Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Německo závodí s časem při budování terminálů pro dovoz LNG

Chorvatský FSRU

Německo se chce zbavit závislosti na ruském zemním plynu dodávkami zkapalněného zemního plynu. Ještě do konce roku chce zprovoznit dva plovoucí terminály na jeho dovoz. Změny legislativy mají tento ambiciózní plán umožnit, podle společností z odvětví však bude Německo muset práce urychlit. Nejistoty ohledně dodávek plynu z Ruska se prohloubily po snížení dodávek plynovodem Nord Stream.

Z Ruska v roce 2021 pocházelo přibližně 55 % v Německu spotřebovaného plynu. Tento podíl v polovině května poklesl na zhruba 35 % a dále poklesl v polovině června po omezení dodávek plynovodem Nord Stream 1.

2. Ministryně energetiky Španělska vyzývá dovozce, aby omezili odběr LNG z Ruska

LNG Tanker Alto Acrux

Přestože Španělsko není závislé na dodávkách ruského plynu pomocí plynovodů, jako je tomu v případě jiných zemí EU, včetně České republiky, ruský plyn do země proudí ve zkapalněné podobě (LNG). Tamní ministryně energetiky Teresa Riberová tak na začátku tohoto týdne vyzvala společnosti k tomu, aby omezily odběr LNG od Ruska a začaly hledat alternativní dodavatele. Rusko se přitom v červnu zařadilo na pozici druhého největšího dodavatele plynu do Španělska.

Omezení závislosti Evropy na dodávkách zemního plynu z Ruska je v posledních měsících jedním z předních témat, která doprovází vojenský konflikt na Ukrajině. Ruský plyn nicméně neputuje do Evropy pouze pomocí plynovodů, ale rovněž v tankerech po moři ve zkapalněné podobě. V případě Španělska dovoz ruského LNG v červnu značně vzrostl, na což reagovala svou výzvou i španělská ministryně energetiky.

3. BNEF: Spotřeba pohonných hmot začne do 5 let klesat. V roce 2050 bude poloviční

benzín, nafta, ropa

Spotřeba pohonných hmot v sektoru silniční dopravy by měla již v této dekádě dosáhnout svého vrcholu a následně začít klesat. Pokud se však neobjeví nějaká průlomová technologie nebo nebudou zavedeny nové podpory pro "čistá" paliva, poklesne do roku 2050 spotřeba pouze zhruba na polovinu. Vyplývá to z výhledu analytiků z BloombergNEF (BNEF).

Spotřeba pohonných hmot v silniční dopravě by se v letošním roce měla podle odhadu analytiků z BNEF vrátit na úroveň před vypuknutím pandemie onemocnění COVID-19. Podle scénáře nazvaného "Economic Transition Scenario", který spoléhá na technicko-ekonomické trendy a neuvažuje se zaváděním žádných nových podpůrných opatření, nicméně dosáhne celková spotřeba benzinu a nafty v silniční dopravě svého vrcholu v roce 2027 při hodnotě 45,3 milionů barelů za den.

4. IEA: Současná energetická krize je horší než ropné krize ze 70. let

ropa, oil, rigSoučasná globální energetická krize a s ní spojený extrémní nárůst cen energetických komodit nejen na evropských trzích je dle výkonného ředitele Mezinárodní energetické agentury (IEA) bezprecedentní. Zásadní je především role Ruska jakožto vývozce řady klíčových energetických komodit, což krizi staví do zcela jiných rozměrů, než jakých dosahovaly ropné krize ze 70. let minulého století.

Ceny ropy, zemního plynu i uhlí v posledních měsících dosahují bezprecedentních hodnot, za kterými stojí jak omezení dodávek zemního plynu z Ruska, který proudí do Evropy plynovody, tak sankce uvalené na Rusko západními zeměmi v reakci na probíhající válečný konflikt na Ukrajině. Podle Fatiha Birola, výkonného ředitele IEA, je aktuální krize nesrovnatelná s energetickými krizemi ze 70. let, které byly vyvolány nedostatkem ropy.

