie. Asociace volá po jejím rychlejším přijetí.

„Na právní vakuum upozorňujeme dlouhodobě a věříme, že konečně dojde k implementaci akumulace, agregace a flexibility do novely LEX OZE III. Bez zákonné úpravy se nejenom nebudou masivně rozvíjet obnovitelné zdroje, ale nebudou pořádně fungovat ani komunity. Protože obec či jiné společenství v tuto chvíli nemůže postavit například obecní baterii či později elektrolyzér na výrobu vodíku,“ uvedl výkonný ředitel asociace Jan Fousek. Podle něj má akumulace potenciál ulehčit tuzemské přenosové i distribuční soustavě a ještě více posílit rozvoj obnovitelných zdrojů.

Připomněl, že ministerstvo už spustilo zkrácený legislativní proces pro tento zákon, problém však vidí v jeho předpokládané účinnosti, která by měla být nastavena na tok 2025. „Desítky, možná stovky investorů mají připraveny projekty na výrobu zelené elektřiny s ukládáním energie a uvítaly by dřívější účinnost, například už v červenci 2024. Není žádný důvod čekat. Jen tak budeme připraveni na další rozmach obnovitelných zdrojů, který již zhruba dva roky probíhá,“ podotkl Fousek.

Ilustrační foto

Česku ukládá povinnost přijetí legislativy pro akumulaci energie unijní směrnice. Podle asociace ovšem má stát s její přípravou už tříleté zpoždění, za což mu hrozí i miliardové pokuty od Evropské komise nebo pozastavení čerpání některých dotací.

Některé okolní země jsou podle oborových zástupců dál. Zmiňují například Polsko, které pravidla pro akumulaci a agregaci schválilo už před třemi lety, dál je podle asociace i Slovensko, a především Německo.

Česko v posledních měsících prožívá fotovoltaický boom. V prvním pololetí letošního roku energetici zprovoznili 45.197 fotovoltaických elektráren. Počet instalovaných zařízení je téměř o čtvrtinu vyšší než za celý loňský rok.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Petr Hariprasad Hajič
12. říjen 2023, 05:11

Všude se staví bateriová úložiště jako o závod a u nás nemáme ani legislativu. Asi před 3 roky ČEZ vybudoval jedno malé "pokusné" bateriové 4 MWh úložiště, které chce zkoumat do roku 2025. Jsme směšní.

Omega
9. říjen 2023, 14:53

Neví někdo detaily k tomu LEX OZE III

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se