Domů
Legislativa EU
Parlamentní výbor dospěl k první shodě na revizi systému EU ETS
European Parliament - Evropsky parlament - EU - Zdroj: Flickr, Guilhem Vellut
Zdroj: Guilhem Vellut / Creative Commons / CC BY 2.0

Parlamentní výbor dospěl k první shodě na revizi systému EU ETS

Zákonodárci zastupující velkou většinu Výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí podpořili většinu navrhovaných změn, uvedl ve středu hlavní vyjednavač zákonodárného sboru Peter Liese. Změny by omezily plán Evropské komise na zavedení ceny uhlíku pro paliva používaná v budovách a dopravě, který navrhla v rámci balíčku Fit455.

Zákonodárci Evropské unie dosáhli v rámci Výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) první dohody o reformách trhu EU s uhlíkem. Dle dohody by se systém měl od roku 2025 vztahovat na komerční subjekty a na soukromé spotřebitele by se měl rozšířit až v roce 2029, pokud budou splněny určité podmínky.

„Ceny v novém systému by byly omezeny na 50 eur za tunu,“ uvedl Liese. Dodal, že dohoda o vynechání domácností z nového trhu je kompromisem, ale že ji považuje za výhru vzhledem k odporu některých zemí a zákonodárců.

„Systém ETS 2 pro teplo a dopravu není mrtvý, je živý! S cenným přispěním nevládních organizací kompromisní dohodu podporují i další skupiny - dokonce rozšiřuje oblast působnosti, ale domácnosti budou zahrnuty až od roku 2029, a to pouze při splnění určitých podmínek," napsal na Twitteru.

Tweet Petera Lieseho

Podle předsedy Výboru pro životní prostředí Pascala Canfina, který na Twitteru napsal, že dohodu plně podporuje, jde o dobrý kompromis.

„Včera jsme našli dohodu mezi EPP a Zelenými, že se nový trh s uhlíkem nerozšíří na domácnosti. Pro Obnovme Evropu to byla od počátku červená linie," uvedl Canfin.

Podle německého zeleného zákonodárce Michaela Blosse jsou upravené návrhy úspěchem pro klima, průmysl i evropské občany.

„Zajišťujeme, aby Evropská unie dodržela svůj slib daný Pařížskou dohodou, podporovala průmysl v transformaci a činila vše sociálně spravedlivým způsobem. Obchodování s emisemi se tak stává nejsilnější evropskou pákou na ochranu klimatu a je výhodné pro všechny strany. Nebyl to snadný úkol, ale podařilo se nám to a já jsem za to rád," uvedl Bloss pro EURACTIV.

Prodloužení využívání bezplatných povolenek

Výbor pro životní prostředí bude o navrhovaných změnách hlasovat příští týden a poté v červnu nebo červenci proběhne hlasování celého parlamentu. Pokud bude dohoda schválena, bude tvořit pozici Evropského parlamentu pro závěrečná jednání se zeměmi EU.

Změny se chystají také v současném systému EU ETS. Ceny v rámci tohoto systému se v současnosti pohybují kolem 85 eur za tunu.

Zákonodárci se dohodli, že usnadní reakci na cenové výkyvy na trhu s uhlíkem a odmění průmyslové podniky s nejlepšími výsledky v oblasti životního prostředí tím, že jim poskytnou další bezplatné povolenky odebrané firmám, které neplánují dekarbonizaci. Inovativní podniky díky tomu budou podpořeny dalšími 50 miliony povolenek z Inovačního fondu EU.

„Bezplatných povolenek pro špatné bude méně. A tyto bezplatné povolenky dostanou ti dobří," řekl Liese na tiskovém brífinku a vysvětlil, že společnosti, které splní unijní kritéria, budou mít bezplatné povolenky déle a budou osvobozeny od tzv. korekčního faktoru, který jim snižuje množství bezplatně přidělených povolenek.

Neshody

Zákonodárci se však nedokázali shodnout na všech prvcích. Některé parlamentní skupiny se dohodly, že budou prosazovat ještě přísnější pravidla – včetně ukončení bezplatných povolenek na emise CO2 pro průmysl do konce desetiletí.

Bloss, který je hlavním vyjednavačem Zelených v otázce reformy trhu s uhlíkem, uvedl, že přísnější návrhy by do roku 2030 snížily emise v systému EU ETS o 67 %, zatímco návrh Komise počítá se snížením o 61 %.

„Zároveň dáváme k dispozici miliardy z nově vytvořeného klimatického investičního fondu pro obnovitelné zdroje a transformaci průmyslu a prostřednictvím klimatického sociálního fondu dáváme evropským občanům podíl na Zelené dohodě," řekl pro Bloss.

Skupiny, které podporují přísnější pravidla, však mohou mít problém získat většinovou podporu v celém parlamentu, což znamená, že o konečném postoji zákonodárců se bude jednat několik měsíců.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Peter Zachara
14. květen 2022, 14:13

odobereme jednym a dame druhym, volny trh ako z ucebnice pre paprce byrokrata

JVr
16. květen 2022, 09:05

V celé Evropě převažuje levicová popř. středo-levicová vláda (pravicových je nyní minimum). Výsledkem je i to, že parlament EU je levicový popř. středo-levicový.

Levice vždy byla toho názoru, že je třeba bohatým brát a chudým dávat, takže se přerozděluje ve velkém, protože vláda/úředníci ví nejlépe, kdo peníze nepotřebuje a kdo je potřebuje.

Takže o volném trhu si můžeme nechat zdát, ostatně celý ETS je jen takový podfuk z pohledu volného trhu (spíše je to takové korýtko pro spekulanty), takže nás nemůže překvapit, že ETS2 na tom nebude lépe.

Za mě, nejlepší by bylo zkrátka dát (s naplánovaným růstem) plošnou spotřební daň na všechna fosilní paliva (bez ohledu na druh) s ohledem na množství prodaného uhlíku.

Bylo by to předvídatelné, bylo by úředně snazší na zpracování, a fungovalo by to jak má, ale co naděláme.

Chudé vrstvy by dostaly rozumné kotlíkové dotace na výměny topných zdrojů za takové, které uhlík primárně nevyužívají, a více by nebylo třeba.

Jenyk
15. květen 2022, 07:52

Táhněte s tou uhlíkovou fantasmagorií konečně k čertu!

Milan Bačík
15. květen 2022, 15:55

V článku chybí naprosto nejdúlěžitější informace a to jaké pozice zastávají konkrétní čeští europoslanci. Bez toho není možné je v přístích volbách nakopat do pr....

Rejpal
16. květen 2022, 00:15

No pozice našich pravdoláskařů je snad jasná ne - vždycky souhlasí se zelenou ideologií a t o včetně ODS poslanci ANO jsou v podstatě principiálně stejní jako pravdoláskaři jiná je jen rétoria, byl to přece Babiš kdo zastavil výstavbu JE v ČR. Protože dát gananci 80 EUR /MWh po roce 2030 se mu zdálo hodně dnes lidé platí přes 200........ díky našim politikům. V EU dnes už prakticky neexistuje opozice. U nás je jediná skutečná opozice SPD. Jinak jsou to principiálně všechno stejné strany máme novou národní frontu....

nikdo
16. květen 2022, 23:54

cituji: „Bezplatných povolenek pro špatné bude méně. A tyto bezplatné povolenky dostanou ti dobří,"

A kdo bude rozhodovat kdo je špatný a kdo dobrý tohle zavání korupcí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se