Domů
Energetika v ČR
Českou elektrizační soustavu pomáhají stabilizovat noví agregátoři
Zdroj: ČEPS

Českou elektrizační soustavu pomáhají stabilizovat noví agregátoři

Provozovatel přenosové soustavy ČR, společnost ČEPS, uzavřel dle své tiskové zprávy smlouvu o poskytování služeb výkonové rovnováhy (SVR) se dvěma novými integrovanými agregátory. Zapojení nových subjektů bylo umožněno úpravou kodexu PS, která vstoupila v platnost počátkem letošního roku.

V loňském roce upravila společnost ČEPS kodex PS v části II. Mezi nejvýznamnější změny patřilo zavedení pojmu integrovaného agregátora, tedy subjektu využívajícího flexibilitu od většího počtu výrobců a/nebo spotřebitelů, další využití technologie bateriových systémů akumulace (režim stand-alone), nebo snížení kodexových minim pro poskytování SVR ze 3 a 10 MW na hranici 1 MW a nabízení volných nabídek. Více jsme psali zde.

Novými integrovanými agregátory jsou společnosti innogy Energo a Nano Energies. Prvně jmenovaná společnost již získala certifikaci na poskytování služby 15minutové zálohy (MZ15), druhá je pak ve velmi pokročilé fázi plnění podmínek pro certifikační měření. Jako stávající účastník trhu SVR pak společnost E.ON rozšířila svůj objem nabízených služeb.

Výše jmenované společnosti budou nabízet agregaci na straně výroby, kterou mohou nově poskytovat díky snížení kodexových minim pro poskytování SVR na 1 MW.

„Jsem velmi rád, že na trhu SVR můžeme přivítat nové účastníky a věřím, že další budou postupně přibývat stejně jako služby v jejich nabídce. Mělo by se to projevit tlakem na pokles cen SVR, což by mohlo mít do budoucna pozitivní dopad i na spotřebitele,“ komentuje situaci Pavel Šolč, člen představenstva ČEPSu.

Naše kogenerační jednotky už několik let provozujeme v režimu virtuální elektrárny. S otevřením trhu podpůrných služeb pro menší poskytovatele je jejich využití jako agregačního bloku dalším logickým krokem a efektivním propojením plynárenství a elektroenergetiky,“ říká Jiří Šimek, COO innogy Energo.

Kogenerační jednotky jsou schopny měnit svůj výkon plynule v rozmezí 50 % až 100 % svého nominálního výkonu a mohou tak, v závislosti na provozním režimu, nabízet zvýšení i snížení výkonu.

„Certifikace nám otevírá úplně nové možnosti. Pomocí flexibilního řízení dokážeme zákazníkům zvýšit výnosy až o desítky procent. Zkušenosti ze západních trhů navíc ukazují, že agregátoři flexibility nahrazují fosilní elektrárny a umožňují přechod k digitální a udržitelné energetice,” uvádí CEO společnosti Nano Energies Stanislav Chvála.

Komentáře

(7)

Energetik 007

8. červen 2021, 05:40

Kogenerační jednotka, která je min jednou za 3 měsíce odstavena na výměnu svíček, filtru... a co 2 roky na střední opravu kdy se mění ventily, hlavy....

To je opravdu významný prvek, který stabilizuje soustavu.

energetik

8. červen 2021, 07:48

To je na vlastním rozhodnutím investora, ale není nutné používat KGJ se svíčkami, filtry, ventily a hlavou.

Energetik 007

8. červen 2021, 09:48

Není nutné používat pístový motor ale např mikroturbínu Capstone v účinnosti a servisních nákladech je lepší ale investice asi 3x dražší.

Jsem to počítal

energetik

8. červen 2021, 10:25

Současní vybraní a legislativou chránění (zvláště před konkurencí) dodavatelé systémových služeb pro ČEPS jsou věrni značce Rolls-Royce a to i v mobilitě.

Capstone má pouze horší elektrickou účinnost - více "odpadního" tepla, takže tam je nutné využívat i to teplo, ale vzhledem k velmi čitým spalinám je spoustu možností jak ty horké spaliny dále využít.

Jiří Kelnar

8. červen 2021, 08:29

Tak ono celý rok taky nefouká, nesvítí slunce nebo nepumpuje jádro páru do turbíny. Všechno potřebuje nějakou odstávku. I Dukovany a Temelín nejedou během roku poměrně dost dní.

Energetik 007

8. červen 2021, 09:51

VVER mají kampaňovou výměnu paliva, CANDU na přírodní uran má průběžnou výměnu paliva.

Havlíčkovi a Babišovi to nikdo neřekl tak Kanadskou firmu do tendru nepřizvali.

daniel

8. červen 2021, 09:49

Agregátor standardne nevyužíva dlhodobé kontrakty na dodávku SVR ale poskytuje výkon v denných aukciách. Pokiaľ ma jednotka plánovanú odstávku, tak ju agregátor vylúči z aukce pre nasledujúci deň príp. sa aukcie vůbec nezúčastní.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.