Domů
Obnovitelné zdroje
Průmysl: Geotermální energie může poskytnout stabilní dodávky elektřiny a tepla po celém světě
Geotermální elektrárna Hellisheidi
Geotermální elektrárna Hellisheidi. Zdroj: www.or.is

Průmysl: Geotermální energie může poskytnout stabilní dodávky elektřiny a tepla po celém světě

Podle zástupců geotermální energetiky by mohly být fosilní zdroje kdekoliv na planetě nahrazeny právě geotermální energií jako stabilním a udržitelným zdrojem. K rozšíření využívání geotermální energie by mohlo dojít pomocí vrtání hlubokých vrtů do 10 km moderními technologiemi. Informoval o tom portál Euractiv.

První průmyslová geotermální elektrárna na světě byla zprovozněna v roce 1904 v italském městě Lardello. V roce 1913 měla tato elektrárna instalovaný výkon 250 kW. V roce 2016 se z geotermální energie na celém světě vyrábělo přibližně 75 000 GWh ročně.

V Evropě jsou největším uživatelem geotermální energie Itálie a Turecko. Několik měst po celém světě využívá geotermální energii jako hlavní zdroj tepla pro celé komunity. Například v Reykjavíku na Islandu je geotermální energie zdrojem vytápění prostor z 99 % už od 30. let 20. století. Světovými lídry ve využívání geotermální energie jsou ovšem státy jako USA, Indonésie a Filipíny.

Budoucnost se skrývá v hlubokých vrtech

Využívání geotermální energie lze dělit do dvou hlavních kategorií podle hloubky vrtu: mělké vrty a hloubkové geotermální vrty, jež dosahují obvykle 8–10 km. Mělké vrty zahrnují veškerá zařízení s vrty do 1 km pod zemí od malých topných systémů, až po 1–2 metry hluboké vrty na zahradách domů určených k využívání celoročně konstantních teplot v půdě. Takové systémy bývají často využívány v domácnostech v hybridních systémech, kde doplňují například plynové kotle. Mělké vrty geotermální energie jsou také využívány k vytápění velkých budov jako jsou například Evropský parlament nebo Bundestag v Německu.

Hloubkové vrty byly doposud spojeny s lokalitami, kde je tektonická aktivita jako například zlomy. Zjednodušeně řečeno, hloubkové vrty zvyšují dostupnost geotermální energie, protože vrty jsou hlubší a vedou tam, kde je Země teplejší. Pokud by se využívaly moderní techniky, tak by dle odhadů samotných zástupců geotermální energetiky mohlo až 70 % území Země poskytovat geotermální energii.

Podle slovenské společnosti GA Drilling by ultra hluboké vrty mohly poskytnout dostatek energie pro stabilní výrobu elektřiny a tepla po celém světě.

Zdroj: GA Drilling

Největší problémy s sebou přináší vrtání

Je zde ovšem také několik překážek. Největší výzvou je identifikace vhodných tepelných toků a vyhnutí se zásobám fosilních zdrojů pomocí geologického mapování. Samotné vrtání je přitom finančně velice nákladné. Zapůjčení, přeprava a využívání vrtu tvoří 40–70 % nákladů velkých geotermálních projektů. Kromě toho je nutné projít dlouhým povolovacím procesem, který obvykle trvá 5–7 let.

Obavy Evropské komise z geotermální energie jsou spojeny primárně s vrtáním. V minulosti docházelo při vrtání k uvolňování emisí z podzemních zásob plynu. Rovněž existuje riziko kontaminace vody. Obecně jsou ale environmentální dopady využívání geotermální energie nízké. Největší uhlíkovou stopu způsobuje právě vrtání – je nutný transport vrtáku na místo vrtání a samotný vrták je ve většině případů poháněn naftou.

Úvodní fotografie: Geotermální elektrárna Hellisheidi, zdroj: www.or.is

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Josef
11. listopad 2020, 11:41

Problém je v tom ,že GE je sice dostupná, ale mimo specifické lokality na většině místně vyčerpatelná takže uděláte vrt, který má teplotu dostatečnou pro vytápění budov, ale on za nějakou dobu (vyšší jednotky let) díky velkému oděru tepla vychladne a musíte udělat jiný v jiném místě. Jelikož náklady na vrtání jsou enormní, tak pokud vrt nemá potenciál fungovat dlouhodobě je enormní i cena energie takto získané, takže ano, tuto technologii lze využívat téměř všude na světě, ale ne ekonomicky. Mezi tyto země patříme i my, protože u nás je velmi málo lokalit, kde je dostatečný trvalý příkon geotermální energie, který lze trvale využívat a ne pouze naakumulované teplo.

Jozef N.
11. listopad 2020, 14:03

Lokality pre GE, sú ozaj prakticky všade na svete. Viac o lokalitách, spoločnoati GA Drilling a potenciály GE sa môžte dozvedieť v takmer 3 roky starom článku. Odporúčam prečítať.

https://zurnal.pravda.sk/reportaz/clanok/457659-dokazeme-vyrobit-naozaj-cistu-energiu/

Josef
11. listopad 2020, 20:59

Potenciál je hezká věc, jenže jak vidíte sám autor mluví o něčem co neexistuje ani 3 roky po napsání článku. Prostě neumíme levně vrtat. A i kdyby to šlo třeba do 10km pak vysoká teplota v místě ještě neznamená příkon každý vrt který se bude intenzivně využívat bude časem dávat jen to, co přijde do podloží. Budu skutečně všude ne jen dostatečná teplota ale také příkon ? Na to já nejsem odborník nicméně zatím je situace taková že pro 97% povrchu země není geotermální energie dostupná.

mirda
12. listopad 2020, 14:32

Odběr tepla ve vrtech způsobuje změnu napětí v horninovém masívu a hrozí zemětřesení, sesuvy půd, narušení proudění a mizení a kontaminace podzemních vod, propadání terénu, uvolnění plynů, v některých lokalitách i sopečný výbuch, atd. Masívní využití geotermální energie je při současném stavu techniky a hustotě osídlení neekonomické, rizikové a nereálné.

Petr Čížek
16. listopad 2020, 18:20

Hluboké geotermální vrty stojí moc peněz, neumíme je dělat a vydělají na nich jen ti,co je propagují. Mají jen tu výhodu, že stojí miliardy, což je suma, kterou si málo kdo dokáže konkrétně představit. Díky tomu lze podle Parkinsonova zákona jejich rozpočet, rozepsaný po desetimilionech, schválit rychleji, nežli rozpočet na přístřešek pro jízdní kola. V severočeském kraji je jeden takový výtvor a je průchodný už jen do poloviny.

Nespornou užitečnou výhodou by byly místní zemní akumulace přebytečné tepelné energie/chladu, kdyby se u nás už totálně nezprofanovaly škodami, které páchají co nejlevnější vrty hloubené třeba i do 200 m bez odpovídající techniky nedostatečně odborným personálem v místech, kolem kterých nebyl proveden jediný geologický průzkumný vrt, hlubší než 20 m. Je z toho spousta škod pro podzemní vody a spousta zisku pro firmy, které k nám dovážejí PE trubky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se