5. Začíná pravidelná údržba plynovodu Nord Stream 1, Německo z ní má obavy

Trasa plynovodu Nord StreamKonsorcium Nord Stream AG dnes zahajuje pravidelnou roční údržbu plynovodu Nord Stream 1, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a který je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do EU. Konsorcium sídlí ve Švýcarsku a uvádí, že údržba potrvá do 21. července. Německo se obává, že kvůli sporu mezi Ruskem a Západem by se mohlo stát, že plyn přes Nord Stream 1 po údržbě nepoteče.

Odstávka podle konsorcia Nord Stream, které stejnojmenný plynovod provozuje, začala podle plánu v 06:00 SELČ. Při údržbě potrubím neproudí prakticky žádný plyn.

6. Polské firmy předložily žádosti o malé jaderné reaktory regulátorovi

Malé modulární reaktory NuScale

Polské Národní agentuře pro atomovou energii (Państwowa Agencja Atomistyki, PAA) byly předloženy dvě žádosti o posouzení technologie malých modulárních reaktorů (SMR). Žádost výrobce mědi a stříbra KGHM Polska Miedź SA vychází z návrhu elektrárny VOYGR SMR od společnosti NuScale, zatímco žádost společnosti Orlen Synthos Green Energy počítá s reaktorem BWRX-300 od společnosti GE Hitachi Nuclear Energy.

Žádosti se týkají „obecného stanoviska“ k plánovaným organizačním a technickým řešením u zamýšlených bloků SMR. Agentura PAA uvedla, že obecné stanovisko se jako předlicenční nástroj může vztahovat na jakákoli řešení plánovaná investorem, včetně konstrukčních, technologických a organizačních řešení, která budou mít přímý dopad na jadernou bezpečnost a radiační ochranu. Cílem stanoviska by mělo být zjištění, zda plánovaná organizační a technická řešení splňují požadavky jaderné bezpečnosti a radiační ochrany vyplývající z ustanovení atomového zákona, nebo zda by měl investor provést úpravy.

7. Maďarsko vyhlásilo stav energetické nouze a zakázalo vývoz zdrojů energie

přenosové vedení

Maďarsko vyhlásilo stav energetické nouze, jehož součástí je zákaz vývozu zdrojů energie. Zrušilo také mnoho let platný cenový strop u energií pro domácnosti s nadprůměrnou spotřebou a plánuje zvýšit domácí těžbu zemního plynu. Soubor opatření, která začnou platit od srpna, má zemi připravit na nadcházející zimu. Podle agentury Reuters to uvedl šéf kanceláře maďarského premiéra Gergely Gulyás.

Těžba zemního plynu by se podle plánů maďarské vlády měla zvýšit ze současných 1,5 na dvě miliardy metrů krychlových ročně. Vláda navíc uložila ministrovi zahraničí Péteru Szijjártovi, aby zajistil dodatečné dodávky plynu ze zahraničí. Zvýšit by se měla také domácí produkce uhlí. Zákaz vývozu zdrojů energie se týká i palivového dříví.

8. Cena ropy Brent se pohybuje okolo 105 USD/bbl, obavy z recese zatím převažují nad obavami o nabídku

ropa, oil, rig

Ropa během pondělního rána otevřela níže, když obavy z možné nadcházející recese převažují nad obavami o nabídkovou stranu. Obavy z recese lze vidět již delší dobu na finančních trzích, kde investoři navyšovali svou hotovost a zbavovali se více rizikových aktiv, jako jsou například kryptoměny. Vysoká inflace, v Evropě z velké časti způsobená rekordně vysokými cenami energií, nutí centrální banky zvyšovat úrokové sazby, což medvědí sentiment umocňuje.

Cena ropy Brent s dodávkou během příštího měsíce otevřela v pondělí ráno na 105,79 USD/bbl, tedy o 1,23 USD/bbl níže. Americká WTI pak otevřela na 103,49 USD/bbl, o 1,30 USD/bbl níže.

