Domů
Plynárenství
Ministryně energetiky Španělska vyzývá dovozce, aby omezili odběr LNG z Ruska
LNG Tanker Alto Acrux
Zdroj: Ken Hodge / Creative Commons / CC BY 2.0

Ministryně energetiky Španělska vyzývá dovozce, aby omezili odběr LNG z Ruska

Přestože Španělsko není závislé na dodávkách ruského plynu pomocí plynovodů, jako je tomu v případě jiných zemí EU, včetně České republiky, ruský plyn do země proudí ve zkapalněné podobě (LNG). Tamní ministryně energetiky Teresa Riberová tak na začátku tohoto týdne vyzvala společnosti k tomu, aby omezily odběr LNG od Ruska a začaly hledat alternativní dodavatele. Rusko se přitom v červnu zařadilo na pozici druhého největšího dodavatele plynu do Španělska.

Omezení závislosti Evropy na dodávkách zemního plynu z Ruska je v posledních měsících jedním z předních témat, která doprovází vojenský konflikt na Ukrajině. Ruský plyn nicméně neputuje do Evropy pouze pomocí plynovodů, ale rovněž v tankerech po moři ve zkapalněné podobě. V případě Španělska dovoz ruského LNG v červnu značně vzrostl, na což reagovala svou výzvou i španělská ministryně energetiky.

"Je žádoucí, aby se obchodníci snažili minimalizovat dovoz ruského plynu a diverzifikovali kontrakty, které případně drží," uvedla ministryně dle agentury Reuters.

Podíl Ruska na dodávkách plynu do Španělska přitom v minulém měsíci značně vzrostl. Zatímco v květnu pocházelo z Ruska 11,9 % dovozeného zemního plynu, v červnu tento podíl dle agentury Bloomberg dosáhl zhruba 24 %, tedy dvojnásobku hodnoty z května. V loňském květnu přitom podíl Ruska na dodávkách plynu do země činil pouhých 6,6 %.

Španělsko disponuje výrazně vyšší kapacitou na dovoz LNG, než jakou samo potřebuje, avšak vzhledem k nedostatečnému propojení se zbytkem Evropy není možné veškerou volnou kapacitu aktuálně využít. Přesto však ministryně uvedla, že se země hodlá zaměřit na energetické úspory, aby uvolnila zdroje pro sousední země EU.

"Ptáme se sami sebe, jak bychom mohli přispět k pomoci svým sousedům s tím, že jsme si vědomi, že toto je jedním z fundamentálních pravidel, jak Evropa funguje," sdělila Riberová.

K navýšení podílu ruských dodávek přispělo i omezení dodávek plynu z Alžírska, za kterými podle agentury Bloomberg stojí diplomatické rozepře. V červnu tak Španělsko dovezlo z Alžírska 7,8 TWh plynu, zatímco v květnu se jednalo o bezmála 9,1 TWh. Alžírsko přitom v minulosti bývalo největším dodavatelem plynu do Španělska. Z Ruska doputovalo do Španělska během června více než 8,7 TWh. Největším dodavatelem plynu do Španělska však nyní zůstávají Spojené státy s 30% podílem na dovozu.

Politické neshody mezi Španělskem a Alžírskem vyvolalo rozhodnutí španělského premiéra podpořit Maroko ve sporu s Alžírskem ohledně sporných území Západní Sahary. Španělsko rovněž začalo dodávat plyn do Maroka pomocí plynovodu Maghreb-Evropa, který tradičně sloužil k přepravě plynu z Alžírska přes Maroko do Španělska. Španělsko tak letos dováží výrazně více LNG než v loňském roce, kdy zkapalněný plyn tvořil letos v červnu více než tři čtvrtiny veškerého dovozu, zatímco loni v červnu se jednalo o necelou polovinu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Richard Vacek
14. červenec 2022, 10:58

Někdo by měl paní ministryni vysvětlit, že pokud by se úspěšně podařilo omezit dodávky surovin z Ruska, tak se z toho nejen ona, ale i celý západ v krátké době sesype.

Třeba by si mohla promluvit s představiteli Japonska, kteří to chápou a proto navrhují, aby Rusko exportovat mohlo, ale za zhruba poloviční ceny, než jsou ty tržní.

A nebo se podívat na reakci Ruska, které se tomu vysmálo a vyvlastnilo obratem japonské firmy z ruských produktovodů (Sachalin 2) určených hlavně pro Japonsko.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se