Domů
Legislativa ČR
Ministerstvo vypsalo první aukce na podporu OZE, celkem má do konce roku 2025 vyrůst 42 MW
Větrná elektrárna Janov, zdroj: ČEZ
Zdroj: ČEZ

Ministerstvo vypsalo první aukce na podporu OZE, celkem má do konce roku 2025 vyrůst 42 MW

Ministerstvo průmyslu a obchodu na počátku tohoto týdne zveřejnilo výzvy k podání nabídek na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Celkem se bude soutěžit o podporu na výstavbu 30 MW nových větrných elektráren, 7 MW nových a modernizovaných malých vodních elektráren a modernizaci 5 MWe elektráren využívajících bioplyn. Nabídky se podávají do 7. prosince 2022. 

Po řadě let, kdy je podpora pro obnovitelné zdroje energie v Evropské unii přidělována formou aukcí, došlo i na Českou republiku a byly vyhlášeny tři samostatné aukce na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Celkem se bude soutěžit o 42 MW, které mají být uvedeny do provozu (resp. modernizovány) do konce roku 2025.

Aukce jsou podle zákona o podporovaných zdrojích obecně určeny pro výrobny o větším instalovaném výkonu - u větrných elektráren nad 6 MW nebo 6 větrných elektráren, u ostatních zdrojů je limitem instalovaný výkon 1 MW.

Soutěž o nejnižší tzv. referenční aukční cenu

O vítězích aukce, a tedy o tom, komu bude přidělena podpora, rozhodne výše požadované podpory (zákon mluví o tzv. referenční aukční ceně, viz i podrobněji níže). Referenční aukční cenu musí každý z účastníků aukce uvést v rámci nabídky.

§ 10c odst. 5 zákona o podporovaných zdrojích energie: "Nabídky, které splnily požadavky, ministerstvo vzestupně seřadí podle nabízené výše referenční aukční ceny ... Podle celkové hodnoty soutěženého instalovaného výkonu stanoveného ve vyhlášení aukce ministerstvo určí, které nabídky v aukci uspěly." .

Pokud některý z účastníků aukce vyhraje, nevyplácí mu operátor trhu přímo referenční aukční cenu, ale tzv. aukční bonus, který je rozdílem mezi referenční aukční cenou a cenou na denním trhu s elektřinou. Podpora pro obnovitelné zdroje v aukci je tedy garantována formou tzv. rozdílového kontraktu (anglicky "contract for difference").

Výrobce má vždy garantováno, že za vyrobenou elektřinu dostává cenu, kterou požadoval v aukci, jelikož získá cenu za prodej elektřiny na denním trhu a navíc aukční bonus, který dorovnává rozdíl do referenční aukční ceny.

Rozdílový kontrakt ovšem funguje i obráceně, tj. pokud je cena na denním trhu vyšší, než je referenční aukční cena, je povinností výrobce vrátit rozdíl mezi cenou na denním trhu a požadovanou výší podpory v aukci (referenční aukční cenou) operátorovi trhu.

§ 11 odst. 8 zákona o podporovaných zdrojích energie: "V případě ... aukčního bonusu, kdy je dosaženo vyšší hodinové ceny, než je referenční aukční cena, nárok na podporu v dané hodině nevzniká a výrobce je povinen uhradit rozdíl mezi hodinovou cenou a ... referenční aukční cenou operátorovi trhu."

Letos se jedná o poslední aukce, fotovoltaika chybí

V letošním roce se jedná o jediné aukce, které jsou naplánované. Vláda každoročně vypisuje množství podporovaného výkonu na tři roky dopředu prostřednictvím nařízení vlády, nyní jde o nařízení vlády č. 189/2022 Sb.

V příštím roce by se mělo navíc soutěžit o vyšší instalovaný výkon větrných elektráren (celkem 60 MW), modernizací výroben elektřiny z druhotných zdrojů (13,8 MW) i podporu na výrobu elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla (500 MW nového výkonu a 30 MW modernizace).

