Domů
Legislativa ČR
Nejvyšší správní soud zpětně zrušil výběr daní z emisních povolenek. Stát může vracet miliardy

Nejvyšší správní soud zpětně zrušil výběr daní z emisních povolenek. Stát může vracet miliardy

Českému gigantovi ČEZ a dalším energetickým společnostem, které v letech 2011 až 2012 zaplatily 32% darovací daň na do té doby zdarma přidělované emisní povolenky, svitla naděje na navrácení těchto finančních prostředků.

Nejvyšší správní soud (NSS) totiž zrušil rozhodnutí Finančního ředitelství v Praze, kterým byla společnosti ŠKO-ENERGO vyměřena darovací daň z bezúplatného nabytí povolenek na emise skleníkových plynů. Celé znění tiskové zprávy NSS z 9. července 2015 zde.

Podle serveru ihned.cz se český stát může pomalu připravovat na navrácení 7,5 mld Kč. Samotný ČEZ požaduje 5,3 miliardy korun. „ČEZ rozuměl důvodům, proč stát tuto daň zavedl, ale podle právních norem musí hájit zájmy firmy tak, aby nepoškodil své akcionáře,“ řekla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

Zmíněným důvodem pro zavedení daně mělo být zmírnění dopadu prudce rostoucí podpory obnovitelných zdrojů v daném období, ve kterém v České republice proběhl takzvaný solární boom. Mimořádnou 32% daň tehdy zavedla na dva roky Nečasova vláda.

První se proti darovací dani ohradila Ško-Energo

Ško-Energo, dodavatel energií pro mladoboleslavskou Škodu Auto, se proti darovací dani ohradila jako první a uspěla hned u první instance, kdy jí navrácení daně přiznal již v roce 2013 Krajský soud v Praze. Stát se následně odvolal k Nejvyššímu správnímu soudu, který požádal o posouzení Soudní dvůr Evropské unie. Ten letos v únoru rozhodl, že je zpoplatnění povolenek v rozporu s právem EU.

NSS tak poslal případ Ško-Energo k Odvolacímu finančnímu ředitelství. „Odvolací finanční ředitelství bude respektovat rozsudek Nejvyššího správního soudu, přepočítá sazbu, vyžádá si podklady od ministerstva životního prostředí a vydá ve věci nové rozhodnutí. Pokud bude subjekt s rozhodnutím nespokojen, má možnost standardně uplatnit opravné prostředky, stejně jako minule,“ řekla Petra Petlachová z Generálního finančního ředitelství.

Potřebujete být v obraze ohledně legislativy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti legislativy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Návrh vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 344/2012 Sb., o stavu nouze v plynárenství a o způsobu zajištění bezpečnostního standardu dodávky plynu, ve znění vyhlášky č. 215/2015 Sb. a vyhlášky č. 224/2022 Sb.
22. září 2022, 13:16
Návrh vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 408/2015 Sb., o Pravidlech trhu s elektřinou, ve znění pozdějších předpisů
22. září 2022, 11:18
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se