9. EK chce napodzim přijmout nová přísná pravidla pro baterie do elektromobilů

Nabíjecí infrastruktura pro elektromobily

Evropská komise plánuje na podzim přijmout nové nařízení o automobilových bateriích. Bude obsahovat velmi přísná pravidla pro jejich výrobu, získávání surovin pro ně a také recyklaci. Každá baterie by měla mít certifikát, který bude tyto údaje obsahovat. Po dnešním setkání s představiteli vysokých škol a zástupci Škody Auto to uvedl místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič.

V rámci evropské bateriové aliance, která vznikla v roce 2017, bylo podle Šefčoviče alokováno 130 miliard eur, vytvořeno 110 projektů a 30 tzv. gigafabrik. Podle něj jsou hlavními problémy zajištění dostatku kvalifikovaných pracovníků, zvyšování účinnosti lithia a zefektivnění recyklace baterií.

10. Gazprom varoval, že nemůže zaručit bezproblémový provoz plynovodu Nord Stream 1

Plynovod Nord Stream

Ruská plynárenská společnost Gazprom nemůže zaručit bezproblémový provoz plynovodu Nord Stream 1. Firma dnes uvedla, že není jasné, zda dostane opravenou turbínu, jejíž servis v Kanadě zajistila německá společnost Siemens Energy. Nord Stream 1 vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do EU. Teď prochází pravidelnou údržbou. Německé ministerstvo hospodářství nechtělo prohlášení Gazpromu komentovat, informovala agentura Reuters.

„Gazprom nemá k dispozici žádné dokumenty, které by společnosti Siemens umožňovaly vyvézt z Kanady motor kompresorové turbíny (…) pro stanici Portovaja,“ uvedla ruská plynárenské společnost.

Téma

Jaké technologie zajišťují dostatek elektřiny v Českém soběstačném domě? (1/2)

Zdroj: Instagram @ceskysobestacnydum

Volné pokračování příběhu Českého soběstačného domu vyprávěné iniciátorem projektu, Pavlem Podruhem. Technický pohled na věc je doplněn Michalem Klečkou, který stojí za návrhy v oblasti energetické soběstačnosti.

Tentokrát se zaměříme na detailnější popis použitých technologií a technického řešení domu. Popíšeme jaké solární panely, střídače a baterie jsme zvolili a proč. Prozradíme jak dlouho vydrží dům jet pouze na baterie nebo jak řešíme zálohování kritických komponent.

Názor

Kdo opravdu provozuje greenwashing?

Měli bychom si dát pozor, abychom kvůli fanatickému boji za snížení emisí CO2 své životní prostředí. K takovým koncům by mohly vést některé scénáře prosazované právě zelenými aktivisty. Krásná krajina na Šumavě. (Foto Vladimír Wagner).

Začátkem minulého týdne neprošla v evropském parlamentu námitka proti taxonomii, která stanovuje podmínky pro zařazení jaderných technologií k udržitelným a plynu jako udržitelného na přechodnou dobu. Zelení protijaderní aktivisté okamžitě rozběhli další intenzivní kampaň proti jaderné energetice a označují její zařazení do taxonomie jako greenwashing.

Příkladem takového postupu je článek Adama Rektora-Polánka v Deníku Referendum nebo článek Edvarda Sequense „Jaderný greenwashing nakonec zvítězil“ na Ekolistu. Připomeňme, že Edvard Sequens je dlouhodobým bojovníkem proti jaderné energetice už od devadesátých let a patří k těm, kteří nejen v rámci organizací jako Hnutí Calla, Greenpeace, Hnutí Duha a dalších intenzivně bojovali za to, aby se první dva bloky v Temelíně nedokončily a nespustily a jaderná elektrárna v Dukovanech se odstavila co nejdříve, nejpozději po třiceti letech provozu. Pokud by své názory realizoval a prosadil, tak bychom dnes neměly v provozu žádný jaderný blok. Jak by to pak vypadalo s využíváním fosilních paliv u nás a emisemi oxidu uhličitého si myslím dokáže představit každý sám.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se