Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

DomůEnergetický týdeníkTop 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Po Francii Irsko: Další komplikace pro dovoz plynu z USA do Evropy

Švédský LNG terminál v oblasti Nynashamn se po své otevření v roce 2011 stal prvním zařízením v oblasti Baltského moře. Autor: Jan Arrhénborg / AGA

Američtí těžaři v posledních letech intenzivně hledají odbytiště pro svůj plyn, jehož těžba převyšuje poptávku na tamním trhu. Přestože se tamním společnostem nedávno podařilo navázat dlouhodobou spolupráci například ve Vietnamu, v Evropě naráží na komplikace. Poté, co nedávno zkrachovala jednání o dodávkách plynu do Francie, přichází další rána z Irska, kde soud zrušil povolení pro plánovaný LNG terminál, za kterým stojí americký developer.

S prudkým nárůst domácí těžby zemního plynu v posledních letech se američtí exportéři snaží expandovat na zámořské trhy. Příkladem může být jejich aktivita na Vietnamském trhu, kde americké společnosti během nedávného obchodního fóra uzavřely řadu dohod v oblasti dodávek energetických zařízení a rozvoje infrastruktury, což má USA otevřít cestu pro dodávky plynu.

2. Výstavba největších amerických jaderných ponorek dostala zelenou

Americká armáda udělila společnosti General Dynamics Electric Boat smlouvu v hodnotě 9,5 miliardy dolarů (cca 213,2 mld. korun) na konstrukci a testování prvních dvou jaderných ponorek třídy Columbia a na související konstrukční a inženýrskou podporu. Electric Boat, dceřiná společnost stoprocentně vlastněná leteckou, kosmickou a zbrojařskou firmou General Dynamics, je hlavním dodavatelem programu Columbia, který nahradí stárnoucí třídu balistických ponorek Ohio.

Americké ministerstvo obrany uvedlo, že úprava smlouvy o vývoji integrovaných komponent a systémů podporuje zahájení výstavby hlavní lodi USS Columbia (SSBN 826) a předběžné zadání zakázky pokročilé konstrukce a koordinované nákupy materiálu pro následnou stavbu trupu druhé ponorky USS Wisconsin (SSBN 827) ve fiskálním roce 2024. Práce mají být dokončeny do dubna 2030.

3. Průmysl: Geotermální energie může poskytnout stabilní dodávky elektřiny a tepla po celém světě

Geotermální elektrárna Hellisheidi

Podle zástupců geotermální energetiky by mohly být fosilní zdroje kdekoliv na planetě nahrazeny právě geotermální energií jako stabilním a udržitelným zdrojem. K rozšíření využívání geotermální energie by mohlo dojít pomocí vrtání hlubokých vrtů do 10 km moderními technologiemi. Informoval o tom portál Euractiv.

První průmyslová geotermální elektrárna na světě byla zprovozněna v roce 1904 v italském městě Lardello. V roce 1913 měla tato elektrárna instalovaný výkon 250 kW. V roce 2016 se z geotermální energie na celém světě vyrábělo přibližně 75 000 GWh ročně.

4. Čínský demonstrační jaderný projekt malého modulárního reaktoru HTR-PM zvládnul studené zkoušky

Čínský demonstrační projekt malého modulárního jaderného reaktoru v Shidaowan úspěšně absolvoval studené funkční testování. Cílem testů bylo ověřit primární okruh reaktoru spolu s pevností a těsností všech pomocných potrubí. Výstavba tohoto demonstračního projektu heliem chlazeného reaktoru s výkonem 210 MWe začala v roce 2012.  Reaktor spadající do IV. generace jaderných reaktorů se pravděpodobně stane jejím prvním zástupcem v provozu.

Demonstrační projekt nového vysokoteplotním plynem chlazeného reaktoru (high-temperature gas-cooled reactor HTGR) HTR-PM v Shidaowan v čínské provincii Shandong, dle společnosti CNNC úspěšně zakončil studené funkční testy.  Projekt se skládá ze dvou modulárních reaktorů s tepelným výkonem 250 MW a turbíny s generátorem o výkonu 210 MWe. Řadí se tak do čtvrté generace jaderných reaktorů.

5. Evropská unie oznámí plány na zpětinásobení výkonu offshore větrných zdrojů do roku 2030

Evropská unie zvažuje do roku 2050 bezprecedentní navýšení instalovaného výkonu offshore větrných elektráren. Vše za účelem dosáhnout klimatické neutrality do poloviny tohoto století.

Pro Unii je větrná energetika jedním z klíčových prostředků pro dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Již nyní je kolem 42 % celosvětového výkonu offshore větrných elektráren (VTE) instalováno právě v přímořských oblastech unijních států.

6. Rusko nehodlá ubrat v těžbě fosilních paliv, naopak značně posílí zemní plyn

Ruský ministr Novak na začátku měsíce nastínil budoucnost energetické strategie země. V současné době Rusko neplánuje omezovat těžbu fosilních paliv, naopak se ještě více soustředí na zemní plyn a bude se chtít stát vodíkovou světovou velmocí. 

Zpravodajský portál The Guardian informoval o prohlášení ruského ministra eneretiky Alexandera Novaka, podle jehož slov Rusko nemá v úmyslu ubírat v těžbě fosilních paliv navzdory současným trendům v přechodu na nízkouhlíkovou výrobu.

