Domů
Energetika v ČR
Bulharsko obvinilo ČEZ z dalšího zneužití dominantní pozice

Bulharsko obvinilo ČEZ z dalšího zneužití dominantní pozice

Bulharský antimonopolní úřad obvinil jeden z distribučních podniků české elektrárenské společnosti ČEZ z dalšího zneužívání dominantního postavení na trhu dodávek elektrické energie. Informovala o tom dnes agentura Reuters. ČEZ má nyní 30 dní na to, aby se k obvinění vyjádřil.

Distribuční podnik ČEZ konal proti zájmům spotřebitelů, když odmítl jedné místní firmě vyslovit souhlas s jejím připojením k síti, uvedl úřad ve své dnešní zprávě.

Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová v reakci na zprávu uvedla, že firma v Bulharsku postupovala podle platné legislativy.

„Zmíněný objekt nedisponoval dostatečnou kapacitou připojení, kterou si ze zákona zajišťuje na své náklady investor. V souladu s platnou legislativou předložila bulharská distribuční společnost ČEZ investorům podmínky pro připojení k distribuční síti, které investor odmítl splnit a podepsat předběžnou smlouvu o připojení,“ řekla dnes mluvčí.

Podle ní ČEZ v žádném případě zájmy investora nepoškodil ani neomezil.

Bulharská elektrárna Varna patřící společnosti ČEZ zdroj: cez.cz

ČEZ má problémy s bulharskými úřady už delší dobu. Loni v květnu dostala firma od bulharského antimonopolního úřadu pokutu 1,24 milionu leva (17,1 milionu Kč) rovněž za zneužití dominantního postavení na trhu.

O měsíc později úřad udělil za zneužití dominantního postavení pokuty místním distributorům energie, jejichž vlastníky jsou české společnosti ČEZ a Energo-Pro a rakouská EVN. Distributoři podle úřadu stanovili nepřiměřeně vysoké ceny za užívání nízkonapěťové rozvodné sítě, čímž byla omezena konkurence.

ČEZ loni v listopadu bulharské vládě oznámil, že proti ní povede mezinárodní arbitráž kvůli neochránění investice, pokud nedosáhne rychlé nápravy a kompenzace škod. Firma si nárokuje stovky milionů eur.

Bulharská elektrárna Orešec patřící společnosti ČEZ zdroj:cez.cz

Důvodem jsou zásahy bulharských institucí, které podle ČEZ poškozují podnikání české firmy v Bulharsku, a dlouhodobě se nezlepšující kritická situace na bulharském energetickém trhu.

Akcie ČEZ na problémy nereagovaly

Na akcie ČEZ nemělo obvinění žádný vliv, během dneška na pražské burze posílily o téměř 1,6 procenta na 446,9 Kč. „Žádný dopad na cenu akcií neočekáváme ani pokud ČEZ nebude schopen bulharskému regulátorovi úspěšně předložit své námitky,“ uvedl hlavní analytik Patria Finance Tomáš Sýkora.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. V Bulharsku má ČEZ dvě distribuční společnosti a uhelnou elektrárnu ve Varně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se