Evropská unie opustí Energetickou chartu, státy budou rozhodovat o modernizaci Smlouvy
Evropská komise i Evropský parlament přijali rozhodnutí o odstoupení EU a Euratomu od Smlouvy o energetické chartě. Členské státy budou mít možnost hlasovat o modernizaci Smlouvy. Ta je dle dlouhodobé kritiky zastaralá a její pravidla brání dosažení klimatických cílů a investicím do moderní energetiky v Evropě.
Ve čtvrtek 30. května přijala Rada rozhodnutí, že Evropská unie a Euratom opustí Smlouvu o energetické chartě. Došlo k tomu poté, co Komise dlouhodobě navrhovala koordinované vystoupení Unie a jejích členských států. Domnívá se totiž, že Smlouva již není slučitelná s klimatickými cíli EU podle Evropské zelené dohody a Pařížské dohody, a to především kvůli obavám z pokračujících investic do fosilních paliv.
Po více než ročních jednáních, tak formálním přijetím Rada s konečnou platností schválila odstoupení EU a Euratomu od Smlouvy o energetické chartě poté, co s tím Evropský parlament v dubnu tohoto roku vyjádřil souhlas na svém posledním plenárním zasedání.
Společný panel europoslanců z výborů pro průmysl, výzkum, energetiku a mezinárodní obchod obhajoval souhlas Evropského parlamentu s odstoupením zdánlivě jednotně. Doporučení bylo přijato 58 hlasy pro, 8 proti, 2 se zdrželi hlasování.
Členské státy, které si přejí zůstat smluvními stranami i po vystoupení EU a Euratomu, budou moci hlasovat na nadcházející Konferenci energetické charty, plánované do konce roku 2024, a schválit či nebránit přijetí modernizované dohody.
Kritika Charty zaznívá dlouhodobě, a to i v České republice
Smlouva o energetické chartě je mnohostranná dohoda, která vstoupila v platnost v roce 1998 a obsahuje ustanovení o ochraně investic a obchodu v odvětví energetiky. Smlouva o energetické chartě dlouhodobě čelila kritice zejména z řad levicových stran.
Dohoda totiž umožňuje energetickým firmám žalovat vlády kvůli politickým opatřením, která poškozují jejich investice. Tuto možnost v posledních letech některé podniky využily k podání žalob proti opatřením zastavujícím či omezujícím projekty v oblasti fosilních paliv.
„Smlouva o energetické chartě umožňuje nadnárodním společnostem z fosilních paliv žalovat státy a Evropskou unii, pokud klimatické politiky ovlivní jejich zisky. Uprostřed klimatické krize je to rozpor, kromě toho, že je to pro daňové poplatníky velmi nákladné. S občanskou společností bylo vybudováno významné hnutí za ukončení této smlouvy. Jsem rád, že tato mobilizace dnes přináší ovoce. Nyní je nutné urychlit veřejné investice do obnovitelných zdrojů,“ řekl při hlasování v Evropském parlamentu zpravodaj výboru pro průmysl, výzkum a energetiku Mar Botenga (Levice, BE).
Kritika charty zaznívá z více stran i na české půdě. „Energetická charta vznikla na začátku 90. let s účelem ochránit investice energetických společností do střední a východní Evropy. Dnes má celý svět snahu dekarbonizovat a tomu tato charta skutečně brání,“ uvedl v prosinci 2022 prezident Evropské federace obnovitelných zdrojů Martin Bursík v debatě pro Český rozhlas.
Mohlo by vás zajímat:
Vzhuru do socialismu
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se