Nařízení vlády nepočítá s tím, že by prostřednictvím aukcí (ani zelených bonusů) byla vypisována podpora pro solární elektrárny, což bylo předmětem časté kritiky.

Ostatně aukce samotné byly často kritizované a nyní se ukáže, zda oprávněně. Kritika se ozývala hlavně v legislativním procesu, kdy tehdejší předsedkyně legislativní vlády například uvedla, že "stále přetrvávají pochybnosti o tom, zda je navržená právní úprava dostačující".

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Emil
20. září 2022, 12:31

Maximální výše referenční aukční ceny: 2 376 Kč/MWh ~ 94 €/MWh.

Emil
20. září 2022, 12:32

... pro větrné eletkrárny.

energetik
20. září 2022, 13:19

Zde své nabídky nepište, to musíte poslat na MPO.

richie
20. září 2022, 13:30

~ 94 €/MWh ? .. ved to je podla miestnych "odbornikov" na OZE (ktore su uz konkurencie schopne aj bez dotacie) zlata bana .. dodavatela superlacnej OZE im musia "utrhat ruky" ... leda ze ..

v nemecku uz maju viac ako rok problem obsadit aukcie s ~20rocnou dotaciou na VTE ~50~80EUR/MWh, resp. 80~90EUR/MWh pri FVE .. aj ked pri onshore VTE by sa do tej ceny mali zmestit s rezervou .. ale kedze tu nepredpokladam extra zaujem rezervovat si nejaku zaujimavu lokalitu s pripojenim do sustavy, tak ocakavam superlacne vysutazene ceny tesne pod hornym limitom..

Jimi
20. září 2022, 14:32

Se o nulu spletli, ne? 420MW letos a 600MW příští rok by byl zajímavý začátek transformace :)

Ivan Švančara
20. září 2022, 15:35

cfd kontrakty boli zaujimave vtedy, ked bol trh s energiami uspesne deformovany insitnymi ekonomami. Dnes, ked trh sklzol naspat, kde mal, je cfd obrovske riziko. 94€ ako maximum je smiesna drobinka voci buducej realite, kedy aj inflacia urobi svoje.

Jiří Syn
21. září 2022, 03:52

No, směšné drobné, ale přece je tu (tady myslím spíš Evropu než jen nás) spousta už uzavřených 20let (tedy, zbývajících třeba 15) kontraktů za ještě nižší částky... ti tedy sice budou dostávat neplánovaně vysoké platby za dodávku EE, ale dost z toho budou vracet ne? Tedy pokud cfd není jen naše (a britská) specialita...?

Libor Blažek
21. září 2022, 07:01

Cena vysoutěžená aukcí je snad minimální, kterou musí výrobce dostat, ne? V západní Evropě bylo mnoho aukcí pod 100 EUR/MWh a konečný zákazník platí cenu burzovní. Komu by pak šel do kapsy rozdíl třeba cca 150 EUR/MWh (250burza - 100cena aukční = 150)??? Umí to někdo vysvětlit?

Emil
21. září 2022, 07:17

Je několik různých způsobů podpory. Rozdílový kontrakt, který se bude soutěžit v ČR, používají třeba v Británii, naopak v Německu ve většině aukcí používají tzv. jednostrannou plovoucí tržní prémii, kdy je vysoutěžená cena minimální, jakou může výrobce dostat (s drobnými výjimkami).

V Německu má tedy stát jistotu, že bude výrobcům jen doplácet, u rozdílového kontraktu mohou teoreticky doplácet i výrobci, v praxi to ale není příliš pravděpodobné, protože kdyby tomu tak dlouhodobě bylo, neměli by důvod se do těch aukcí hlásit. V Německu o změnu na rozdílový kontrakt před časem vláda také uvažovala, ale svazy se proti tomu ostře postavily.

Libor Blažek
21. září 2022, 07:05

OTE, a.s. podle mého názoru nemá zisk v řádu desítek miliard ročně na obchodu s elektřinou. Takže mu nic nezůstává. Nebo se pletu?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se