7. Dukovany podle plánu odstaví 1. blok, zatím stojí i 2. blok

Jaderná elektrárna dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany odstaví v pátek první blok kvůli plánované výměně části paliva, kontrolám a servisu zařízení. Elektřinu nebude tento blok vyrábět do konce roku. ČTK to dnes sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Plánovaná odstávka druhého bloku, která začala koncem září, by podle nynějšího předpokladu energetiků mohla skončit příští týden. Mezitím budou v provozu dva ze čtyř dukovanských bloků.

Několikadenní souběh dvou odstávek elektrárna podle mluvčího využije k údržbě chladicích věží. „Na odběratele nebude mít odstávka žádný vliv,“ uvedl.

8. ČEZ znovu jednal se zájemci o Dukovany, tendr chce vypsat letos

Jaderná elektrárna Dukovany s vyrovnávací nádrží Mohelno (zdroj ČEZ).

Na přelomu září a října se uskutečnilo druhé kolo jednání se zájemci o stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. ČTK to dnes řekl mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. Konkrétně se podle něj jednalo s pěti firmami – čínskou CGN, francouzskou EdF, jihokorejskou KHNP, ruským Rosatomem a severoamerickým Westinghousem. Kříž uvedl, že stále platí, že ČEZ chce tendr vypsat do konce letošního roku.

„Tématem byla především organizace výběrového řízení, zodpovědět otázky ke zvolenému dodavatelskému modelu, aby se (zájemci) mohli již co nejdříve začít připravovat na samotné výběrové řízení. Chceme zodpovědně připravit každý krok přípravy nového jaderného zdroje a vyvarovat se chyb,“ uvedl mluvčí.

9. Svaz: Na přechod tepláren na plyn jsou připraveny desítky miliard Kč

Elektrárna Opatovice nad Labem - kogenerační uhelná elektrárna

Na přechod tepláren z uhlí na zemní plyn jsou připraveny desítky miliard korun, přeměně pomohou peníze z evropských fondů. První dotační výzvy budou vyhlášeny v prvním čtvrtletí příštího roku. V tiskové zprávě to dnes uvedl Český plynárenský svaz (ČPS), který k tématu uspořádal on-line konferenci. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) už dříve řekl, že Česko má na transformaci energetiky připraveno víc než 100 miliard korun, také podle něj desítky miliard Kč zamíří právě do teplárenství.

„Jsme připraveni podpořit provozně i investičně přechod tepláren na jiné zdroje a udržet zásobování cenově dostupným teplem. Tuzemská energetika stojí před skutečně zásadními výzvami, jako je dekarbonizace a s ní spojená kompletní transformace teplárenství, v plánu je výstavba nového jaderného bloku a samozřejmě očekáváme další podporu obnovitelným zdrojům energie,“ uvedl včera Havlíček.

10. Energetičtí odborníci: Spojené státy pod Bidenem „zezelenají“

Spojené státy pod vedením nového prezidenta Joea Bidena zezelenají a budou klást větší důraz na ekologii, klima a moderní energetické zdroje. Shodli se na tom tuzemští energetičtí odborníci a analytici, které oslovila ČTK. Biden podle nich bude ve svých vyjádřeních a rozhodnutích umírněnější než končící prezident Donald Trump. Část analytiků upozorňuje, že to ale v žádném případě neznamená, že by americká administrativa ztratila zájem o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech nebo přestala kritizovat stavbu plynovodu Nord Stream 2.

„Biden se otevřeně hlásí k vyšší ochraně klimatu a k opětovnému připojení USA k Pařížské klimatické dohodě. To je dobrá zpráva především pro americkou zelenou energetiku, ale vzhledem k síle USA to bude mít globální pozitivní dopady na další rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Zprostředkovaně to tedy pocítíme i my. V otázce jaderného průmyslu se politika Bidena nebude zřejmě od Trumpa příliš lišit, lze čekat pokračování dosavadní spíše vlažné a nevýrazné podpory,“ řekl ČTK analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

Konference

Umožní nová legislativa provozování první AgroFotovoltaické farmy v Česku?

Agrofotovoltaika

Již za několik dní bude mít českou premiéru první virtuální veletrh a konference Smart Energy Forum, jenž proběhne ve dnech 25.-26. listopadu 2020. Svou premiéru zde budou mít například projekty první české agrofotovoltaické farmy a rovněž gravitační akumulace v bývalých dolech OKD. „Těšit se můžete také na žhavé novinky o připravovaných změnách v legislativě a dotacích, které představí vedení ministerstev,“ slibují pořadatelé.

První novinkou, která se letos na Smart Energy Forum představí, je zbrusu nový český projekt Agrofotovoltaiky. S využitím vertikálních bifaciálních panelů na bázi technologie Next2Sun vznikne tato instalace na severní Moravě již na počátku příštího roku. Projekt první české Agrofotovoltaiky stát podpoří i novými dotacemi v rámci Energetického fondu.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

{„country“:“CZE“,“type“:“AREA“,“to“:“2020-11-15″,“from“:“2020-11-08″,“caption“:“Výroba elektřiny v tomto týdnu v České republice. „,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2020-11-08″,“end_date“:“2020-11-15″,“lang“:“CZ“}

Energostat: výroba elektřiny v Německu

{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“to“:“2020-11-15″,“from“:“2020-11-08″,“caption“:“Výroba elektřiny v tomto týdnu v Německu. „,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2020-11-08″,“end_date“:“2020-11-15″,“lang“:“CZ“}